Přelepené nápisy, trika "Já nedopuju". Rusové si v Pchjongčchangu zvykají na život bez vlajky

ČTK ČTK
7. 2. 2018 17:15
Hodně lidí mě v Jižní Koreji opravdu srdečně vítalo, tvrdí bobistka Naděžda Sergejevová
Ruský prezident Vladimir Putin převzal od hokejistů dres s nápisem Rusko v mém srdci. V Pchjongčchangu ovšem Rusové nesmí užívat jakékoliv ruské symboly.
Ruský prezident Vladimir Putin převzal od hokejistů dres s nápisem Rusko v mém srdci. V Pchjongčchangu ovšem Rusové nesmí užívat jakékoliv ruské symboly. | Foto: Reuters

Pchjongčchang - Ruští sportovci si v Pchjongčchangu zvykají na život bez své vlajky. Trénují v kombinézách bez obvyklého emblému, na sportovních taškách mají slovo "Rusko" přelepeno elektrikářskou páskou. Trest od Mezinárodního olympijského výboru jim však paradoxně přinesl i nové přátele.

Bobistka Naděžda Sergejevová je jedním ze 168 ruských sportovců, jimž MOV povolil start v Koreji, protože prošli přísnými prověrkami. "Hodně lidí mě tady opravdu srdečně vítalo. Říkali, že jsou rádi, že jsem tady. Například Američanky a Kanaďanky se se mnou baví mnohem víc než dříve. Asi je to tím, že jsem čistá," řekla Sergejevová.

Jako by to chtěla potvrdit, má přes kombinézu bílé tričko s nápisem "Já nedopuji" od známého ruského výrobce sportovního zboží, pro nějž je to zřejmě zajímavý artikl. Sama tvrdí, že tím nekomentuje současnou situaci. Je to prý jen způsob jak zakrýt ruské znaky. "Máme spoustu oblečení, které nesmíme nosit a neutrální kombinézy nám ještě nestihli vyrobit," vysvětlila Sergejevová.

Byla už v Soči a loni získala stříbro na mistrovství Evropy ve Winterbergu. Teď si stejně jako její krajané zvyká na novou situaci. Většina ruských sportovců přiletěla do Pchjongčchangu v tichosti v malých skupinkách, žádný velký letecký speciál Aeroflotu na rozdíl od minulých let vypraven nebyl. Jen hokejisté měli při recepci v Kremlu původní ruské oblečení a Vladimiru Putinovi předali dres s nápisem "Rusko je v mém srdci".

V Koreji však i oni musejí dodržovat zákaz užívat jakékoli ruské symboly. Tradiční uvítací ceremoniál se vztyčováním vlajky v olympijské vesnici pro ně uspořádán nebyl.

Při pátečním zahájení her budou pochodovat v neutrálním šedočerveném oblečení. Při vítězství neuslyší hymnu své země, nesmějí slavit s ruskou vlajkou, ani kdyby jim ji dal fanoušek.

Jakékoli porušení pravidel by mohlo znamenat, že MOV zruší slib, že při závěrečném ceremoniálu už budou Rusové moci nastoupit pod svou vlajkou.

To by mělo symbolizovat ukončení dopingového skandálu a jejich návrat do olympijské rodiny. Probíhající spory však velkou naději na takovýto scénář nedávají.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Dálnice D35 mezi Přáslavicemi a Velkým Újezdem je po opravě průjezdná už oběma směry. Ve směru na Brno se jezdí od 15:00, od 21:30 i na Ostravu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy