V horších podmínkách jsme ještě nejeli. Vraštil se Šimánkem jsou v olympijském finále

ČTK ČTK
Aktualizováno 28. 7. 2021 8:39
Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek postoupil na veslařské olympijské regatě do čtvrtečního finále a obsadí v Tokiu nejhůře šesté místo.
Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek na OH 2020
Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil, Jiří Šimánek na OH 2020 | Foto: Reuters

Čeští reprezentanti vybojovali v dnešním prvním semifinále třetí pozici za suverénními Němci a také za nečekaně dobře finišujícími Uruguayci. Do finále v areálu Sea Forest Water se prosadili jako jediná ze čtyř českých posádek startujících v Tokiu. Lenka Antošová a Kristýna Fleissnerová dnes obsadily na dvojskifu čtvrté místo ve finále B, celkově skončily desáté a zopakovaly výsledek z Ria de Janeiro.

Vraštil se Šimánkem navázali na sobotní postup z druhého místa v rozjížďce a nezastavilo je ani dlouhé čekání na druhý start, který si vyžádala dvoudenní soutěžní pauza způsobená silným větrem v dějišti. "Emoce jsou neuvěřitelný! Finále je pro nás hrozně velká věc. Strašně jsme si to přáli, jsme nadšení z toho," jásal Šimánek.

V semifinále se pohybovali na čtvrtém a pátém místě, ale pak skončili ve vodě dlouho druzí Norové a čeští veslaři v závěrečných metrech dvoukilometrové trati přespurtovali Poláky. "Měli jsme štěstí, ale šli jsme tomu štěstí i dost naproti," řekl Vraštil

Časem 6:11,88 navíc stanovili podle svazového webu nové české maximum v disciplíně. Dosáhli ho ve složitých podmínkách, v silném bočním větru a vlnách. "Je to tady hrozně divoký. Když jsme se rozveslovávali, tak jsme sotva jeli. Byl to takový závod, že sotva dáš vesla do vody, a ani do toho nemůžeš dát všechno, co bys chtěl," uvedl Šimánek.

"V horších podmínkách jsem na dvojskifu závod nejel. Vždycky, když jsme viděli, že se prodíráme někde dopředu, tak jsme většinou klepli o vlnu, o bójku. Zase se to rozhoupalo, takže jsme do toho zase museli šlápnout," doplnil Vraštil.

Vedle Poláků nečekaně dobře finišovali papíroví outsideři Bruno Cetraro Berriolo a Felipe Kluver Ferreira z Uruguaye, kteří ještě na posledním mezičase byli beznadějně poslední. S velkou převahou zvítězili němečtí favorité a bronzoví medailisté z posledního mistrovství světa Jonathan Rommelmann a Jason Osborne. Z druhého semifinále postoupili irští světoví šampioni Fintan McCarthy a Paul O'Donovan, vicemistři světa Stefano Oppo a Pietro Ruta z Itálie a Belgičané Niels van Zandweghe a Tim Bry.

Antošová s Fleissnerovou svoji poslední jízdu v Japonsku strávily téměř celou na první pozici, ale v závěru neodolaly náporu Australanek, Francouzek a Italek. Svěřenkyně trenéra Josefa Lukše do finále B ostře nastoupily a všemi mezičasy projely jako první. Až dvousekundový náskok po úvodní pětistovce ale zejména později vítězné Australanky Amanda Batemanová a Tara Rigneyová začaly postupně stahovat a v posledních desítkách metrů se před českou dvojici posunuly i další dvě lodě. Od vylepšení výsledku z předchozí olympiády dělilo Antošovou a Fleissnerovou 31 setin, za Australankami zaostaly o 1,48 sekundy.

Finále A suverénně ovládly favorizované dvaadvacetileté Rumunky Ancuta Bodnarová a Simona Radisová. Letošní evropské šampionky a úřadující vicemistryně světa zvítězily stylem start-cíl před loděmi Nového Zélandu s dvojnásobnou světovou šampionkou Brooke Donoghueovou a Nizozemska.

Mužský dvojskif vyhráli francouzští mistři Evropy Hugo Boucheron a Matthieu Androdias, kteří v nejtěsnějším dojezdu úvodního finálového dne porazili o 0,2 sekundy Nizozemce. Třetí byli čínští úřadující mistři světa Liou Č'-jü, Čang Liang.

Závody čtyřek bez kormidelníků ovládly australské posádky. Lucy Stephanová, Rosemary Popaová, Jessica Morrisonová a Annabelle McIntyreová stejně jako na posledním MS vyhrály souboj s nizozemskou lodí. Zatímco Evropanky startovaly v totožném složení jako před dvěma lety v Ottensheimu, z australského kvarteta zopakovala triumf jen Stephanová. Mužský závod vyhráli Alexander Purnell, Spencer Turrin, Jack Hargreaves a Alexander Hill, který jako jediný seděl před pěti lety ve stříbrné posádce z Ria.

V závodech párových čtyřek byly k vidění nejrychlejší časy všech dob a postaraly se o ně posádky úřadujících mistrů světa. Nizozemci Lucas Uittenbogaard, Abe Wiersma, Tone Wieten, Koen Metsemakers časem 5:32,03 vylepšili sedm let starý neoficiální světový rekord Ukrajinců o 23 setin. Čínské veslařky Čchen Jün-sia, Čang Ling, Lju Jang, Cchuej Siao-tchung deklasovaly zbytek světa s více než šestisekundovým náskokem a časem 6:05,13 ubraly z dosavadního maxima německých veslařek rovněž z roku 2014 přes sekundu a půl.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 20 minutami

Útok z dronu v severozápadní Sýrii zabil dva džihádisty, uvedl syrský exil

Americký útok dronem na severozápadě Sýrie usmrtil dva radikály, kteří měli blízko k teroristické skupině Al-Káida. Uvedla dnes podle agentury AFP exilová Syrská organizace pro lidská práva (SOHR).

Americká armáda potvrdila zabití představitele Al-Káidy krátce poté, co Spojenými státy vedená protidžihádistická koalice uvedla, že dnešní nálety v provincii Idlib nebyly její práce, píše AFP.

"Americké síly dnes provedly protiteroristický zásah v Idlibu v Sýrii a jeho cílem byl vysoce postavený představitel Al-Káidy," uvedla mluvčí velitelství ozbrojených sil USA pro Blízký východ, Perský záliv a severní Afriku (CENTCOM). "Podle našich prvních odhadů, jsme zasáhli osobu, na kterou jsme mířili, a nejsou zde žádné náznaky toho, že by došlo k civilním obětem," pokračovalo prohlášení.

Cílem zásahu podle SOHR byl vůz na silnici vedoucí z města Idlib na severovýchod. Část stejnojmenné provincie přitom ovládají džihádisté. Jeden ze zabitých velitelů radikálů byl podle SOHR z Tuniska, druhý z Jemenu nebo Saúdské Arábie. K jaké skupině muži patřili, SOHR neupřesnila.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 1 hodinou

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy