Atletky s odlišným pohlavním vývojem mají kolosální výhodu, říká hvězdná Isinbajevová

Sport ČTK Sport, ČTK
28. 3. 2019 11:52
Bývalá tyčkařská šampionka Jelena Isinbajevová podpořila záměr Mezinárodní atletické federace IAAF zavést povinnou hormonální léčbu pro atletky s přirozeně vysokou hladinou testosteronu.
Jelena Isinbajevová na olympiádě v Londýně 2012
Jelena Isinbajevová na olympiádě v Londýně 2012 | Foto: ČTK

Pravidlo, které by mělo dopadnout mimo jiné na půlkařskou hvězdu Caster Semenyaovou, by podle ní mělo platit bez výjimek. Atletky s odlišným pohlavním vývojem totiž podle ní mají "kolosální výhodu".

Dvojnásobná olympijská šampionka, která během své kariéry opakovaně překonávala světový rekord, souhlasí s postojem IAAF, že kontroverzní pravidlo má jen zajistit rovné podmínky pro všechny. "To pravidlo by mělo platit pro všechny, neměly by být žádné výjimky," řekla Isinbajevová ruské zpravodajské televizi RT.com.

IAAF se snaží prosadit, aby atletky s odlišným pohlavním vývojem nesměly bez umělého snížení hladiny testosteronu závodit na tratích od 400 metrů po míli. Aktuální suverénka půlky Semenyaová s tím nesouhlasí a tvrdí, že chce závodit jen tak, jak se narodila. Případem se nyní zabývá sportovní arbitráž CAS, která by měla vynést verdikt do konce dubna.

Isinbajevová je přesvědčena, že by se atletky s vrozenou anomálií, jako je třeba Semenyaová, měly přizpůsobit novému pravidlu IAAF. "Dívky s nižší hladinou testosteronu mají minimální šanci na vítězství. Proto by tyto regule měly být aplikovány na všechny, tedy včetně atletek s biologickými specifiky," vykládala slavná Ruska.

"Neměly by být žádné stížnosti. Jestli takové atletky chtějí závodit proti ženám, tak by měly mít povinnost snížit svou hladinu testosteronu. Nikdo jim nebere právo účastnit se atletických závodů, ale měly by pochopit, že mají kolosální výhodu," doplnila Isinbajevová.

Podobný postoj má i k dalšímu ožehavému tématu, kterým je postavení transgender žen ve sportu. Jde o ženy, které se narodily v mužském těle a pak podstoupily změnu pohlaví.

"Samozřejmě by pro ně měly být nějaké testy, které dokážou, že jejich hladina hormonů včetně testosteronu nepřekračuje stanovený limit. Pokud se nějaká osoba považuje za ženu, aniž by podstoupila hormonální léčbu, tak by rozhodně neměla dostat povolení závodit se ženami," dodala.

 

Právě se děje

před 27 minutami

Tipsarevič v posledním zápase kariéry odvrátil devět mečbolů

Srbský tenista Janko Tipsarevič bojoval ve čtvrtfinále ve Stockholmu o prodloužení kariéry přes tři hodiny a odvrátil devět mečbolů, nakonec ale Japonci Juičimu Sugitovi podlehl 2:6, 6:4 a 6:7. Pětatřicetiletý bělehradský rodák už dříve ohlásil, že turnaj ve švédské metropoli bude jeho posledním představením na ATP Tour.

"Kdybych si měl vybrat způsob, jak ukončit kariéru, bylo by to takhle - nechat na kurtu všechno. Tento okamžik si budu pamatovat do konce života," uvedl Tipsarevič po zápase, který oba tenisté končili v křečích.

Bývalý osmý hráč světového žebříčku odvrátil devět mečbolů v závěru třetího setu a vynutil si tie-break, v němž dokonce vedl 2:0. Sugita ale pěti body vývoj zkrácené hry otočil a vypracoval si desátý mečbol na 6:4, při němž Tipsarevič poslal bekhend za základní čáru.

Srbský tenista hrající v ochranných sportovních brýlích získal během kariéry čtyři tituly na ATP Tour a na dalších sedmi turnajích postoupil do finále. Dvakrát startoval na Turnaji mistrů a v roce 2010 byl členem vítězného srbského družstva v Davis Cupu.

Další zprávy