Tokio - Na olympijském stadionu v Tokiu tři roky před startem her začínají vyrůstat tribuny. Stavbaři musejí dohánět zpoždění, protože práce nabraly více než roční skluz, ještě než se začalo stavět. Hotovo by mělo být v listopadu 2019.
Po deseti měsících podzemních prací je nyní na staveništi k vidění 22 jeřábů. Japonský ministr pro olympijské hry Šuniči Suzuki při úterní návštěvě ocenil, že práce postupují podle plánu. "Musejí být nasazeny všechny dostupné technologie, aby se stihl termín," poznamenal. Varoval ale před přetěžováním dělníků přehnanými přesčasy. "Pracovní podmínky musejí odpovídat zákonným požadavkům," doplnil.
Nároky na pracovníky na stavbě nového olympijského stadionu se dostaly do centra zájmu po dubnové sebevraždě třiadvacetiletého dělníka, která údajně byla důsledkem přepracování. V měsíci před sebevraždou odpracoval 200 přesčasových hodin, uvedl právník pozůstalých, kteří žádají odškodné za takzvané karoši, tedy smrt z přepracování. Stavební firmy, které mají projekt olympijského stadionu na starosti, prý po této události pracovní podmínky pro dělníky zlepšily.
Více než roční zpoždění způsobila kritika původně navrhované podoby olympijského stadionu a raketově rostoucích odhadovaných nákladů na jeho výstavbu. Vláda proto schválila nový projekt, který by měl stát 150 miliard jenů (asi 30 miliard korun).
Denně průměrně na stavbě pracuje tisícovka dělníků. V okamžiku, kdy se bude souběžně pracovat na střeše, interiérech i exteriérech, bude třeba až tří tisícovek dělníků denně. Pracovní síly už prý mají stavební firmy zajištěny až do konce výstavby.
V Japonsku je problém sehnat stavební dělníky od ničivého zemětřesení v roce 2011, po kterém se země obnovuje. Stavebnictví zažívá boom také právě v souvislosti s přípravami OH 2020.