Olympijské hry v Tokiu • Den 12 • 2:00

Olympiáda živě: Orság nebyl jako jediný klasifikován, nezvedl základ v nadhozu

Olympijské hry v Tokiu: Den 12

To nejdůležitější z dnešního dne:

- Kristiina Mäki zaběhla český rekord v semifinále běhu na 1500 m a představí se ve finále

- Oštěpaři Vítězslav Veselý Jakub Vadlejch postoupili z kvalifikace do finále hodu oštěpem.

- Deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf postoupil v kategorii K2 do semifinále.

- Desetibojaři Adam Helcelet a Jiří Sýkora se po čtyřech disciplínách (běh na 100 metrů, skok do dálky, vrh koulí, výška) drží na 18., respektive 22. místě.

Tomáš Bábek nepostoupil z kvalifikace sprintu dráhové cyklistiky, skončil na 28. místě.

Vítejte u on-line přenosu z již dvanáctého dne olympijského programu. Fanoušci se mohou těšit na vystoupení českých desetibojařů, oštěpařů či cyklistiky Tomáš Bábka. Pojďte se s námi podívat na nejdůležitější události dne.

2:04

Pozornost českých diváků je dnes upřena na začátek desetiboje mužů, kde se představují Adam Sebastina Helcelet a Jiří Sýkora. První jmenovaný již absolvoval úvodní disciplínu, v běhu na 100 metrů obsadil v rámci prvního rozběhu 5. místo v čase 11,06 a získal tedy 847 bodů.

Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet v běhu na 100 metrů v rámci desetiboje na LOH 2020 v Tokiu.
Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet v běhu na 100 metrů v rámci desetiboje na LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
2:09

Ihned poté se na stometrové sprinterské trati objevil také Jiří Sýkora, v čase 11,18 skončil ve svém rozběhu sedmý a do zapsal si 821 bodů.

Český desetibojař Jiří Sýkora po běhu na 100 metrů v rámci desetiboje na LOH 2020 v Tokiu.
Český desetibojař Jiří Sýkora po běhu na 100 metrů v rámci desetiboje na LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
2:16

Krátce po druhé hodině ranní českého času odstartovala také kvalifikaci oštěpařů a i zde má česká výprava dvojí zastoupení. V první kvalifikační skupině bude házet Vítězslav Veselý, ve skupině B předvede svou formu Jakub Vadlejch.

2:22

Vítězslav Veselý při úvodním hodu vypustil oštěp pořádně vysoko, bylo to však na úkor vzdálenosti, a tak raději přešlápl a nenechá si úvodní pokus změřit.

Český oštěpař Vítězslav Veselý v kvalifikaci hodu oštěpem na LOH 2020 v Tokiu.
Český oštěpař Vítězslav Veselý v kvalifikaci hodu oštěpem na LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
2:29

Dnes odstartoval také golfový turnaj žen, ve kterém nechybí česká golfistka Klára Spilková. Její výkon během úvodního kola budeme monitorovat.

Česká reprezentanka v rámci prvního kola olympijského golfového turnaje.
Česká reprezentanka v rámci prvního kola olympijského golfového turnaje. | Foto: Reuters
2:37

Druhý hod vyšel Vítězslavu Veselému náramně! Český oštěpař vyslal parádní hod, Jeho pokus měřil 83,04 metrů, což je jeho letošní maximum, a jde průběžně na 4. místo. Na přímý postup chyběl necelý půlmetr…

2:50

Poslední hod Vítězslava Veselého v rámci kvalifikace oštěpařů letěl někam k 75 metrů, český reprezentant si jej ale změřit nenechá. Určující je tak jeho druhý hod, sezónní maximum. Uvidíme, na co to bude stačit, nicméně naděje na finále má velmi reálné obrysy,

Český oštěpař Vítězslav Veselý během kvalifikace na LOH 2020 v Tokiu.
Český oštěpař Vítězslav Veselý během kvalifikace na LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
3:08

Desetibojaři se ke druhé disciplíně přesunuli do sektoru dálkařů, Jiří Sýkora prvním skokem zaznamenal výkon 692 cm.

Desetibojař Jiří Sýkora při skoku do dálky v rámci olympijského desetiboje na LOH 2020 v Tokiu.
Desetibojař Jiří Sýkora při skoku do dálky v rámci olympijského desetiboje na LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
3:18

Při druhém pokusu se Sýkora zlepšil a dolétl do vzdálenosti 703 centimetrů. Průběžně je sedmý.

3:41

Posledním pokus se Sýkora opět nedostal přes sedm metrů, výsledkem je tak desáté místo. Helcelet zapisuje 694 centimetrů, nejdelším pokusem zůstane 716 cm z první série.

Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet při skoku do dálky na LOH 2020 v Tokiu.
Český desetibojař Adam Sebastian Helcelet při skoku do dálky na LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
4:08

První dva pokusy má za sebou v kvalifikaci oštěpu Jakub Vadlejch, první hod šel do vzdálenosti 79,27 metrů, druhý pokus byl o třicet čísel kratší. Zatím je mimo postupové pozice.

Český oštěpař Jakub Vadlejch v kvalifikaci na LOH 2020 v Tokiu.
Český oštěpař Jakub Vadlejch v kvalifikaci na LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
4:27

Ve finále ale Vadlejch chybět nebude! Posledním parádním hodem poslal oštěp do kvalifikační vzdálenosti 84,93 metrů a je z toho jistý postup do finále!

4:33

Po dvou disciplínách olympijské soutěže v desetiboji je Adam Sebastian Helcelet na 18. a Jiří Sýkora na 21. místě. Za chvíli startuje třetí disciplína, kterou je vrh koulí. Největší favorit Kanaďan Damian Warner rozjel desetiboj na úrovni 9000 bodů.

4:37

Ve finále oštěpařů nakonec nebude chybět ani druhý český zástupce Vítězslav Veselý, kterému výkon 83,04 metrů stačil na účast v boji o medaile! Vadlejch nakonec ve své kvalifikační skupině skončil druhý a celkově čtvrtý.

4:45

Dobrá zpráva přišla také z olympijské regaty. Při společné premiéře pod pěti kruhy zvládl deblkajak Josef Dostál, Radek Šlouf rozjížďku v kategorii K2 na 1000 metrů a postoupil do čtvrtečního semifinále. V rozjížďce byli druzí, nestačili pouze na maďarskou dvojici Bence Nádas, Bálint Kopasz.

Český deblkajak Josef Dostál a Radek Šlouf postoupil na LOH 2020 v Tokiu do semifinále.
Český deblkajak Josef Dostál a Radek Šlouf postoupil na LOH 2020 v Tokiu do semifinále. | Foto: Reuters
5:03

V kouli zahájil Adam Sebastian Helcelet výkonem 14,99 metrů, ve druhém raději přešlápl a nenechal si změřit. Jiří Sýkora vyslal první kouli do vzdálenosti 14,63 metrů.

5:15

Ve vrhu koulí v rámci desetiboje nakonec oba čeští reprezentanti nebyli spokojeni s druhými a třetími pokusy, a tak se musí spokojit s úvodními hodnotami. 

Český reprezentant při vrhu koulí v rámci olympijského desetiboje v Tokiu.
Český reprezentant při vrhu koulí v rámci olympijského desetiboje v Tokiu. | Foto: Reuters
5:25

V kouli skončil Adam Helcelet na 6. místě, jeho kolega Jiří Sýkora dvě příčky za ním. Celkově Helceletovi patří 16. místo a Sýkorovi 21. příčka.

5:57

Američanka Sydney McLaughlinová vyhrála v Tokiu olympijské finále v běhu na 400 metrů překážek ve světovém rekordu 51,46 sekundy. Na trůnu vystřídala svou krajanku Dalilah Muhammadovou, která doběhla druhá. Bronz získala Femke Bolová z Nizozemska v evropském rekordu 52,03.

Den po fantastickém rekordu Nora Karstena Warholma se měnily tabulky i ve stejné disciplíně žen. McLaughlinová ze svého letošního rekordu z americké kvalifikace ubrala dalších 44 setin. Mistryně světa Muhammadová, jejíž sezonu poznamenalo koronavirové onemocnění, zaběhla čas 51,58, také hluboko pod hranicí dosavadního světového maxima.

Americká běžkyně Sydney McLaughlinová ovládla v Tokiu olympijský závod na 400 metrů překážek v novém světovém rekordu.
Americká běžkyně Sydney McLaughlinová ovládla v Tokiu olympijský závod na 400 metrů překážek v novém světovém rekordu. | Foto: Reuters
6:29

Ohlasy Josefa Dostála po dnešní úspěšné rozjížďce na deblkajaku.

6:52

První olympijskou vítězkou ve skateboardingu v disciplíně park se stala Japonka Sakura Josozumiová. Domácí zatím v Tokiu ovládli všechny tři soutěže. Medailistkám disciplíny je dohromady pouhých 44 let!

Devatenáctiletá Josozumiová byla sice z tria Japonek nejhorší - celkově čtvrtá - v kvalifikaci, ale hned v první ze tří finálových jízd dostala nejvyšší známku dne 60,09 bodu. Mistryně světa z roku 2018 za sebou nechala mnohem mladší soupeřky.

Stříbro získala její dvanáctiletá krajanka Kokona Hirakiová, které zhruba o bod unikla šance stát se nejmladší olympijskou vítězkou v historii. Bronz v závěrečné finálové jízdě vybojovala třináctiletá Britka Sky Brownová, jež byla stejně jako Hirakiová nejmladší reprezentantkou své země v dějinách OH. Bez medaile zůstala na čtvrtém místě třetí z Japonek, vítězka kvalifikace a úřadující mistryně světa patnáctiletá Misugu Okamotová.

7:29

Jak vidí český oštěpař olympijské finále, do nějž se probojoval s krajanem Vítězslavem Veselým?

7:55

Pozemní hokejistky Nizozemska deklasovaly v semifinále olympijského turnaje v Tokiu 5:1 šampionky z Ria de Janeiro Britky a zahrají si popáté za sebou pod pěti kruhy o zlato. V pátečním finále bude soupeřkami mistryň světa a největších favoritek vítěz druhého semifinále Indie - Argentina, jež se hraje od 12:00 SELČ.

Nizozemky mají jistotu, že protáhnou svou medailovou šňůru, kterou zahájily bronzem v Atlantě 1996. Od Atén 2004 pak ani jednou nechyběly ve finále. Hráčky "Oranje" útočí celkově na čtvrté zlato, díky němuž by se staly olympijskými rekordmankami: zatím se s třemi triumfy dělí o historické prvenství s Australankami.

Nizozemské pozemní hokejisty splnily roli favoritek a postoupily popáté v řadě do olympijského finále.
Nizozemské pozemní hokejisty splnily roli favoritek a postoupily popáté v řadě do olympijského finále. | Foto: Reuters
8:18

Dnes Josef Dostál svůj závod zvládl hravě, ale včera to byl teda pořádný boj…

8:30

Před chvílí odstartovala kvalifikace sprintu mužů v dráhové cyklistice, kde nechybí ani český reprezentant Tomáš Bábek. Jeho výkon budeme monitorovat.

8:40

Bábek zajel ve své rozjížďce za 9,856 a zatím se nedá odhadnout, jestli to bude stačit na postup.

9:10

Český reprezentant nakonec skončil na 28. místě a do 1. kola se nepodívá. Jeho královská disciplína keirin je na programu o víkendu.

9:25

Golfistka Klára Spilková rozjela výborně olympijský turnaj. Česká profesionálka zahrála v prvním kole na hřišti Kasumigaseki Country Clubu v Tokiu dvě rány pod par a je na děleném sedmém místě. Na vedoucí Švédku Madelene Sagströmovou ztrácí tři rány. O druhou příčku se dělí s odstupem jedné rány světová jednička Nelly Kordová z USA.

9:47

Francouzský lezec Bassa Mawem si v úterní kvalifikaci na olympijských hrách v Tokiu natrhl biceps a musí na operaci. Přijde tak o čtvrteční finále pro osm nejlepších, kam postoupil spolu se svým bratrem Mickaëlem. Tím by se mohly zvýšit šance české medailové naděje Adama Ondry.

Šestatřicetiletý Mawem utrpěl zranění v lezení na obtížnost, závěrečné ze tří disciplín. V rychlosti, kterou vyhrál, měl být ve čtvrtek prvním Ondrovým soupeřem. Pokud Mawem nebude ve finálové osmičce nahrazen, skončí Ondra ve své nejslabší disciplíně nejhůř čtvrtý.

Bassa Mawem při kvalifikaci závodu ve sportovním lezení na OH 2020 v Tokiu
Bassa Mawem při kvalifikaci závodu ve sportovním lezení na OH 2020 v Tokiu | Foto: Reuters
10:21

Zlato v jachtařské třídě 470 na olympijských hrách v Tokiu získali Australané Mathew Belcher a Will Ryan. Závod žen ovládla britská obhájkyně Hannah Millsová s Eilidh McIntyreová.

Belcher s Ryanem vyhráli tři z deseti rozjížděk a devětkrát skončili mezi nejlepšími posádkami. Po vítězství v jízdě o medaile ovládli Australané konečné pořadí s náskokem 22 bodů před úřadujícími mistry světa Antonem Dahlbergem a Fredrikem Bergström ze Švédska, třetí skončili Španělé Jordi Xammar, Nicolás Rodríguez.

Belcher s Ryanem navázali na společné stříbro z her v Riu de Janeiro a titul mistrů světa z roku 2019, kdy se jelo v dějišti olympijského závodu v Enošimě. Belcher má navíc zlato z her v Londýně 2012, kde závodil s Malcolmem Pagem.

Stříbrné medaile vybojovaly Polky Agnieszka Skrzypulecová s Jolantou Ogarovou. Na třetím místě skončily Camille Lecointreová a Aloise Retornazová z Francie, které po závodě neuspěly s protestem proti jízdě britské posádky.

Jachting má za sebou poslední závody na LOH 2020.
Jachting má za sebou poslední závody na LOH 2020. | Foto: Reuters
10:58

Zlatou medaili v kategorii do 81 kg získal kubánský boxer Arlen López, ve finále na olympijských hrách v Tokiu porazil Brita Benjamina Whittakera 4:1. V nižší váhové kategorii do 75 kg má López zlato i z předchozí olympiády v Riu de Janeiro.

Kuba v Tokiu dosud získala 12 medailí, z toho tři v boxu. Na bronz Lázara Álvareze (do 57 kg) a úterní zlato Roniela Iglesiase (do 69 kg) dnes navázal López, který olympijským turnajem prošel suverénně. Po třech výhrách 5:0 dnes sice jeden bod sudí přisoudil soupeři. Whittakerovi, který trpí ADHD a k boxu se dostal od hospodských rvaček, k většímu úspěchu ale nepomohly ani vlasy nabarvené na zlato.

V boxerském finále v kategorii do 81kg porazil Kubánec Arlen Lopez (vlevo) Benjamina Whittakera z Velké Británie.
V boxerském finále v kategorii do 81kg porazil Kubánec Arlen Lopez (vlevo) Benjamina Whittakera z Velké Británie. | Foto: Reuters
11:20

Olympijskými vítězi ve stíhacím závodu družstev se stali italští dráhaři ve světovém rekordu 3:42,032. V dramatické finálové jízdě porazili Dány.

11:33

Do akce se vrátili také desetibojaři včetně Adama Sebastiana Helceleta a Jiřího Sýkora. Jejich čtvrtou dnešní disciplínou je skok do výšky, oba zdárně zdolali výšku 187 cm na první pokus.

11:55

Favoritky olympijského turnaje volejbalistek Američanky prošly suverénně do bojů o medaile. Dominikánskou republiku porazily ve třech setech a dál jdou za svým snem poprvé získat zlaté medaile.

Američanky v pátečním semifinále nastoupí proti obhájkyním stříbrných medailí ze Srbska, které si stejně jako ve finále mistrovství světa před třemi lety poradily s Itálií. Tentokrát ji porazily hladce 3:0 na sety.

O svou druhou medaili po bronzu z Montrealu 1976 budou usilovat Korejky, které v pětisetové bitvě dnes udolaly Turecko. Jejich semifinálový soupeř vzejde z posledního dnešního duelu mezi Brazílií a Ruskem.

11:57

Desetibojař Jiří Sýkora jako první ze startujících končí ve výškařské části, 193 cm nezdolal ani na třetí pokus a zapisuje výkon 190 cm.

12:07

Zato Sýkorův kolega Adam Sebastian Helcelet je úspěšný i na 196 cm a pokračuje dál.

12:08

Kristiina Mäki skončila v semifinálovém běhu na 1500 m v českém rekordu na sedmém místě. Výkon Ivany Walterové z roku 1986 vylepšila časem 4:01,23 o 61 setin. Na přímou postupovou pozici to sice nebylo, ale nakonec jde do finále díky času! Diana Mezuliáníková skončila v druhém běhu na osmém místě, byť si znovu posunula osobní rekord na 4:03,70.

12:32

Lada Vondrová skončila ve svém rozběhu v semifinále na 400 m časem 51,62 vteřiny na posledním, osmém místě.

12:40

Připomeňme si skvělý výkon Kristiiny Mäki vývojem českého rekordu v běhu na 1500 m:

4:23,3 - Marie Ingrová, 19. července 1967, Innsbruck

4:10,7 - Jaroslava Jehličková, 20. září 1969, Atény

4:08,4 - Jaroslava Jehličková, 4. září 1972, Mnichov

4:07,35 - Milena Strnadová, 18. srpna 1985, Moskva

4:01,84 - Ivana Walterová, 11. srpna 1986, Budapešť

4:01,23 - Kristiina Mäki, 4. srpna 2021, Tokio

12:42

Adam Sebastian Helcelet shodil i napotřetí laťku ve výšce 199 cm a v závodě desetibojařů zapíše výkon o tři centimetry nižší.

12:45

Basketbalistky USA porazily ve čtvrtfinále Austrálii 79:55 a pokračují v cestě za sedmým zlatem za sebou. Úřadující šampionky vyzvou v semifinále Srbsko, které zdolalo Čínu 77:70. Historický úspěch si připsalo domácí Japonsko, které vyřadilo po dramatické koncovce Belgii 86:85 a při první účasti v semifinále OH se utká s Francií, nebo Španělskem.

12:55

Ani nejrychlejší žena světa nemůže porušovat vysílací práva. Jamajská běžkyně Elaine Thompsonová-Herahová, která získala na olympijských hrách v Tokiu stejně jako před pěti lety v Riu zlatý sprinterský double, má na dva dny zablokovaný účet na sociální síti instagram poté, co na něm zveřejnila videozáznamy svých vítězných závodů na 100 a 200 metrů. "Mám zablokovaný instagram za to, že jsem posílala závody z olympiády, neboť nevlastním práva. Takže se uvidíme za dva dny," sdělila Thompsonová-Herahová na twitteru. Na instagramu ji sleduje zhruba 310.000 lidí.

13:01

Slovensko získalo v Tokiu zatím tři cenné kovy, víc než o výkonu jednoho z medailistů Roryho Sabbatiniho se však pod Tatrami mluví o jeho tetování…

13:12

Olympijské zlato v řecko-římském stylu ve váze do 67 kg získal Íránec Mohammad Reza Garají po finálové výhře 9:1 nad Ukrajincem Parvizem Nasibovem. V kategorii do 87 kg zvítězil Ukrajinec Žan Beleňjuk, zdolal 5:1 Maďara Viktora Lörincze.

Íránec Mohammad Reza Garají (vlevo) ve vítězném finále řecko-římského stylu v kategorii do 67 kg s Ukrajincem Parvizem Nasibovem
Íránec Mohammad Reza Garají (vlevo) ve vítězném finále řecko-římského stylu v kategorii do 67 kg s Ukrajincem Parvizem Nasibovem | Foto: Reuters
13:30

Běh žen na 3000 metrů překážek vyhrála překvapivě Peruth Chemutaiová. Stala se první ženou v historii, která získala pro Ugandu olympijskou medaili a hned zlatou. Světová rekordmanka Beatrice Chepkoechová z Keni doběhla sedmá. Druhá skončila Američanka Courtney Frerichsová, čest keňských vytrvalkyň zachraňovala třetím místem Hyvin Kiyengová. Zlato nemohla obhajovat Ruth Jebetová z Bahrajnu, protože pyká za doping.

Peruth Chemutaiová z Ugandy po vítězství na OH 2020 v Tokiu
Peruth Chemutaiová z Ugandy po vítězství na OH 2020 v Tokiu | Foto: Reuters
13:54

Ruské akvabely Světlana Kolesničenková a Světlana Romašinová zvítězily na hrách v Tokiu v soutěži dvojic. Romašinová obhájila zlato z Ria de Janeiro.

Ruské akvabely Světlana Kolesničenková a Světlana Romašinová na OH 2020
Ruské akvabely Světlana Kolesničenková a Světlana Romašinová na OH 2020 | Foto: Reuters
14:01

Soutěž v parkuru vyhrál Brit Ben Maher. Na druhém místě skončil Švéd Peder Fredricson, třetí byl Nizozemec Maikel van der Vleuten.

14:02

Pozemní hokejistky Nizozemska deklasovaly v semifinále 5:1 šampionky z Ria de Janeiro Britky a zahrají si popáté za sebou pod pěti kruhy o zlato. V pátečním finále bude soupeřem mistryň světa a největších favoritek Argentina, která porazila 2:1 Indii. Nizozemky mají jistotu, že protáhnou svou medailovou šňůru, kterou zahájily bronzem v Atlantě 1996. Od Atén 2004 pak ani jednou nechyběly ve finále. Hráčky "Oranje" útočí celkově na čtvrté zlato, díky němuž by se staly olympijskými rekordmankami: zatím se s třemi triumfy dělí o historické prvenství s Australankami.

Argentinky se v repríze finále her z Londýna 2012 pokusí ukončit čekání na premiérové olympijské zlato. O něj neúspěšně hrály také v roce 2000, v letech 2004 a 2008 získaly bronz.

14:20

Ve své skupině B skončil Adam Sebastian Helcelet ve skoku do výšky na děleném osmém místě, s výkonem 196 cm zapsal celkem 767 bodů. Jeho kolega Jiří Sýkora ve stejné skupině obsadil 11. místo, za výšku 190 cm obdržel 710 bodů.

14:33

Zahájena byla také poslední pátá disciplína dnešního programu desetiboje, a tou je běh na 400 metrů. Adam Sebastian Helcelet v úvodním rozběhu skončil třetí v čase 49,41 sekundy a obdržel 842 bodů.

Český desetibojař v běhu na 400 metrů v rámci LOH 2020 v Tokiu.
Český desetibojař v běhu na 400 metrů v rámci LOH 2020 v Tokiu. | Foto: Reuters
14:40

Jiří Sýkora ve svém rozběhu na 400 metrů skončil třetí v čase 48,89, což je jeho nejlepším sezónním výsledkem, připisuje si tak dalších 866 bodů.

14:57

Vzpěrač Jiří Orság nebyl na olympijských hrách v Tokiu v nejtěžší kategorii nad 109 kg klasifikován po třech neúspěšných pokusech v nadhozu. Jako jediný ze třinácti účastníků si ve dvojboji nepřipsal žádný výkon, v trhu zvedl 180 kg. Zlato získal Gruzínec Laša Talachadze v novém světovém rekordu ve dvojboji 488 kilogramů, trhu 223 kilogramu i nadhozu 265 kilogramů. Stříbro vybojoval Alí Davúdí z Íránu a bronz Man Asád ze Sýrie.

Orság se představil v elitní sedmičlenné skupině A. Začal v trhu na 175 kilogramech a při druhém pokusu dostal nad hlavu o pět kilogramů více. Na závěr se pokusil o 184 kilogramů, ale nepřekonal český rekord Kamila Kučery, který od změny kategorií v roce 2018 a vynulování předešlých rekordů z kategorie nad 105 kg zvedl dvakrát 182 kg.

V nadhozu Orság neudržel dostatečně dlouho nad hlavou na první pokus 232 kg, neuspěl ani ve druhém a třetím na 235 kg. Dvaatřicetiletý sedminásobný medailista z mistrovství Evropy startoval pod pěti kruhy potřetí. Při svém premiéře v Londýně 2012 obsadil sedmé místo a před pěti lety v Riu de Janeiro byl osmý. V obou případech to bylo v tehdejší kategorii nad 105 kg.

Jiří Orság při svém vystoupení na OH 2020 v Tokiu
Jiří Orság při svém vystoupení na OH 2020 v Tokiu | Foto: Reuters
15:20

Kanaďan Andre De Grasse v Tokiu k bronzu na stovce přidal zlato v běhu na 200 metrů v čase 19,62 sekundy. Stal se tak nejúspěšnějším sprinterem her a nástupcem Jamajčana Usaina Bolta. Ve finále zlepšil svůj kanadský rekord ze semifinále o dalších jedenáct setin a nechal za sebou americké favority, mistra světa a lídra letošních tabulek Noaha Lylese i Kennetha Bednarka.

Andre de Grasse slaví na OH 2020 v Tokiu vítězství v běhu na 200 m
Andre de Grasse slaví na OH 2020 v Tokiu vítězství v běhu na 200 m | Foto: Reuters
15:43

V semifinále turnaje házenkářek se stejně jako v Riu de Janeiro střetnou Rusky s Norkami. Ruské obhájkyně zlata porazily ve čtvrtfinále 32:26 Černou Horu, mistryně Evropy Norky zdolaly 26:22 Maďarsko. Druhý finalista vzejde ze souboje Francie se Švédskem. Obhájkyně stříbra Francouzky si poradily 32:22 s mistryněmi světa Nizozemkami, Švédky vyřadily po výhře 39:30 Koreu.

15:56

Posledními semifinalistkami turnaje basketbalistek se staly Francouzky, které zdolaly Španělsko 67:64. Páteční program semifinále - 06:40: USA - Srbsko. 13:00: Francie - Japonsko.

17:56

Semifinálovými soupeřkami korejských volejbalistek budou Brazilky. Olympijské šampionky z Pekingu a Londýna porazily 3:1 Rusko a daly zapomenout na zklamání z domácích her v Riu de Janeiro, kde ve čtvrtfinále ztroskotaly. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Spojené státy a Srbsko.

Vážení čtenáři, zpravodajství z dvanáctého olympijského dne v tomto on-line přenosu končí. Děkujeme vám za pozornost. Novinky ze třináctého dne Olympiády pro vás sledujeme v nové on-line reportáži.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 43 minutami

STAN půjde do voleb v Praze samostatně, s ANO vládnout nechce

STAN bude v komunálních volbách v Praze kandidovat samostatně. Předseda pražské organizace a náměstek primátora Petr Hlubuček řekl, že o tom dnes rozhodl krajský výbor hnutí. Dodal, že STAN očekává dvouciferný volební výsledek a v případě účasti na vládě v metropoli nechce spolupracovat s hnutím ANO. V posledních volbách v roce 2018 bylo hnutí STAN s TOP 09 a KDU-ČSL součástí koalice Spolu pro Prahu. Pro příští volby se už na spolupráci dohodly ODS, TOP 09 a KDU-ČSL.

Na pražském magistrátu nyní vládnou Piráti, Praha Sobě a Spojené síly (STAN, TOP 09 a KDU-ČSL). V opozici jsou ANO a ODS. "Máme za sebou spoustu odmakané práce a úspěšných projektů. TOP 09 se nakonec rozhodla jít do koalice s opoziční ODS, což samozřejmě respektujeme, my jsme vždycky byli připraveni jít i samostatně," řekl Hlubuček. Dodal, že na kandidátce se mohou objevit také odborníci a veřejně známé osobnosti.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Vinařstvím roku 2021 je Reisten z Pavlova, zvítězilo i mezi středními výrobci

Vítězem 12. ročníku soutěže Vinařství roku se stalo vinařství Reisten z Pavlova na Břeclavsku, které zároveň zvítězilo v kategorii středně velkých vinařství s produkcí od 50 000 do 250 000 litrů za rok. V kategorii malých vinařství s produkcí do 50 000 litrů ročně zvítězilo pražské vinařství Salabka, mezi velkými producenty stejně jako loni znojemský Lahofer. Výsledky soutěže dnes vyhlásili v brněnské hvězdárně zástupci Svazu vinařů na galavečeru, který byl zároveň přenášen on-line.

Kromě ocenění v hlavních kategoriích uděloval Svaz vinařů i cenu Enolog roku určenou pro znalce vín do 40 let, kterou letos získal Jakub Smrčka z Thaya vinařství.

Soutěž vyhlašuje a titul uděluje Svaz vinařů České republiky ve spolupráci s Národním vinařským centrem, za podpory Vinařského fondu ČR, Jihomoravského kraje a města Brna.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Camara zařídil dvěma góly Pardubicím výhru v Plzni

Hokejisté Pardubic zvítězili v předehrávce 46. kola extraligy na ledě čtvrté Plzně 4:3 v prodloužení a natáhli svoji sérii výher na sedm zápasů. Posunuli se tak na druhé místo o dva body před Hradec Králové. Indiáni si připsali šestou porážku z posledních osmi zápasů.

Předehrávka 46. kola hokejové extraligy:

HC Škoda Plzeň - HC Dynamo Pardubice 3:4 v prodl. (1:0, 1:0, 1:3 - 0:1)

Branky a nahrávky: 20. F. Přikryl (Bulíř, F. Suchý), 25. Bulíř (F. Suchý), 57. L. Kaňák (M. Lang) - 41. Camara (Robertson, R. Kousal), 46. Robertson (Cienciala, Poulíček), 51. Cienciala (Košťálek, J. Mikuš), 63. Camara. Rozhodčí: Hejduk, R. Svoboda - Komárek, Šimánek. Vyloučení: 1:3. Bez využití. Diváci: 1000 (omezený počet).

Aktualizováno před 1 hodinou

Nehoda dvou osobních aut uzavřela dočasně dálnici D6 u Kynšperka

Dálnici D6 u Kynšperka nad Ohří dnes k večeru uzavřela dočasně nehoda dvou osobních aut. Policie uvedla, že při nehodě byli dva lidé lehce zraněni. Dálnice byla kvůli vyšetřování nehody dočasně uzavřena ve směru z Karlových Varů na Cheb, informovala krajská policejní mluvčí Zuzana Týřová. Dálnice se znovu podle policie otevřela okolo 19:30.

Podle policie je na silnici v těchto místech souvislá vrstva sněhu. Podmínky na silnicích se v Karlovarském kraji zhoršily už odpoledne, kdy při teplotách pod nulou začalo nejprve pršet a vpodvečer se déšť změnil na sněžení. Policie ale varuje řidiče, že namrzají komunikace po celém Karlovarském kraji.

Zdroj: ČTK
Další zprávy