V pátek závodím a nemám loď, divil se Fuksa. Nakonec se zpožděním dorazila

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
3. 8. 2021 18:40
Zajeli si solidní desáté místo na deblkánoi a měli by přepnout hlavu na singl, jenže bratři Petr a Martin Fuksové museli myslet na to, že stále nemají loď, na které by měli pod olympijskými kruhy tuhle soutěž jet. Ta jim nakonec dorazila až v úterý odpoledne a na trénink mají tak jen pár dnů.
Martin Fuksa.
Martin Fuksa. | Foto: Anna Šeflová

Tokio (Od našeho zpravodaje) - V květnu posílali po moři lodě, se kterými chtějí na hrách v Tokiu bojovat o medaile. O dva měsíce později bratři Fuksové stále čekali, i když se oheň na hlavním stadionu dávno rozhořel.

"Samozřejmě, olympiáda běží a lodě pro singl stále nemáme," ušklíbl se ironicky Martin Fuksa poté, co s bratrem skončili druzí ve finále B na deblkánoích.

Dopravce zdržení zdůvodnil tím, že se loď s kontejnery dostala do bouře a nakonec měla i poruchu. 

"Letecky se mnohokrát stalo, že lodě byly dopraveny v podstatě v nepoužitelném stavu. Samozřejmě je lodní doprava taky mnohonásobně levnější. Ale šlo o bezpečnost. Že se porouchá loď a ještě k tomu je tajfun, za to nikdo nemůže," uvedl reprezentační trenér Pavel Hottmar.

Zatímco Petr si loď vypůjčil, starší z bratrů mohl trénovat alespoň na náhradní, kterou si nechal poslat.

"Tu mi zajistili Poláci, výrobci lodí, a posílala se letecky. Přivezli ji do Prahy, z Prahy letěla. Je super, že mohu trénovat alespoň na této. Bohužel na bráchu nezůstala. Doufám, že ta olympijská přijde během dneška, nejpozději ve středu. A já dám bráchovi tu, co jsme poslali. A budeme spokojení," doufal v úterý dopoledne Martin Fuksa.

A přání se mu splnilo, kontejner s českými loděmi dorazil do dějiště her odpoledne.

Ani tak to ale není ideální, protože kilometrový závod na singlu začíná už v pátek. Času na sžití se s lodí nemají Češi příliš.

"Snažím se netrápit tím, co nemůžu změnit. Samozřejmě, když je to olympijský závod, tak si nepředstavujete, že budete hledat nějaký kompromis, ale nechci to hanět. Věřím, že jsem natolik zkušený závodník, že si během dne na ni zvyknu, všechno bude v pohodě a v pátek to tam napálíme," dodal Fuksa.

V pátek začínají na kilometrové trati kanoistů rozjížďky, v sobotu jsou pak na programu semifinále a boje o medaile.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 4 hodinami

Bayern i v oslabení zvládl bundesligový zápas ve Fürthu a vyhrál 3:1

Fotbalisté Bayernu Mnichov porazili v předehrávce 6. kola německé ligy Fürth 3:1, přestože proti nováčkovi hráli takřka celý druhý poločas v oslabení. Po úvodní remíze vyhráli v sezoně páté utkání za sebou a vedou neúplnou tabulku o tři body před Wolfsburgem, který má sobotní zápas k dobru.

Skóre otevřel v 10. minutě Thomas Müller, po půlhodině hry zvýšil na 2:0 Joshua Kimmich. Tři minuty po začátku druhého poločasu ale dostal za ostrý faul červenou kartu Benjamin Pavard a bavorský tým se v deseti na výhru ještě hodně nadřel. Ve vyhrocené atmosféře dostal žlutou kartu v 64. minutě i trenér Bayernu Julian Nagelsmann.

Uklidnění úřadujícím šampionům přinesl v 68. minutě vlastní gól Sebastiana Griesbecka, po němž Bayern vedl už o tři branky. V závěru už jen zkorigoval stav přesnou hlavičkou Cedric Itten.

Aktualizováno před 4 hodinami

Brabec vnímá po debatě o Turówě posun, příští týden se sejde s polským ministrem

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) vnímá po pátečním jednání expertních týmů významný posun v některých bodech ohledně polského hnědouhelného dolu Turów. Příští týden, pravděpodobně v pondělí, bude jednat s polským protějškem Michalem Kurtykou, později opět zasednou i odborné týmy.  Polský prezident Duda ke sporu řekl v televizi, že se Polsko nemůže připravit o 7 procent energetického trhu a že vybízí k dialogu.

Podle Česka důl Turów u česko-polské hranice mimo jiné ohrožuje zásoby pitné vody v českých obcích. Soudní dvůr Evropské unie v pondělí uvalil na Polsko pokutu půl milionu eur denně (asi 12,7 mil. Kč) za neuposlechnutí předchozího soudního příkazu k přerušení těžby v dole.

Unijní soud už v květnu vydal na základě české žaloby předběžné rozhodnutí o zastavení těžby v dole. Polská vláda reagovala oznámením, že důl zavřít nehodlá, a stejné stanovisko zaujal také generální ředitel společnosti PGE, vlastníka dolu. Náhlé zastavení těžby by podle Polska ohrozilo energetickou bezpečnost země a tisíce pracovních míst. Soud následně vyměřil Polsku zmíněnou pokutu.

Polský ministr spravedlnosti Zbigniew Ziobro v pátek podle agentury PAP řekl, že Soudní dvůr Evropské unie neměl v dané etapě sporu o důl Turów právo uložit Polsku pokutu. Spor o Turów před unijním soudem ještě nedospěl k verdiktu. 

Brabec nechtěl být ohledně možné dohody konkrétní. "Dokud není domluveno všechno, není domluveno nic. Nicméně bylo několik bodů, které byly významně sporné celou dobu. Dnes po jednání vnímám posun v některých a uvidíme. Nechci konkretizovat," řekl v pátek. "Jsem rád, že se i po dnešním jednání přiblížil kompromis, který snad bude přijatelný pro obě strany, který snad budou umět schválit obě vlády," doplnil liberecký hejtman Martin Půta (Starostové pro Liberecký kraj).

Zdroj: ČTK
Další zprávy