Olympijský šampion zaskočil fanoušky. Na tribuně vytáhl jehlice a začal plést

Sport Sport
2. 8. 2021 7:53
Tak tohle byl fakt netradiční dozvuk olympijského zlata. Britský šampion v synchronizovaných skocích do vody z desetimetrové věže Thomas Daley překvapil fanoušky, když ho televizní kamery ukázaly, jak na tribuně při finálovém závodu žen sedí s klubkem a jehlicemi - a plete a háčkuje.

"Jedna věc, která mi během tohohle procesu pomohla, abych se nezbláznil, je moje láska k pletení, háčkování a všemu tomuhle šití," vysvětloval sedmadvacetiletý sportovec ve videu, které umístil na sociální sítě, jak se také vyrovnával s olympijskou nervozitou a tlakem.

Vzápětí se pochlubil nejnovějším vlastním výrobkem: upletl si pouzdro na svou zlatou medaili. Z jedné strany má vyvedenou britskou vlajku, z druhé japonskou. "Takže teď můžu nosit medaili všude s sebou a nijak se mi nepoškrábe," liboval si Daley.

V Tokiu získal do své sbírky už třetí cenný kov. Na předchozích hrách v Londýně a Riu de Janeiro bral vždy bronz. Před domácím publikem mezi jednotlivci, v Brazílii v soutěži synchronizovaných dvojic.

V Tokiu si trojnásobný mistr světa připsal i nejcennější úspěch, když s Mattym Leem těsně porazili čínský pár Cchao Jüan, Čchen Aj-sen. "Je to neuvěřitelné. Snil jsem o tom - stejně jako Matty - když jsem před 20 lety začal skákat," rozplýval se Daley. "V posteli jsem si každý den dokola představoval svůj skok bez jakýchkoli chyb a ono se to odehrálo přesně podle těchto představ," divil se.

Daley, jenž už v minulosti informoval o svém vztahu s mužem, s nímž vychovává dítě, doufá, že jeho příběh pomůže ke zvýšení účasti sexuálních menšin na olympijských hrách a také i lidem, kteří se cítí zastrašení a osamocení. Britský sportovec přiznal, že se v dospívání cítil jako outsider.

Když tehdy čtrnáctiletý Daley startoval na své první olympiádě v Pekingu v roce 2008, méně než 20 soutěžících se otevřeně hlásilo k jiné než heterosexuální orientaci, zatímco nyní je jich více než 160.

"Když jsem byl malý kluk, cítil jsem se jako outsider, jako někdo odlišný. Měl jsem pocit, že nikdy ničeho nemohu dosáhnout, protože jsem nebyl tím, čím společnost chtěla, abych byl. Doufám, že možnost vidět LGBT komunitu na olympijských hrách dá malým dětem naději," prohlásil Daley.

Thomas Daley (vlevo) a Matty Lee se zlatými medailemi za vítězství v synchronizovaných skocích do vody z desetimetrové věže
Thomas Daley (vlevo) a Matty Lee se zlatými medailemi za vítězství v synchronizovaných skocích do vody z desetimetrové věže | Foto: Reuters
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku

Šest lidí se zranilo při nehodě tří aut u obce Gruna na Svitavsku na silnici I/35. Jednoho musel vrtulník převézt do nemocnice, řekl mluvčí Zdravotnické záchranné služby Pardubického kraje Aleš Malý. Frekventovaná silnice je kvůli nehodě uzavřena, podle mluvčí krajské policie Dity Holečkové bude uzavřena zřejmě do 12:00.

"Dvě osoby utrpěly středně těžká až těžká zranění. Jedna byla letecky přepravena do Brna, druhou převezla sanita do Fakultní nemocnice v Olomouci," uvedl Malý. Čtyři lidé s lehkými zraněními skončili ve Svitavské nemocnici.

Podle mluvčí krajských hasičů Venduly Horákové se u Gruny srazily dvě dodávky a nákladní automobil. Hasiči museli ze dvou dodávek vyprostit zaklíněné řidiče.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Spilková zakončila turnaj v Portlandu dvěma ranami pod par a 38. místem

Golfistka Klára Spilková zakončila turnaj v Portlandu nejlepším kolem, zvládla jej s dvěma ranami pod par a dělí se o konečnou 38. příčku. Na letošním okruhu LPGA tak zaznamenala druhé nejlepší umístění, v dubnu na Havaji atakovala elitní desítku a byla dvanáctá. Zkrácený podnik Portland Classic, který o jedno kolo připravilo deštivé počasí, vyhrála světová dvojka Korejka Ko Čin-jong se skóre -11.

Šestadvacetiletá Spilková v Portlandu prošla cutem po předchozích třech nezdarech na elitním okruhu. Na prvním turnaji po olympijských hrách se každým dnem zlepšovala, hrála 75, 74 a v neděli 70 ran. Na závěr měla pět birdie a tři bogey.

O 38. místo se česká golfistka podělila se čtyřmi hráčkami, všechny získaly odměnu 7323 dolarů. Vítězná Ko Čin-jong si odvezla s devátým titulem na LPA Tour i prémii 210.000 dolarů. Za ní se podělily o druhou pozici s výsledkem -7 krajanka I Čong-un a Australanka korejského původu Su Oh.

Další zprávy