Další olympionik. Dálkový plavec Kozubek se v Portugalsku kvalifikoval do Tokia

20. 6. 2021 22:58
Český reprezentant v dálkovém plavání Matěj Kozubek obsadil v olympijské kvalifikaci v Setúbalu v závodu na 10 km 13. místo a zajistil si účast v Tokiu. Vít Ingeduld skončil v Portugalsku třicátý, což na postup nestačilo.
Matěj Kozubek se těší na olympiádu v Tokiu.
Matěj Kozubek se těší na olympiádu v Tokiu. | Foto: Instagram Matěje Kozubka

Kozubek v redukovaném pořadí získal postupové místo v rámci kontinentální kvalifikace. V náročném závodu zaplaval čtvrtý muž z mistrovství světa 2019 čas 2:02:56,80 hodiny a za vítězným Britem Hectorem Pardoem zaostal o 49,20 sekundy. Ingeduld na první místo ztratil 2:41,10.

Z premiérového postupu na OH se ale Kozubek po vyrovnaném finiši pětičlenné skupiny mohl radovat až po protestu české výpravy. Jeho kontakt s dohmatovou deskou totiž časomíra nezaznamenala, a proto se v původních výsledcích neobjevil a do Tokia měl jet Švéd Elliot Sodemann. Až po prozkoumání videozáznamu bylo potvrzeno, že Kozubek byl v cíli o tři desetiny dřív.

Ženy v sobotní kvalifikaci neuspěly. Alena Benešová obsadila 23. místo a v redukovaném pořadí jí účast v Tokiu unikla o dvě příčky. Lenka Štěrbová skončila o tři místa za ní.

Kozubek v Japonsku naváže na olympijské starty Jany Pechanové v Pekingu, Londýně a Riu de Janeiro. Posledním českým dálkovým plavcem na olympiádě byl v Pekingu 2008 Rostislav Vítek.