Valijevová totiž byla zatížená pozitivním dopingovým testem, který se zveřejnil v průběhu olympiády a vzbudil značkou pozornost.
Podle Rusů právě tato pozornost zapříčinila nezdar talentované krasobruslařky, která byla při své jízdě viditelně nervózní. Do obrany Valijevové se zapojilo i ruské ministerstvo obrany, které na sociální síti zveřejnilo video (viz výše), kde příslušníci ruské armády střeží krasobruslařku v dětském věku před těmi, kteří ji zastrašují.
Krátký klip končí hashtagem #KamiloJsmeSTebou, odkazujícím na Valijevovou.
Ta ve čtvrtek mohla navzdory pozitivnímu dopingovému testu startovat po zásahu mezinárodní arbitráže. V případě jejího úspěchu ale neměl proběhnout ceremoniál s předáním medaile, dokud se celá kauza dostatečně neprošetří.
Valijevová však medaili nezískala, což oplakala. K tomu schytala tvrdou kritiku od vlastního trenérského týmu.
Následně zesílily hlasy, že na olympiádě by v krasobruslení neměly soutěžit děti a že věkový limit by se měl zvýšit z patnácti na sedmnáct či osmnáct let. Rusko se proti této změně vymezilo, neboť samo spoléhá na 15leté závodnice, které se - na rozdíl od dospělých - vzhledem k jedinečným dispozicím opírají o čtverné skoky. Na úspěchy ale často doplácejí svým zdravím a s aktivní sportovní kariérou brzy končí.