Olympijská vesnice? Žádná hitparáda. Pět na cimře, z toho čtyři chrápou, říká Jandač

ČTK Sport ČTK, Sport
7. 2. 2018 20:19
Trenér české hokejové reprezentace se na olympijské hry těší a nervozitu nepociťuje.
Josef Jandač.
Josef Jandač. | Foto: Milan Kammermayer

Praha - Kouč reprezentace Josef Jandač se cestou na olympijské hry do Pchjongčchangu vrací do hokejově exotického, ale jinak vcelku důvěrně známého prostředí. V trenérské kariéře totiž vedl jihokorejské mužstvo Seoktop Construction a díky tomu ví, co hokejisty během vystoupení pod pěti kruhy může čekat.

Především jde o zcela odlišný svět. "Mentalita těch lidí je jiná. Zkrátka jiný kraj - jiný mrav. Už je to dávno, co jsem tam působil, ale jak jsme tam byli s klukama na podzim na inspekční cestu, tak se mi to zase oživilo. Občas se navíc potkám s Patrikem Martincem, který tam působí a dělá nám perfektní servis a špionáž," řekl Jandač novinářům.

Na sportovní svátek se těší. "Těším se celkově na olympiádu, ale především na hokej, samotné zápasy a tréninky, nikoliv na život a bydlení v olympijské vesnici. Víte, jak to je… V olympijské vesnici jsou trošku jiné podmínky než při komfortu, na který z hlediska bydlení jsme zvyklí. Bude nás pět na cimře a z toho čtyři chrápou, takže to žádná velká hitparáda nebude," prohlásil Jandač.

"Z těch pěti, co jsme se tak bavili, tak minimálně tři se hlásili k tomu, že by rádi měli single prostor v tom bytě, který je tak uspořádaný, že si lze tak postele přeskupit. Pak zvedal ruku ještě i ten další čtvrtý, tak jsem na to sám zvědavej," přiblížil s úsměvem Jandač.

Nervozitu nepociťuje. "Lehce nervózní jsem byl s ohledem na to, že extraliga běžela až do včerejška, takže bych musel reagovat na případné změny, ale bohudík žádné nenastaly a nejsou potřeba. To byl takový první hlavní moment - dopravit tým do dějiště v pořádku. Teď to dobře poskládat a připravit mužstvo dobře na první zápas i celý turnaj," řekl Jandač.

Proces aklimatizace se na něm podepisuje stejně jako na ostatních. "No rozhodně nebudu nijak svěží, taky se musím překlápět s tím časem," přitakal Jandač. "Kluci využijí klasicky prášky na spaní, taky nám pak Venca Prospal přivezl něco z Ameriky, co je ale normálně dostupné v lékárně. Jen je třeba to ještě pečlivě probrat s doktorem," uvedl Jandač.

Takto vypadá pokoj biatlonisty Michala Šlesingra v olympijské vesnici:

Olympijská vesnice, pokoj
Olympijská vesnice, pokoj | Foto: Instagram

Zda se hokejisté podívají i na některé z dalších sportovišť, zatím netušil. "Budeme to řešit operativně. Když bychom třeba chtěli vyčistit hlavu, tak je možné, že se někam společně vyrazíme podívat, ale dopředu domluvené to určitě nemáme. Uvidíme podle situace," řekl Jandač.

Připustil však, že má hodně rád lyžování. "Takže vidět naživo třeba obří slalom, to by bylo pěkný. V televizi vše vypadá určitě jinak, než potom ve skutečnosti, ale jak jsem říkal - pro nás je prvořadý hokej. Rozhodně tam nejedeme jako turisti, takže naprosto všechno bude podřízené hokeji," zdůraznil Jandač.

Hokejisté dostali v rámci oslav dvacátého výročí od zástupců týmu olympijských šampionů z Nagana skleněného lva pro štěstí. "Bylo to příjemné setkání s borci, kteří dosáhli mimořádného úspěchu. Roky běží a my doufáme, že to třeba z toho asijského kontinentu bude třeba nějaké symbolické. Věříme si a přejeme si," ujistil Jandač.

Osobní talisman tentokrát žádný nemá. "Na mistrovství světa jsem dostal čtyřlístek pro štěstí, teď ale nic," řekl Jandač.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Začíná vánoční čas, je první adventní neděle

Začíná vánoční čas, dnes je první adventní neděle. Na adventním věnci je čas zapálit první ze čtyř svíček. Dříve advent býval dobou duchovní přípravy na Vánoce, dobou rozjímání a dobročinnosti, nyní je pro značnou část lidí ale spíš obdobím nakupování dárků. Už podruhé advent ovlivní epidemie koronaviru a omezení, která mají šíření viru zpomalit. Vláda tento týden zakázala konání vánočních trhů s výjimkou prodeje stromků a kaprů.

Ještě před jejich zákazem mnozí organizátoři avizovali, že omezí kulturní program nebo nebudou slavnostně rozsvěcet vánoční stromy tak, aby zbytečně nelákali velké množství lidí. Plánovali ale otevření prodejních stánků i provoz dalších atrakcí či doprovodný program.

První adventní neděle se označuje železná, druhá bronzová, třetí stříbrná a čtvrtá zlatá. Slovo advent pochází z latinského adventus, tedy příchod. Pro křesťany první adventní neděle připomíná příchod Ježíše Krista. Věřící přinášejí věnce do kostela, kde je kněz požehná. I přes omezení mohou stále lidé přijít rozjímat na roráty, což jsou ranní mše ke cti Panny Marie. Začínají brzy ráno ještě za tmy a v některých kostelích jsou slaveny jen při svíčkách.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Soubor Kupkových kreseb se bude v neděli na pražském Žofíně dražit za 25 milionů korun

Bez přítomnosti veřejnosti se dnes bude konat aukce výtvarného umění na pražském Žofíně. Galerie Kodl se tak rozhodla vzhledem ke zhoršující se situaci s pandemií nemoci covid-19. Po internetu či telefonu se tak budou sběratelům nabízet desítky položek, k nejvýznamnějším patří cyklus kreseb Františka Kupky vytvořených pro encyklopedii Člověk a Země, vydané ve Francii v letech 1904 až 1907. Cyklus se bude vyvolávat za 25 milionů korun.

Kupkovy kresby vznikaly na objednávku autora této šestisvazkové historie lidstva Élisée Recluse (1830 až 1905). Ten se v ní pokusil shrnout dějiny lidstva od prehistorických počátků až po tehdejší současnost kritickým pohledem, což mimo jiné dokládá předjímání ekologických témat nebo boj za práva zvířat. Soubor představuje nejrozsáhlejší a nejucelenější ilustrátorskou práci Františka Kupky z počátku 20. století, místy anticipující jeho abstraktní tvorbu.

Aukce nabídne i mnohé další autory 20. století, k dílům s vyvolávací cenou v několika milionech korun patří obrazy Emila Filly, Františka Foltýna, Václava Špály či Mikuláše Medka. Z poválečného období se skrze díla Františka Hudečka, Bohumíra Matala a Kamila Lhotáka představuje malba generace umělců ze Skupiny 42. Výjimečnou kolekci tvoří tři práce teprve nyní doceňované Běly Kolářové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy