Trojnásobná olympijská šampionka míří do Brna. Hvězdná Hosszúová ozdobí Velkou cenu

ČTK Sport ČTK, Sport
18. 10. 2018 15:53
Pořadatelé očekávají, že maďarská plavkyně překoná až dvacet rekordů mítinků.
Katinka Hosszuová
Katinka Hosszuová | Foto: Reuters

Brno - Hlavní hvězdou víkendové Velké ceny Brna v krátkém bazénu bude trojnásobná olympijská vítězka Maďarka Katinka Hosszúová. Devětadvacetiletá plavkyně bude startovat ve všech sedmnácti vypsaných závodech. Po šestadvacetileté přestávce se mítink vrací do areálu za Lužánkami, kde pořadatelé přepůlí padesátimetrový bazén provizorní stěnou.

Dvoudenní závod v Brně bude zároveň pro české plavce šancí pro splnění limitu ke startu na prosincovém mistrovství světa v Číně. Domácí podnik je hlavní pro všechny, případně si plavci mohli jeden jiný závod vybrat sami.

"Na jubilejní padesátý ročník jsme chtěli získat velkou hvězdu světového plavání. A také přilákat početnou diváckou návštěvu, což tribuny v plavecké hale za Lužánkami umožňují. Obojí se nám podařilo," uvedl na dnešní tiskové konferenci ředitel závodu Zdeněk Tobiáš. Předpokládá, že Hosszúová překoná až dvacet rekordů mítinku.

Hvězdná Maďarka, která startovala v Brně už jako žákyně v závodech Májové Brno, definitivně potvrdila pořadatelům start před dvěma týdny. "Brněnský mítink pojme jako náročnou přípravu, v níž půjde z jednoho závodu do druhého. V současné době drží Hosszúová sedm světových rekordů," dodal tiskový mluvčí pořádající Komety Brno Jiří Vlček.

O půlící stěně za Lužánkami pořadatelé uvažovali delší dobu. "Podobnou konstrukci používají stavaři při betonování. Postavení desetitunové stěny jsme si vyzkoušeli už v polovině července, s problémy se nám to s pomocí potápěčů podařilo. Nyní nás čeká podobná práce v pátek večer. V pondělí stěnu, která je pouze na toto jedno použití, opět rozebereme," poznamenal Tobiáš.

Z české špičky budou v Brně startovat Jan Micka, Lucie Svěcená a z USA přiletí tamní rodačka Anika Apostalonová, dcera Češky a Řeka, která před rokem získala české občanství. Micka už má díky výkonům na ME v Glasgow účast na světovém šampionátu jistou.

Na startu se představí 517 plavců z pěti zemí a 72 klubů včetně kompletní rakouské reprezentace. Sobotní i nedělní finálové bloky začnou v 17:00.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schick si podle trenéra musí na návrat ještě několik týdnů počkat

Podle trenéra fotbalistů Leverkusenu Petera Bosze je návrat zraněného útočníka Patrika Schicka na hřiště otázkou několika týdnů. Čtyřiadvacetiletý český reprezentant, který nehraje od začátku října, nepřicestoval s Bayerem do Prahy, kde se německý celek utká ve čtvrtečním duelu 2. kola základní skupiny Evropské ligy s českým mistrem Slavií.

Schick v minulém ročníku hostoval z AS Řím v Lipsku. "Rudí býci" ale na něj kvůli ekonomickým dopadům pandemie koronaviru opci neuplatnili. Místo toho po českém hráči sáhl Leverkusen, který ho v září přivedl za více než 700 milionů korun.

V dresu Bayeru stihl Schick odehrát čtyři soutěžní duely, v nichž dal dva góly. Počátkem října si však v bundesligovém duelu se Stuttgartem lehce natrhl zadní stehenní sval a od té doby nehraje.

"Patrik zůstal v Leverkusenu. Trénuje, pracuje na své kondičce. Je to ještě otázka několika týdnů. Včera již s námi trénoval, ale ještě si musí počkat, než bude moci nastoupit," řekl na dnešní tiskové videokonferenci šestapadesátiletý Nizozemec Bosz.

Další zprávy