Sáblíková mluvila u tribunálu. Je nám přátelsky nakloněný, zdálo se české straně

ČTK ČTK
8. 8. 2016 17:55
Dnes odpoledne brazilského času bude jasno o tom, jestli Martina Sáblíková bude moct nastoupit ve středeční cyklistické časovce. Zatím proběhlo sezení u Mezinárodní sportovní arbitráže. Člen Legislativní rady Českého olympijského výboru Martin Maisner měl pocit, že argumenty české strany vyzněly přesvědčivě.
Martina Sáblíková.
Martina Sáblíková. | Foto: Milan Kammermayer

Rio de Janeiro - Hodinu a čtyřicet minut trvalo sezení o možnosti startu Martiny Sáblíkové ve středeční olympijské časovce u Mezinárodní sportovní arbitráže (CAS) v Riu de Janeiro. Po jeho skončení se ale trojnásobná olympijská vítězka v rychlobruslení výsledek nedozvěděla a odjela trénovat. Oznámení se očekává dnes odpoledne brazilského času.

Sáblíková přišla k tribunálu v tmavě modrém kalhotovém kostýmu. Spolu s ní u něj v hotelu Oceánico na dohled Atlantiku byl předseda Českého olympijského výboru Jiří Kejval a případ přednesl člen Legislativní rady ČOV Martin Maisner. Po skončení tribunálu se Sáblíková usmívala, ale ihned odjela za přípravou.

Během jednání také Sáblíková sama promluvila. "Měla krátké vystoupení, asi dvouminutové prohlášení. Popisovala, jak se připravovala, co pro ni olympiáda znamená. To tribunál zajímalo, protože s právníky hovoří pokaždé. Sportovci chodí málo a tribunál má pak pocit, že sportovci nestojí za to, aby přišel," řekl novinářům Maisner.

Argumentace pro Sáblíkovou měla 18 stran a Mezinárodní cyklistické unie UCI 20 stran. Obě strany pak obhajovaly svůj názor. "Měl jsem pocit, že máme lehce navrch. Tribunál pozorně naslouchal našim argumentům a přišlo mi, že jsme na tom lépe. Skáčeme hezky a daleko, ale nevím, jestli to bude stačit," řekl Maisner.

Tříčlenný panel si od české strany vyslechl, že pravidla UCI jsou diskriminační. "Pravidlo, že musí jet silniční závod, aby se kvalifikovala do časovky, je podobné, jako kdyby sprinter Bolt běžel maraton, než půjde do sprintu. To je extrémní přirovnání, ale ten argument se jim líbil," poodhalil Maisner fragmenty z jednání.

Maisner: Sáblíková je Mirek Dušín na bruslích

Maisner měl pocit, že argumenty české strany vyzněly přesvědčivě. "Výklad protistrany je také legitimní. Naše situace se nezhoršila, měli jsme dojem, že tribunál je nám přátelsky nakloněný, ale uvidíme, jak to dopadne," řekl právník.

Myslel si, že je důležité, že v tomto případě nejde o doping. "Martina je pilíř olympijské komunity. Většina sporů je o tom, jestli brali bobule nebo ne. Tohle je něco absolutně jiného. Ona je vzor, Mirek Dušín na bruslích. o to je naše pozice lepší," řekl Maisner.

Doplňující otázky mířily podle Maisnera pouze k UCI. "Ptali se, že kdyby byl nejlepší časovkář s hodinovým náskokem a nejel silniční závod, tak by nejel. Odpověď UCI se panelu moc nelíbila. Tam to byly body pro nás," řekl Maisner.

Devětadvacetiletá Sáblíková žila v domnění, že si na loňském mistrovství světa olympijský start zajistila. Když ale mezinárodní cyklistická federace UCI zveřejnila seznam kvalifikovaných zemí, Česká republika na něm chyběla. Cyklistický svaz podle všeho pracoval s mylným výkladem kritérií.

 

Právě se děje

před 14 minutami

Hokejista Edmontonu je kvůli krvácení do mozku v kómatu

Hokejista Edmontonu Colby Cave skončil kvůli krvácení do mozku na jednotce intenzivní péče. Lékaři v nemocnici v Torontu museli pětadvacetiletého útočníka uvést do umělého spánku. Informovali o tom zástupci klubu na sociálních sítích.

Před přerušením sezony odehrál Cave v NHL jedenáct zápasů za Oilers, na farmě v AHL nastoupil ke 44 duelům. Celkem má v NHL v dresu Bostonu, který ho v roce 2015 angažoval jako nedraftovaného hráče, a Edmontonu na kontě 67 utkání. Do statistik si zapsal devět bodů za čtyři góly a pět asistencí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy