Atletky s odlišným pohlavním vývojem mají kolosální výhodu, říká hvězdná Isinbajevová

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 3. 2019 11:52
Bývalá tyčkařská šampionka Jelena Isinbajevová podpořila záměr Mezinárodní atletické federace IAAF zavést povinnou hormonální léčbu pro atletky s přirozeně vysokou hladinou testosteronu.
Jelena Isinbajevová na olympiádě v Londýně 2012
Jelena Isinbajevová na olympiádě v Londýně 2012 | Foto: ČTK

Pravidlo, které by mělo dopadnout mimo jiné na půlkařskou hvězdu Caster Semenyaovou, by podle ní mělo platit bez výjimek. Atletky s odlišným pohlavním vývojem totiž podle ní mají "kolosální výhodu".

Dvojnásobná olympijská šampionka, která během své kariéry opakovaně překonávala světový rekord, souhlasí s postojem IAAF, že kontroverzní pravidlo má jen zajistit rovné podmínky pro všechny. "To pravidlo by mělo platit pro všechny, neměly by být žádné výjimky," řekla Isinbajevová ruské zpravodajské televizi RT.com.

IAAF se snaží prosadit, aby atletky s odlišným pohlavním vývojem nesměly bez umělého snížení hladiny testosteronu závodit na tratích od 400 metrů po míli. Aktuální suverénka půlky Semenyaová s tím nesouhlasí a tvrdí, že chce závodit jen tak, jak se narodila. Případem se nyní zabývá sportovní arbitráž CAS, která by měla vynést verdikt do konce dubna.

Isinbajevová je přesvědčena, že by se atletky s vrozenou anomálií, jako je třeba Semenyaová, měly přizpůsobit novému pravidlu IAAF. "Dívky s nižší hladinou testosteronu mají minimální šanci na vítězství. Proto by tyto regule měly být aplikovány na všechny, tedy včetně atletek s biologickými specifiky," vykládala slavná Ruska.

"Neměly by být žádné stížnosti. Jestli takové atletky chtějí závodit proti ženám, tak by měly mít povinnost snížit svou hladinu testosteronu. Nikdo jim nebere právo účastnit se atletických závodů, ale měly by pochopit, že mají kolosální výhodu," doplnila Isinbajevová.

Podobný postoj má i k dalšímu ožehavému tématu, kterým je postavení transgender žen ve sportu. Jde o ženy, které se narodily v mužském těle a pak podstoupily změnu pohlaví.

"Samozřejmě by pro ně měly být nějaké testy, které dokážou, že jejich hladina hormonů včetně testosteronu nepřekračuje stanovený limit. Pokud se nějaká osoba považuje za ženu, aniž by podstoupila hormonální léčbu, tak by rozhodně neměla dostat povolení závodit se ženami," dodala.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Zahraniční obchod Česka skončil v říjnu schodkem. Bilanci ovlivnil obchod s ropou a plynem

Zahraniční obchod Česka vykázal v říjnu schodek 18,2 miliardy korun, meziročně tak byl výsledek o 49,4 miliardy horší. Bilanci negativně ovlivnil zejména větší deficit obchodu s ropou a zemním plynem. Vyplynulo to z předběžných údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ), který je dnes zveřejnil na webu.

"Vyšší dovoz táhne celkovou obchodní bilanci za letošní rok stále blíže k červeným číslům. V říjnu, obdobně jako v září, skončila bilance zahraničního obchodu se zbožím v minusu. Dovoz byl nepříznivě ovlivněn zejména meziročním růstem cen fosilních paliv, ale i zvyšováním zásob zemního plynu před zimou," uvedl k říjnové obchodní bilanci vedoucí oddělení obchodní bilance ČSÚ Stanislav Konvička.

Vývoz zboží v říjnu meziročně klesl o 7,5 procenta na 331,6 miliardy korun, zatímco dovoz stoupl o 6,9 procenta na 349,8 miliardy Kč. Letošní říjen měl o jeden pracovní den méně než loňský. V meziměsíčním srovnání po sezonním očištění se vývoz zvýšil o 2,7 procenta a dovoz o 2,3 procenta.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Český průmysl zrychlil pokles. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů

Meziroční pokles českého průmyslu v říjnu zrychlil na 4,9 procenta ze zářijových čtyř procent. Znovu je důvodem zejména výroba automobilů a jejich dílů. Hodnota nových zakázek v průmyslu klesla o dvě procenta. Vyplývá to z údajů, které dnes zveřejnil Český statistický úřad (ČSÚ). Meziměsíčně byla průmyslová výroba vyšší o 0,9 procenta.

"Říjnové výsledky průmyslu jsou do značné míry podobné těm zářijovým. Ve většině průmyslových odvětví produkce rostla. Problémy s dodávkami komponentů ve výrobě automobilů se však začaly projevovat i v navazujících odvětvích, například výrobě pneumatik," uvedl ředitel odboru statistiky zemědělství a lesnictví, průmyslu, stavebnictví a energetiky ČSÚ Radek Matějka.

Výroba automobilů se proti loňskému říjnu snížila o třetinu. Pohoršila si také produkce pryžových a plastových výrobků a o více než čtvrtinu slabší výsledky zaznamenalo rovněž zpracování dřeva.

Zdroj: ČTK
Další zprávy