Praha - Podle britské stanice BBC půjde o jedno z největších rozhodnutí v dějinách sportu. U kulatého stolu dnes v podvečer ve Vídni zasedne 27 členů rady Mezinárodní atletické federace IAAF a budou rozhodovat o tom, zda vyloučí ruské atlety z blížících se olympijských her v Riu.
Rusko bylo loni v listopadu obviněno ze státem řízeného dopingu a okamžitě byly všem tamním atletům zakázány starty v mezinárodních atletických soutěžích. Od IAAF dostali seznam úkolů, které musí splnit pro nápravu a možnost startu na olympiádě. Zdali ruské úřady podmínky splnily, rozhodne právě rada IAAF.
"Čekal jsem, že dají všechno do pořádku a do Ria pojedou. Poslední vývoj událostí tomu ale moc nenasvědčuje. Případů dopingu neubývá, naopak se stále množí a ta situace se ještě zhoršuje. Podle mého to pro Rusy nevypadá dobře," myslí si uznávaný odborník na sportovní právo Jan Šťovíček.
Jeho slova potvrzují i čísla. Na meldonium či jiná anabolika již bylo pozitivně testováno celkem 52 ruských sportovců včetně třeba tenistky Marie Šarapovové, 111 uvedlo nepravdivé informace o svém pobytu a stovky dalších svůj dopingový test úplně odmítly.
Zapojen byl i ruský stát
Před pár dny navíc Světová antidopingová agentura WADA vydala šokující zprávu o tom, že agenti ruské tajné služby zastrašovali jejich komisaře, a dokonce jim vyhrožovali vyhoštěním, když se pokoušeli zastihnout sportovce, kteří jako místo pobytu uvedli armádní základnu. Pracovníci celní služby se zase snažili manipulovat se zásilkami odebraných vzorků.
"Zřejmě se rozhodli pro úspěch udělat úplně všechno. Pro normálně uvažujícího člověka je to nepochopitelné. To, že jsou v případu zapojeni i agenti tajné služby, jen dokazuje, že v tom hrál určitě roli i ruský stát. Pokud jsou ty důkazy opravdu jednoznačné a prokazatelné, ruským atletům to v cestě do Ria rozhodně nepomůže," tvrdí Šťovíček, první český rozhodce u Mezinárodního arbitrážního soudu v Lausanne (CAS).
Ruský ministr sportu Vitalij Mutko přitom tvrdí, že země už požadovaná kritéria splnila a že její návrat na mezinárodní scénu nyní plně závisí už jen na libovůli IAAF. "S tím bych nesouhlasil, myslím, že se tak nestalo. Pozice pana Mutka je však pochopitelná. Hájí svoji zemi a navenek musí být optimista," říká právník, jenž vysekal z problémů například Romana Kreuzigera a nyní se naplno zabývá případem Martiny Sáblíkové a jejího startu v Riu.
Isinbajevová: Bude to porušení lidských práv
Proti Rusům se postavilo i mnoho sportovců, kterým vadí, že ruští atleti pošpinili dobré jméno jejich sportu. Přesto je pravděpodobné, že zdaleka ne všichni elitní ruští atleti byli do systematického dopingu zapojeni.
Tak například světová rekordmanka ve skoku o tyči Jelena Isinbajevová nést kolektivní vinu razantně odmítá. "Je to přímé porušení lidských práv, diskriminace. V případě záporného rozhodnutí pro nás se já osobně obrátím k mezinárodnímu soudu pro lidská práva. Jsem přesvědčena, že vyhraju. Strašně mě samozřejmě tahle bezmocnost zlobí. Jediné, co teď mohu udělat, je dál trénovat," řekla Isinbajevová agentuře AP.
Sám Šťovíček její postoj chápe. "Princip kolektivní viny je velmi komplikovaný, není to úplně šťastná věc. A Isinbajevové se osobně vůbec nedivím. Asi bych to tedy neřešil přes lidskoprávní soud, ale požadoval bych náhradu škody za to, že jsem se na OH připravoval. Ona investovala čas, snahu či peníze, sama z dopingu usvědčena nebyla, a přesto hrozí, že do Ria nepojede. Myslím si, že to určitě bude řešit a nebude sama. Očekávám, že případný zákaz startu Rusů přinese vlnu právních bitev."
I kdyby se ale dnes rozhodla IAAF Rusům olympiádu zatrhnout, ještě by to podle všeho nebylo definitivní. Za čtyři dny totiž bude zasedat i Mezinárodní olympijský výbor, který může rozhodnutí atletické rady zvrátit a povolit start těm atletům, kteří jednoznačně prokážou, že jsou čistí.