Vzpěračka Hubbardová jako první žena po změně pohlaví pojede na olympiádu

ČTK ČTK
21. 6. 2021 13:00
Transgenderová vzpěračka Laurel Hubbardová je v novozélandském týmu pro olympijské hry v Tokiu. Bude první sportovkyní, která bude startovat pod pěti kruhy po změně pohlaví. Chystá se bojovat o úspěch v kategorii nad 87 kilogramů.
Transgender sportovkyně Laurel Hubbardová se dostala do novozélandského olympijského týmu vzpěraček. | Video: Reuters

Třiačtyřicetiletá vzpěračka závodila jako muž, než v roce 2013 zahájila proces změny pohlaví. V ženské kategorii dostala povolení startovat v roce 2015, její sportovní kariéra však vyvolává kontroverzní reakce.

"Jsem vděčná za laskavost a podporu, které se mi dostává od spousty Novozélanďanů," uvedla v prohlášení Novozélandského olympijského výboru (NZOC). Když si před třemi lety na Hrách Commonwealthu přetrhla vaz v lokti, hrozil jí konec kariéry. "Ale vaše podpora, vaše povzbuzování a vaše láska mě provedly temnými časy," prohlásila.

Výkonná ředitelka NZOC Keryn Smithová považuje nominaci Hubbardové za historický okamžik. "Je to naše první olympionička, která prošla změnou pohlaví z muže na ženu. Víme, že je spousta otázek ohledně toho, zda je férové, aby transgenderoví sportovci startovali na olympijských hrách, ale já bych ráda při této příležitosti připomněla, že Laurel splnila všechna požadovaná kritéria," řekla.

Hubbardová dostala povolení závodit jako žena, když minimálně dvanáct měsíců před první soutěží držela hladinu testosteronu pod hranicí deseti nanomolů na litr. Někteří odborníci ale upozorňují, že tyto regule nezohledňují biologickou výhodu lidí, kteří prošli pubertou jako muži. Skupina protestující proti přítomnosti Hubbardové v Tokiu upozorňuje, že muži díky svalovým dispozicím a větším orgánům převyšují ženy v síle, vytrvalosti a rychlosti. Hladina testosteronu je podle nich jen jeden dílčí faktor a politiku Mezinárodního olympijského výboru považují za chybnou. Například belgická vzpěračka Anna Vanbellinghenová označila plánovaný start Hubbardové v supertěžké váze za "špatný vtip", který není fér vůči ženám.

Na druhou stranu zastánci účasti transgenderových sportovců tvrdí, že proces změny pohlaví výhodu ohledně mužského dospívání výrazně snižuje a že i jinak existují velké rozdíly mezi vrozenými fyzickými dispozicemi sportovců.

Další transgenderová sportovkyně Chelsea Wolfeová bude v olympijském týmu Spojených států amerických. Pro cyklistickou disciplínu BMX je ale nominována jen jako náhradnice.

Laurel Hubbardová
Laurel Hubbardová | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 47 minutami

Okamura bude obhajovat funkci předsedy opoziční SPD

Hnutí Svoboda a přímá demokracie (SPD) si na sobotní celostátní konferenci zvolí své vedení na příští tři roky. S ohledem na koronavirovou epidemii se jednání bude konat on-line. Funkci předsedy bude obhajovat Tomio Okamura, který hnutí vede od jeho vzniku v roce 2015 a do předloňské konference bylo jeho jméno i v názvu uskupení.

Tříletý mandát ve vedení hnutí obhájil Okamura v polovině července 2018, kdy na volební konferenci v Praze získal 150 ze 152 hlasů, jeden delegát byl proti a Okamura nehlasoval. Funkci si tehdy udržel i místopředseda hnutí a šéf poslaneckého klubu Radim Fiala, kterému delegáti dali 149 hlasů. Členy končícího předsednictva jsou ještě poslanci Radovan Vích a Radek Rozvoral a bývalý poslanec Jaroslav Holík. Na sobotní konferenci bude 85 delegátů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy