Pchjongčchang - Mezi oblíbené činnosti sportovců na všech olympiádách patří sbírání odznaků jednotlivých států. V Koreji pro ně organizátoři připravili i speciální mobilní aplikaci po vzoru populární hry Pokémon GO, díky které mohou odznáčky nejprve získat virtuálně a následně i fyzicky. A řada českých reprezentantů zejména v horské olympijské vesnici v Pchjongčchangu si hru oblíbila.
"Už jsem skoro všechny sesbírala," hlásila dnes biatlonistka Veronika Vítková. Stejně jako další hráči tak musela chodit po olympijské vesnici s mobilem, který dostala od jednoho ze sponzorů her, a pomocí aplikace odznaky hledat.
A když je na displeji objevila, musela následně odpovědět na kontrolní otázku. "Těžkých otázek tam bylo dost. Dávaly jsme to dohromady s holkama nebo jsme koukaly na google," pousmála se aktuální česká biatlonová jednička.
Otázky se týkají převážně olympijských her a Koreje. Hledají se tak třeba odpovědi: jaký je národní korejský strom nebo nejmladší účastník her ve sjezdovém lyžování. "Když odpovíme špatně, dobrá odpověď se ukáže, tak příště už víme. A můžeme je vybojovat jindy," řekla běžkyně Petra Nováková a vytáhla hrst odznaků z kapsy.
V případě úspěšné odpovědi se získaný odznak uloží do "banku" a sportovec jej pak může vyměnit za skutečný. "Jsou to dvě sady po devíti. Zlaté, stříbrné a bronzové už mám všechny," přiznala Vítková. Získala tak maskoty, olympijské loga nebo různé piktogramy.
"Je to zpříjemnění pobytu. Hlavně jsme několikrát potkali tolik lidí, kteří se na sebe všichni usmívají, protože každý běhá po vesnici s mobilem a hledá odznáčky," pousmála se Vítková. "Je to zajímavá hra, člověk se aspoň nenudí a chodí venku. Sice s hlavou v telefonu, ale je to pěkný," uvedla Nováková.
Zatímco ve vesnici v Pchjongčchangu mobilní aplikace frčí, v Kangnungu čeští sportovci zůstali většinou u tradiční výměny odznaků jednotlivých výprav. "Sbírám normální, já jsem taková stará škola," smála se rychlobruslařka Martina Sáblíková. "Tady něco takového je? Tak co se týče samsungu, já s ním asi neumím moc zacházet, těžko říct," pokrčila rameny její kolegyně Nikola Zdráhalová.
Třetí z českých rychlobruslařek Karolína Erbanová tráví volný čas i s olympioniky z Nizozemska, kde žije, takže i proto informována byla. "Taky vidím, jak tady všichni chodí s telefonem a hledají piny na odznáčky. Dalo se to čekat, že Korejci něco podobného vymyslí," řekla.
Sama však rovněž sbírá i klasické odznaky. "Mám ale asi jen tři. Vyměnila jsem je s někým, kdo přišel a chtěl Českou republiku," dodala Erbanová. Stejně jako další sportovci si je přidělala na šňůrku u akreditace.
Biatlonista Michal Šlesingr si aplikaci stáhl u snídaně, ale aktivně odznaky nesbírá. "A říkal jsem si, že by bylo dobrý, kdyby to mělo další sociální rozměr. Třeba ve smyslu, že to nebude ukazovat každému odznáček na jiném místě, ale aby to svádělo lidi do hloučků na jedno místo, ať si začnou povídat," řekl Šlesingr.