Bábu těší lepší stav jeho nemocné dcerky i medaile, kterou dostal až po sedmi letech

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
8. 9. 2021 17:51
Řadu let byl suverénně nejlepším českým skokanem do výšky. Od ukončení závodní kariéry v roce 2018 se Jaroslav Bába ve své oblíbené disciplíně věnuje trenéřině a vede i bývalou juniorskou mistryni světa Michaelu Hrubou. Zároveň poskytuje maximální možnou pomoc dcerce Rebece, která se narodila s rozštěpem páteře a její cesta k uzdravení je obrovsky náročná, především finančně.
Jaroslav Bába v dobách aktivní kariéry
Jaroslav Bába v dobách aktivní kariéry | Foto: Reuters

Jaký je její současný zdravotní stav?

Lepší, ale bude potřeba ještě nějaký čas, aby byla pro život dobře připravena. Letos v dubnu se podrobila další složité, ale naštěstí i úspěšné operaci, sedm týdnů musela být sádře a teď už několik týdnů s chodítkem po bytě rehabilituje. Celé speciální léčení, rehabilitace a nákup různých zdravotních pomůcek a zařízení byly finančně velice náročné. Pomáhaly nám však příspěvky z různých akcí i od jednotlivců. Vše pak zaštítila Nadace Charty 77. Celková částka se pohybovala kolem dvou milionů korun. Cesta k uzdravení není snadná, ale věřím, že ji společným úsilím zvládneme.

Minulý víkend jste po sedmi letech obdržel bronzovou medaili z mistrovství Evropy, kterou jste získal po odhalení dopingového případu Rusa Uchova. Myslíte, že kdybyste ji vyhrál hned po výškařském finále v roce 2014, mohla ovlivnit váš sportovní i ekonomický život?

Přestože nešlo o cenný kov z olympiády či mistrovství světa, tak by mi asi pomohla. Ze zkušenosti dobře vím, že rozdíl mezi medailí a čtvrtým místem je na sportovní scéně a hlavně v obchodních jednáních se sponzory obrovský.

S jakými pocity jste ji teď přebíral?

Tak trochu se smíšenými. Rozšířila sice moji sbírku z významných seniorských soutěží, ale je samozřejmě úplně něco jiného získat ji hned po závodě na stupních vítězů, anebo až někdy za sedm let. Nicméně jsem samozřejmě rád, že ji mám. Vrátila mi i hezké vzpomínky na aténskou olympiádu.

Mezi vaše tréninkové svěřence patří také Michaela Hrubá, juniorská mistryně světa z roku 2016 a Evropy z roku 2017. V poslední době se jí ale nedaří podle představ. Co se stalo?

Pronásledují ji opakovaná zranění kotníku na odrazové noze. Po pěkném výkonu 191 centimetrů na mítinku v Řecku byla dokonce naděje i na olympijské hry. Do Tokia nakonec neodletěla a navíc poslední dny opět léčí zlobivý kotník. Je to však tentokrát jen výron a má dost času na rehabilitaci. Příprava začne až v říjnu a teprve potom uvidíme, jak náročný trénink bude moci zvládnout a v jaké kondici vstoupí do halové sezony.

Jaroslav Bába

- bronzový medailista z olympiády v Aténách 2004

- bronz má i z halového mistrovství světa 2004, navíc získal stříbro a bronz na evropských halových šampionátech v letech 2011 a 2013 a po dopingu Rusa Uchova dodatečně také bronz z venkovního ME 2014

- mistr Evropy mezi juniory (2003) i v kategorii do 23 let (2005)

- jedenáctinásobný mistr republiky ve skoku do výšky

- stejný počet titulů získal i na halových šampionátech

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 49 minutami

Zhruba desetina Prahy je bez elektřiny, problém je na rozvodně Jih

Pokud by byla závada větší, je možné proud přepojit z jiných směrů. ČTK to dnes večer řekl mluvčí Pražské energetiky (PRE) Karel Hanzelka. O výpadku informovali hasiči, vyprošťují lidi z výtahů. Omezil také provoz některých tramvajových linek.

Výpadek se týká třeba Prahy 2, 4 a 10. "Je to u nás, je to na naší soustavě, zjišťujeme, co se stalo, je to rozvodna Jih," řekl mluvčí PRE. "Pokud by byl nějaký větší problém, je samozřejmě možné proud přepojit, aby laicky řečeno tekl z jiných směrů, protože do Prahy teče proud z několika různých směrů," dodal Hanzelka. Větší závadu je tak podle něj možné vyřešit poměrně rychle.

"V důsledku výpadku elektrické energie v oblasti Prahy 2, Prahy 4 a Prahy 10 evidujeme zvýšený počet požadavků na vyproštění osob uvízlých ve výtahu," napsali hasiči na twitteru. Omezení v provozu tramvajových linek se podle organizátora pražské integrované dopravy (PID) týká celé oblasti od Nuslí až do Strašnic. 

před 58 minutami

Po střetu dvou aut je neprůjezdná silnice v Plané u Budějovic. Nehoda má šest zraněných

Po čelním střetu je nyní neprůjezdná silnice I/3 v Plané u Českých Budějovic. Při nehodě se zranilo šest lidí a policie odklání dopravu. Potvrdil to krajský policejní mluvčí Milan Bajcura. Jde o hlavní tah na Krumlov a k hranicím s Rakouskem.

Policie řešila dnes i další nehody. Starší řidič osobního auta se odpoledne srazil na železničním přejezdu v Blatné na Strakonicku s vlakem. Muž je těžce zraněný. Policie také dnes zasahovala u nehody poblíž Vyššího Brodu na Českokrumlovsku, kde řidič osobního vozu čelně narazil do stromu a tři lidé se těžce zranili.

Další zprávy