Bekele zaostal v Berlíně jen dvě sekundy za maratonským rekordem

29. 9. 2019 12:05

Sedmatřicetiletý etiopský vytrvalec Kenenisa Bekele zaostal na Berlínském maratonu pouhé dvě sekundy za světovým rekordem. Trojnásobný olympijský šampion z dráhy zvítězil na rovinaté trati v čase 2:01:41 a zaběhl druhý nejrychlejší maraton v historii po loňském ročníku v německé metropoli, který vyhrál Keňan Eliud Kipchoge v rekordním čase 2:01:39.

Pětinásobný mistr světa pod otevřeným nebem Bekele si vylepšil o 1:22 minuty osobní maximum, jež zaběhl při berlínském triumfu před třemi lety. "Nejsem vůbec šťastný. Vím, že na světový rekord mám, nevzdám to," řekl světový rekordman na 5000 a 10.000 metrů.

Nejlepší český maratonec Jiří Homoláč obsadil v Berlíně 32. místo v novém osobním rekordu 2:14:35. Dosavadní maximum si vylepšil téměř o dvě a půl minuty.

Také ženský závod patřil Etiopankám. Zvítězila Ashete Bekereová v čase 2:20:14 o sedm sekund před krajankou Mare Dibabaovou. Třetí doběhla Keňanka Sally Chepyegová (2:21:06).