Olympijské hry v Tokiu • Den 11 • 2:00

Olympiáda živě: Ondra postoupil z kvalifikace, koulař Staněk se do finále nepodívá

Olympijské hry v Tokiu: Den 11

Aktualizovat reportáž
18:30

Pro dnešek je to z Tokia vše, děkujeme za pozornost. V zítřejším programu se můžete těšit na golfistku Kláru Spilkovou, desetibojaře či Josefa Dostála na deblkajaku s Radkem Šloufem.

V akci budou také vzpěrač Jiří Orság, dráhový cyklista Tomáš Bábek a v atletických semifinále Diana Mezuliáníková s Kristiinou Mäki a Lada Vondrová. 

16:02

Ve finále parkuru na OH v Tokiu se nepředstaví ani jeden z českých jezdců. Aleš Opatrný, Anna Kellnerová i Kamil Papoušek skončili v kvalifikaci.

15:47

Fotbalisté Španělska v semifinále OH porazili domácí Japonsko 1:0 po prodloužení gólem Marca Asensia ze 115. minuty. O zlato si zahrají s Brazílií.

15:32

Favorizovaný švédský tyčkař Armand Duplantis má zlato z OH. Vyhrál výkonem 602 cm, světový rekord 619 mu odolal. Další medaile mají Nilsen a Braz.

Jednadvacetiletý Duplantis prošel soutěží naprosto hladce. Všechny výšky skákal na první pokus, velmi nadějné pak byly i jeho dva skoky na 619 cm, kdy už byl vysoko nad laťkou a shodil ji jen lehkým dotekem. Pod širým nebem tak zůstává světovým rekordem jeho 615 cm, v hale má skočeno 618.

15:18

Jamajská běžkyně Elaine Thompsonová-Herahová získala v Tokiu stejně jako v Riu zlatý sprinterský double. Dvoustovku vyhrála v druhém čase historie 21,53 sekundy. Rychlejší byla jen rekordmanka Florence Griffithová-Joynerová z USA v roce 1988, kdy zvítězila v Soulu časem 21,34.

15:12

Adam Ondra se kvalifikoval do olympijského finále! Český lezec si účast zajistil v závěrečné disciplíně v lezení na obtížnost.

14:56

Kauza kolem "zavirovaného" letu do Tokia je stále živá. ČOV je šokovaný vyjádřením předsedy NSA Filipa Neussera ohledně událostí kolem speciálu na hry v Tokiu. Neusser nařkl pracovníky ČOV z podvodu.

14:53

Polská kladivářka Anita Wlodarczyková potřetí za sebou vyhrála olympijskou soutěž. V Tokiu triumfovala výkonem 78,48, stříbro má Číňanka Wang Čeng.

14:42

Olympijskou vítězkou v běhu na 800 metrů se stala Američanka Athing Muová v nejlepším letošním světovém čase 1:55,21. Stříbro má Britka Hodgkinsonová.

14:20

Tak bohužel. Koulař Tomáš Staněk do olympijského finále nepostoupil. V druhé kvalifikační skupině ho už v první sérii překonalo pět soupeřů, bude nejlépe třináctý.

14:00

Mistři světa Belgičané porazili v semifinále olympijského turnaje v pozemním hokeji v Tokiu 5:2 Indii a opět si zahrají o zlato. Stříbrní medailisté z Ria de Janeiro ve čtvrtečním finále narazí na Austrálii, která v druhém semifinále zdolala 3:1 Německo.

13:30

Koulař Tomáš Staněk skončil v první kvalifikační skupině osmý výkonem 20,47 metru a drží naději na olympijské finále. Postoupí nejlepší dvanáctka.

13:10

Bohužel, Tomáš Staněk už se posledním pokusem ve kvalifikaci nezlepšil a v první skupině skončí nejlépe sedmý. Dostal se totiž před něj ještě i Payton Otterdahl ze Spojených států amerických. Teď už Staňka v součtu obou skupin nesmí porazit více než pět koulařů.

Koulař Tomáš Staněk na OH 2020
Koulař Tomáš Staněk na OH 2020 | Foto: Reuters
13:08

Je jisté, že si Adam Ondra v boulderingu připíše třetí místo a celkově by se měl ve kvalifikaci po 2 ze 3 disciplínách posunout na šesté místo. Před svou parádní disciplínou, lezení na obtížnost, tak má postup pevně ve svých rukou.

Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020
Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020 | Foto: Reuters
13:00

Na třetím boulderu má první částečný neúspěch Tomoa Narasaki. Jeden z největších favoritů se sice díky lepšímu zápisu zóny dostal před Adama Ondru, ale ještě jej čeká poslední boulder. Na tom je teď Jakob Schubert, jenž zatím nemá ani jeden top!

12:50

Tomáš Staněk má za sebou a přišlo zlepšení na 20,47! Díky tomu se český borec posunul pořadím na šestou pozici. Jistý postup už má Darlen Romani z Brazílie, který hodil finálový limit.

Koulař Tomáš Staněk na OH 2020
Koulař Tomáš Staněk na OH 2020 | Foto: Reuters
12:41

Prvním finalistou olympijského turnaje ve fotbale je Brazílie! Utkání nenabídlo žádný gól ze hry, načež šel duel s Mexikem do penalt. V nich Brazilci proměnili čtyři úvodní pokutové kopy, Mexiko proměnilo jen jeden ze tří a bylo rozhodnuto.

12:38

Naprosto famózně si vede Mickael Mawem, který dal na druhý pokus top u prvního boulderu a další dva zvládl na první dobrou! Přitom druhý boulder kromě něj nezvládl vůbec nikdo. Adam Ondra je průběžně druhý.

12:34

Obrovské překvapení ve volejbalovém turnaji! Italové právě nezvládli rozhodující pátý set čtvrtfinálového souboje s Argentinou a právě jihoamerický výběr míří do bojů o medaile.

12:32

Tomáš Staněk má za sebou úvodní pokus ve kvalifikaci koulařů a hodem dlouhým 20,23 metrů se zařadil na průběžné čtvrté místo. Ani jeden z koulařů zatím nehodil finálový limit.

12:22

Na atletickém stadionu už se rozjela kvalifikace koulařů, která má pro postup do finále vypsaný limit 21 metrů 20 centimetrů. Tomáš Staněk přijde na řadu jako třináctý.

12:20

Výborně. Adam Ondra zvládl na třetí pokus top na posledním boulderu, čímž se aktuálně posouvá na první místo. Skvělý výkon českého lezce.

Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020
Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020 | Foto: Reuters
12:19

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- Kajakář Josef Dostál skončil pátý, bratři Martin a Petr Fuksovi na desátém místě.

- Z rozběhů na 400 metrů postoupila Lada VondrováBarbora Malíková končí.

- Kvalifikaci nezvládla ani jedna česká oštěpařka, ani koulař Tomáš Staněk.

- Medailová naděje Adam Ondra postoupil do finále lezců.

12:12

Volejbalové čtvrtfinále Itálie s Argentinou jde do pátého setu! Italové ve čtvrté sadě deklasovali soupeře 25:14 a rázně si řekli o rozhodující set.

12:11

Bylo to velmi těsné, ale Adam Ondra dal na třetím boulderu jen zónu. Přitom top opravdu nebyl daleko.

12:01

Po topu na prvním boulderu si Adam Ondra připisuje neúspěch na boulderu číslo 2. Na něm zatím neuspěl nikdo!

12:00

Do prodloužení jde první semifinále fotbalového turnaje mezi Mexikem a Brazílií. Vyrovnané utkání dosud nenabídlo ani jednu branku.

Brazilec Nino a Henry Martin z Mexika v semifinále fotbalové turnaje na OH 2020
Brazilec Nino a Henry Martin z Mexika v semifinále fotbalové turnaje na OH 2020 | Foto: Reuters
11:56

Simone Bilesová ve svém jediném individuálním finále na těchto olympijských hrách nezískala zlato, ale musela se spokojit "pouze" s bronzem. Olympijskou soutěž na kladině vyhrála čínská gymnastka Kuan Čchen-čchen před krajankou Tchang Si-ťing.

11:48

Skvělý vstup do kvalifikace boulderingu od Adama Ondry! Český lezec si čtvrtým pokusem připsal TOP! Výborná práce.

11:43

Zatímco nadále sledujeme kvalifikaci sportovního lezení, Argentina si připsala vítězství ve třetím setu čtvrtfinálového souboje s Itálií a je tak už jen krůček od volejbalového semifinále!

11:34

Na bouldrech už se nám postupně střídá sedm závodníků. Adam Ondra by se měl dostat na řadu kolem 11:45. Nejlépe je na tom zatím Colin Duffy, který má dva topy ze tří boulderů.

11:24

Tak pozor! Argentina ve volejbalovém čtvrtfinále ovládla druhý set, čímž srovnala na 1:1, a nyní vede ve třetí sadě už o čtyři body. Jihoamerický tým může být překvapivým celkem v boji o medaile.

11:16

Colin Duffy se jako první dostal na top hned na prvním boulderu. Cooser mezitím neuspěl na druhém boulderu.

11:12

Registrujeme neúspěšná snažení na prvním boulderu. Christopher Cosser se dostal na zónu na sedmý pokus, ale top nedosáhl. O'Halloran z Austrálie se nedostal ani na zónu.

11:04

A nyní už sledujeme druhou disciplínu kvalifikace sportovního lezení, kterou je bouldering. Adam Ondra by se měl dostat na řadu jako desátý.

11:00

Zanedlouho bude zahájen druhý poločase fotbalového semifinále mezi Mexikem a Brazílií. Zatím se hraje bez branek.

10:47

POŘADÍ SPORTOVNÍHO LEZENÍ PO LEZENÍ NA RYCHLOST

1. Bassa Mawem (FRA) - 1 bod

2. Tomoa Narasaki (JPN) - 2 body

3. Mickael Mawem (FRA) - 3 body

4. Rišat Chajbullin (KAZ) - 4 body

5. Jongwon Chon (KOR) - 5 bodů

18. Adam Ondra - 18 bodů

 

Celkové pořadí je výsledkem vynásobení získaných bodů. Osm závodníků s nejmenším počtem projde do finále.

Kvalifikace sportovního lezení na na OH 2020
Kvalifikace sportovního lezení na na OH 2020 | Foto: Reuters
10:44

Ťing-jüan Cou se stal olympijským vítězem v předposlední gymnastické disciplíně mužů na bradlech. Bezchybnou sestavou porazil druhého Lukase Dausera z Německa a třetího Ferhata Aricana z Turecka.

10:41

Řecký tým už se nepředstaví v synchronizovaném plavání na olympijských hrách v Tokiu. Čtyři sportovkyně totiž mají pozitivní test na koronavirus, oznámil dnes Řecký olympijský výbor. Jedna plavkyně byla pozitivně testována v pondělí, zatímco další tři dnes. Řekyně tak přijdou o možnost kvalifikovat se do středečního finále dvojic či sobotního medailového souboje týmů. 

10:38

Ve třetím čtvrtfinále mužského volejbalu má k postupu zatím nakročeno Itálie. Favorizovaný celek zvládl první set, když v poměru 25:21 porazil Argentinu. Postup jihoamerického týmu by byl velkým překvapením.

Volejbalisté Itálie a Argentiny ve čtvrtfinále na OH 2020
Volejbalisté Itálie a Argentiny ve čtvrtfinále na OH 2020 | Foto: Reuters
10:36

V druhém pokusu Adam Ondra podklouzl a čas tedy nezlepšil. Po lezení na rychlost je tedy v kombinaci na 18. pozici. Teď už jej ovšem čeká jen to lepší. V 11:00 by měl začít bouldering.

10:29

Třetím lezcem pod šest vteřin je bratr vedoucího Bassy, Mickael Mawem. Logicky je tedy aktuálně třetí za svým bratrem a druhým Narasakim.

10:22

Rozjely se druhé pokusy v lezení na rychlost a výrazně si polepšil Korejec Chon, který se časem pod sedm vteřin posunul na 4. místo.

10:15

Solidní výkon od Adama Ondry, který zvládl čas 7,46 a aktuálně je patnáctý. V souboji s Narasakim jasně prohrál, nicméně přednosti českého borce jsou jinde.

10:14

Fantastický čas Bassy Mawema z Francie, který jako první stlačil čas pod šest vteřin. Nyní už je na řadě Adam Ondra.

10:06

Roli největšího favorita pro lezení na rychlost zatím nepotvrdil Ludovico Fosssali, který podklouzl a určitě si bude chtít spravit chuť ve druhém pokusu.

10:02

Velmi dobrý čas na úvod kvalifikace lezení si připsal Jihoafričan Cooser. Naopak Jongwon Chon upadl a ztratil první ze dvou možností na pokoření trati.

10:00

Kromě kvalifikace v lezení s Adamem Ondrou bylo právě zahájeno první fotbalové semifinále mužů mezi Mexikem a Brazílií.

Fotbalisté Mexika před semifinálovým utkáním s Brazílií na OH 2020.
Fotbalisté Mexika před semifinálovým utkáním s Brazílií na OH 2020. | Foto: Reuters
9:54

Neskutečné. Dánové to měli v týmové stíhačce mužů skvěle rozjeté, ale Frederik Madsen pak narazil do pomalejšího Brita. Těžko říct, jak se teď situace vyvrbí, neboť ani jeden tým nedojel do cíle v potřebné trojici.

9:49

Již zhruba za deset minut se ve kvalifikaci lezení představí Adam Ondra. Začínat se bude lezením na rychlost, které by měl mít český sportovec jedno z nejhorších ze všech. Celkově potřebuje být Ondra do osmého místa.

9:34

Aktuálně se hrají jen týmové zápasy stolního tenisu. Již dříve porazili Japonci 3:1 na zápasy Švédy, načež německé stolní tenistky 3:2 přehrály Jihokorejky. V dalším programu si Číňanky nejkratším možným způsobem 3:0 poradily se Singapurem.

No a ještě před chvílí Němci bojovali s reprezentanty Čínské Tchaj-peje. Po třech zápasech byl stav 2:1 pro Německo, ale teď už to neplatí.

9:28

Skoky do vody z třímetrového prkna na hrách v Tokiu ovládli Číňané. Zlato má mistr světa Sie S'-i, stříbro Wang Cung-jüan. Třetí skončil Brit Laugher.

9:04

Mezinárodní olympijský výbor (MOV) řeší další politický projev na stupních vítězů na hrách v Tokiu. Od čínského týmu žádá vysvětlení, proč dvě zlaté medailistky z týmového sprintu v dráhové cyklistice Čung Tchien-š' a Pao Šan-ťü měly připnuté odznáčky s hlavou někdejšího komunistického vůdce Mao Ce-tunga.

Odznak s Mao Ce-Tungem připnutý na oblečení čínských dráhových cyklistek na OH 2020.
Odznak s Mao Ce-Tungem připnutý na oblečení čínských dráhových cyklistek na OH 2020. | Foto: Reuters
8:55

Na své jediné individuální finále na těchto olympijských hrách se připravuje hvězdná Simone Bilesová. Američanka kvůli duševnímu zdraví vynechala všechny dosavadní závody jednotlivců, ale dnes by se měla představit ve finále kladiny.

Simone Bilesová během tréninku na kladině na OH 2020.
Simone Bilesová během tréninku na kladině na OH 2020. | Foto: Reuters
8:49

Oštěpařka Barbora Špotáková dnešní neúspěšnou olympijskou kvalifikací rozhodně kariéru nekončí. Světovou rekordmanku i ve čtyřiceti letech vrcholový sport baví a nechce se loučit špatným výkonem na "podivných" hrách omezených opatřeními proti koronaviru. Jak dlouho ještě bude závodit, to aktuálně neplánuje.

Loni se začala připravovat pod vedením Jana Tylčeho a získala novou energii. "Myslím si, že jsme dobré výkony předvedli. Jedu na světové finále do Curychu letos, vyhrála jsem závod Diamantové ligy. Úplně tragické to není. Baví mě to pořád," líčila zkušená závodnice s připomínkou triumfu na mítinku v Monaku. Dnes chtěla předvést dobrý výkon i pro svého staršího syna Janka. "Ten to teď strašně prožívá doma. Věřím, že prostě to jednou uvidí na stadionu, že to třeba hodím před ním," přeje si Špotáková.

8:40

Prvními postupujícími vodními pólistkami jsou Američanky. Vítězky základní skupiny B si celkem bez problémů poradily s Kanaďankami, které přehrály 16:5. Mohou se tak těšit na semifinále proti lepšímu z dvojice ROV - Austrálie.

8:28

Další jachtařské zlato pro Velkou Británii. Ve třídě Finn jej obhájil Giles Scott, který překonal druhého Zsombora Berecze z Maďarska i třetího Španěla Cardonu Mendéze.

Giles Scott se raduje ze zlaté jachtařské medaile ve třídě Finn z OH 2020.
Giles Scott se raduje ze zlaté jachtařské medaile ve třídě Finn z OH 2020. | Foto: Reuters
8:24

Spojené státy americké nakonec potvrdily roli favorita čtvrtfinálového utkání se Španělskem. Po vyrovnané první půli měli Američané skvělý začátek druhé části a přestože Španělé na chvíli stáhli ztrátu, otočit utkání nedokázali. Po výsledku 81:95 tak Španělsko končí, přestože se 38 body v jeho dresu zaskvěl Ricky Rubio.

8:14

Mužským vítězem jachtařského závodu ve třídě 49er se stali Britové Dylan Fletecher se Stuartem Bithellem. Novozélandská posádka si dojela pro stříbro, bronz berou Němci.

8:08

Petr a Martin Fuksovi se na deblkanoi do bojů o medaile na kilometrové trati neprobojovali. Po pátém místu v semifinále se představili ve finále B, kde skončili druzí a celkově desátí.

"Náš cíl a sen bylo dostat se do velkého finále mezi osm nejlepších. V semifinále jsme makali, co to šlo. Dali jsme si osobní rekord, po téhle stránce nám nemůže být nic vytknuto. Kluci ve světě byli rychlejší, s tím se musíme smířit," řekla Martin Fuksa a dodal: " Už jen to, že jsme tady, je za odměnu. Teď musíme na debla zapomenout a soustředit se na singl."

Petr a Martin Fuksové ve finále B na OH 2020.
Petr a Martin Fuksové ve finále B na OH 2020. | Foto: Reuters
7:59

Několik hodin před startem kvalifikace koulařů byl z olympijské soutěže kvůli dopingu vyřazen Gruzínec Benik Abramjan. Šestatřicetiletý atlet, jenž letos v květnu zlepšil národní rekord na 21,11, má zastavenou činnost.

Mezinárodní testovací agentura (ITA) uvedla, že byl Abramjan v Tokiu při kontrole v sobotu 31. července pozitivně testován na steroidy dehydrochlormetyltestosteron a metandienon a hormonální lék tamoxifen.

7:47

Neskutečnou bitvu nabídlo druhé čtvrtfinále házené mužů. Švédsko mělo většinu zápasu navrch, když ještě ve 46. minutě vedlo 29:25. Jenže poté předvedl několik dobrých zákroků španělský gólman, Švédové nedali dvě sedmičky a rázem byl na světě obrat Španělska. Právě od 46. minuty totiž Španělé vyhráli 4:9 a díky jediné branky navíc tak postupují do bojů o medaile.

 

Švédsko - Španělsko 33:34 (20:18)

Házenkář Raúl Entrerrios se raduje z branky ve čtvrtfinále OH 2020 proti Švédsku.
Házenkář Raúl Entrerrios se raduje z branky ve čtvrtfinále OH 2020 proti Švédsku. | Foto: Reuters
7:37

Ruským volejbalistům se v semifinále olympijského turnaje postaví obhájci zlata z roku 2016. Brazílie totiž před chvílí ve třech setech porazila domácí houževnaté Japonce a pokračuje v honbě za obhajobou!

Brazilští volejbalisté se radují ve čtvrtfinále proti Japonsku na OH 2020.
Brazilští volejbalisté se radují ve čtvrtfinále proti Japonsku na OH 2020. | Foto: Reuters
7:30

Fantastická tříminutovka v podání Španělska. Házenkáři z Pyrenejského poloostrova prohrávali ve 46. minutě 29:25, ale nyní v minutě padesáté už je vyrovnáno na 29:29. Švédsko teď navíc neproměnilo sedmimetrový hod! Koncovka bude nesmírně dramatická.

7:24

Basketbalisté Španělska hrají s USA zatím naprosto vyrovnanou partii. V poločase čtvrtfinálového souboje gigantů je stav 43:43. Rozhodne se proto až v druhé půli či prodloužení.

Američan Damian Lillard v akci během čtvrtfinále na OH 2020.
Američan Damian Lillard v akci během čtvrtfinále na OH 2020. | Foto: Reuters
7:18

Touha pádlovat o zlato se dala vycítit už na startu. Dostál první takzvaně ulil. "Což mě až tak nevyhodilo z pohody. Musím říct, že druhý (start) jsem trefil pěkně," řekl. Po prvních sto metrech měl dojem, že závod rozjel dobře. "Přešel jsem do příjemného záběru a říkal si, že se s nima budu držet vpředu, že takhle bych ten kilák mohl zvládnout. No. To jsem si myslel a tak to nebylo."

Soupeři mu nečekaně začali postupně ujíždět. "Tam, kde mi normálně neujíždějí," komentoval Dostál stav v polovině závodu a ztrátu okolo dvaceti metrů. "Tak jsem si říkal: 'Dobrý, chci jet na zlato, půjdu na vlnu, protože vpředu to s nima neudržím'. Na to jsem neměl," prohlásil. Okolo mety 250 metrů do cíle zvýšil obrátky. "Začal jsem do toho hrabat jako šílenec. Říkal jsem si, že teď musím jít, teď tam zlato visí ve vzduchu," řekl, že pořád věřil v úspěch.

7:07

Druhého setu mohou velmi litovat japonští volejbalisté. Domácí už vedli nad favorizovanou Brazílií o čtyři body, nicméně s blížící se koncovkou začali chybovat a nakonec přišli i o druhou sadu. Brazílie je tak kousek od vítězství, čímž by postoupila do semifinále.

7:05

Papírové předpoklady nenaplnila Ogrodníková, která nenavázala na nadějný první pokus. "Tam jsem byla nachystaná dobře, akorát jak ten povrch je rychlý, tak jsem byla hodně blízko u čáry, a abych doprovodila ten hod, tak jsem udělala milimetrový přešlápek, což mě strašně mrzí. Vím, že tohle by byl hod, který by mě určitě kvalifikoval do finále," litovala.

Pak posunula rozběh o dvě stopy dál. "Trvá, než se s tím nějak sžijete, ale snažila jsem se do toho druhého jít. Ve třetím mi úplně zvadly nohy. To byla jen rána bez nohou a nikam," popsala následné nezdary. Nejdelší měřený pokus byl dlouhý jen 60,03 metru.

Nikola Ogrodníková během druhého kvalifikačního pokusu na OH 2020.
Nikola Ogrodníková během druhého kvalifikačního pokusu na OH 2020. | Foto: Reuters
7:00

"Já jsem sama od sebe hrozně hypermobilní a v tom vedru jsem pak jako žvejkačka. Úplně. A vy tam potřebujete mít pružinu, ne žvejkačku. Žvejkačka není pružina. Já jsem teď extrémně flexibilní, tady bych si dala nohu za krk, to v normálních podmínkách neudělám ani náhodou," prohlásila Špotáková.

Nechtěla se na to vymlouvat, ale potřebnou jiskru nenašla. Nepomohlo ani, když se před posledním pokusem snažila roztleskat hlouček členů české olympijské výpravy. "To bylo takové… ne zoufalství, ale člověk se s tím snaží něco udělat. Ale mně by fakt asi dneska nepomohlo nic. Omlouvám se těm, kteří vstávali a kteří věřili. To jediné je mi moc líto. Že mám hodně fanoušků a lidí, kteří mi věřili, a dneska se to nepovedlo. Je to smutné, ale jsou opravdu horší věci v životě," konstatovala oštěpařka, která v kvalifikaci na velké světové akci uvízla poprvé od mistrovství světa v roce 2005 v Helsinkách.

6:55

Boxerka Sena Irieová porazila ve finále OH mistryni světa Nesthy Peteciovou z Filipín a získala pro Japonsko první zlato z ženského boxu v historii. Japonka vyhrála na body jednoznačně 5:0.

6:49

Hraje se už i druhé čtvrtfinále v házené a těsně před koncem poločasu mají navrch Švédové, kteří trochu překvapivě vedou o dvě branky nad Španělskem. Třetí celek z posledního MS tak bude muset dotahovat.

6:38

Před malou chvílí začal jeden z očekávaných vrcholů míčových sportů dnešního programu. Ve druhém basketbalovém čtvrtfinále totiž Španělsko bojuje s reprezentanty USA. Největší favorité už na turnaji prohráli s Francií, proto nemůžeme dnešní utkání považovat za jasnou záležitost. Španělé však USA na velkém turnaji porazili naposledy v roce 2002.

6:31

Olympijské zlato z jachtařského závodu třídy 49er FX obhájila brazilská dvojice Martine Graelová/Kahena Kunzeová. Pro stříbro si doplul pár Lutzová/Beuckeová z Německa a s bronzem se musí spokojit nizozemské duo Bekkeringová/Duetzová.

6:26

"Chtěl jsem jít o zlato. Dal jsem do toho všechno. Nepřemýšlel jsem nad tím, že bych mohl být druhý třetí, ne že bych to nechtěl, ale chtěl jsem vyhrát. Došlo mi. Neměl jsem na to," řekl vyčerpaný Dostál, kterého od čtvrté olympijské medaile v kariéře dělily více než čtyři sekundy.

6:21

Při rekordu Karstena Warholma překonal předchozí rekord také druhý Rai Benjamin i třetí Brazilec Dos Santos.

6:13

"Nepovedlo se všechno. Nebylo tam spojení, které potřebujete, aby to střílelo, a mně to nestřílelo vůbec. Hrozně těžko se to dá změnit v kvalifikaci. Tam máte jen tři hody," komentovala světová rekordmanka Špotáková svůj výkon.

6:08

Pro své druhé zlato z dnešního dne si ve finále deblkajakářek dojela Lisa Carringtonová. Její sbírka se tak rozšířila na pět cenných kovů z olympijských her.

6:01

Začíná velké utkání pro domácí volejbalisty, kteří budou ve čtvrtfinále čelit Brazílii. Postupující si to v semifinále rozdá s Rusy, neboť ti ve třech setech ráno přehráli Kanadu.

5:58

Mezi účastníky olympijských her v Tokiu se objevilo 18 nových případů koronaviru, mezi nakaženými je tentokrát i jeden sportovec. Jeho jméno, národnost ani disciplínu, v níž měl závodit, ale organizátoři nezveřejnili.

Dvanáct z nakažených pochází z Japonska, zbývajících šest je ze zahraničí. Celkem už pořadatelé v souvislosti s olympijskými hrami registrují 294 pozitivních testů, 25 zachycených případů se týkalo sportovců.

5:48

Brazilský je v plážovém volejbalu žen bez medaile. Ana Patricia s Rebccou totiž dnes nestačily ve třech setech v rámci čtvrtfinále na švýcarský pár Vergé-Depréová/Heidrichová a nepotvrdili tak roli favoritek. Jedinou brazilskou nadějí na medaili už je tak pouze mužský pár Alison/Alvaro Filho.

5:44

Prvními finalisty mužského turnaje v pozemním hokeji jsou Belgičané. Ti sice po první půli jen remizovali s Indií, ale třemi góly v závěrečné patnáctiminutovce dotáhli semifinálový souboj k vítězství. Ve finále je čeká buď Austrálie nebo Německo.

5:37

Zatímco jsme sledovali finále kajakářů, na atletickém stadionu byl k vidění nový světový rekord. Jeho majitelem je opětovně Karsten Warholm z Norska, který se jak první v historii dostal pod 46 sekund. Jen s druhým místem se musel spokojit Rai Benjamin z USA a třetí doběhl Alison dos Santos z Brazílie.

5:33

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- Kajakář Josef Dostál skončil pátý, bratři Fuksovi až na 10. místě.

- Z rozběhů na 400 metrů postoupila Lada VondrováBarbora Malíková končí.

- Kvalifikaci nezvládla ani jedna česká oštěpařka. O finále bude házet koulař Staněk.

- Ve kvalifikaci se představí také lezec Adam Ondra a tři čeští jezdci na koni.

5:30

Olympijským šampiónem se stává Bálint Kopasz, který závod kajakářů ovládl způsobem start-cíl. Skvělý závod pro Maďarsko potvrdil druhým místem Adam Varga, třetí skončil Fernando Pimenta z Portugalska.

5:28

Josef Dostál končí tentokrát bez medaile, když mu to v závěru vůbec nejelo a je z toho páté místo. 

5:26

Úřadující mistr světa Bálint Kopasz je stále s náskokem první. Josef Dostál už potřebuje zrychlit. 250 metrů do cíle.

5:25

Kopasz s Pimentou mají na čele menší náskok. Dostál se propadl na páté místo, ale věřme, že šetří síly na drtivou druhou polovinu.

5:24

Na druhý pokus už start vyšel a kajakáři už mají za sebou prvních 250 metrů. Josef Dostál je průběžně třetí.

5:20

Finále bylo odstartováno, ale byl to ulitý start. Vše se bude opakovat.

5:19

A teď už je čas na to, abychom drželi palce Josefu Dostálovi. Největší dnešní česká naděje na medaili se totiž za pár desítek vteřin vydá do svého finálového závodu kajakářů na 1000 metrů!

5:14

Obrovsky vyrovnaný souboj nabídlo finále dálky žen. Srbská naděje Ivana Španovičová byla jen 9 cm od zlata, ale nakonec je bez jakékoliv medaile. O šest centimetrů ji totiž porazila třetí Ese Brumeová z Nigérie, která pro změnu nestačila na druhou Brittney Reeseovou z USA vinou horšího druhého skoku. Novou olympijskou šampiónkou je Malaika Mihambová z Německa, která si zlato zajistila až posledním, sedmimetrovým pokusem.

Německá dálkařka Malaika Mihambová na OH 2020.
Německá dálkařka Malaika Mihambová na OH 2020. | Foto: Reuters
5:08

Vítězem závodu deblkanoistů jsou reprezentanti Kuby! Madrigal s Enriquézem dokázali porazit čínské i německé favority a v těsném závěru slaví rozdílem 230 tisícin zlatou medaili. 

5:03

První olympijský vítězem dnešního dne je Lisa Carringtonová z Nového Zélandu, která v nejlepším olympijském čase ovládla závod kajakářek na 200 metrů. Dominanci Novozélanďanky potvrzuje fakt, že od druhé Španělky Portelové ji dělilo více než sedm desetin. Přitom stejný rozestup byl následně mezi druhou a šestou kajakářkou. Navíc se jedná o třetí olympijské zlato Carringtonové v řadě!

4:50

Petr a Martin Fuksové končí při své společné olympijské premiéře druzí ve finále B, což znamená celkové 10. místo. Přes drtivý finiš se jim už nepodařilo porazit chřadnoucí Rusy, ale i tak musíme právě proběhnuvší vystoupení českých kanoistů hodnotit pozitivně.

4:46

Honem k rychlostní kanoistice, kde se právě představují bratři Fuksovi. Čeští deblkanoisté jsou v polovině béčkového finále zhruba na třetí pozici.

4:43

Už ani Irena Gillarová se ve kvalifikaci oštěpu žen nezlepšila a ve skupině B tak končí na 11. místě. Nejblíže k postupu byla Barbora Špotáková, nicméně její výkon stačil jen na celkovou 14. pozici. Druhou nejlepší Češkou byla nakonec Nikola Ogrodníková.

4:41

Prvním semifinalistou basketbalového turnaje mužů je Slovinsko. Favorit úvodního čtvrtfinále přehrál Německo 94:70, když zazářil především Zoran Dragič. Ten totiž nasázel 27 bodů, čímž v minisouboji překonal i hvězdného Luku Dončiče. Tomu naopak chyběly dva doskoky k prvnímu triple double v Tokiu.

4:34

Tak bohužel, finále oštěpu žen bude zřejmě bez českého zastoupení. Barbora Špotáková se v posledním pokusu nezlepšila, Nikola Ogrodníková už je také mimo finále a Irena Gillarová by už teď musela zaútočit na svůj osobák.

Barbora Špotáková hází druhý pokus ve kvalifikaci oštěpu na OH 2020.
Barbora Špotáková hází druhý pokus ve kvalifikaci oštěpu na OH 2020. | Foto: Reuters
4:24

Oštěpařka Irena Gillarová si vylepšila sezónní maximum, avšak hod dlouhý lehce přes 59 metrů znamená desáté místo. Nepříjemností je fakt, že na postupu momentálně není ani Barbora Špotáková. Zlepšily se totiž Mitchellová i Hussongová.

Irena Gillarová během kvalifikace oštěpu na OH 2020.
Irena Gillarová během kvalifikace oštěpu na OH 2020. | Foto: Reuters
4:22

Sprinter Jan Jirka je nakonec bohužel diskvalifikován, neboť vyšlápl z dráhy.

4:16

Barbora Špotáková druhým pokusem trefila 60,52 metrů a aktuálně je na postupové pozici. Naopak tím mimo finále definitivně odsouvá Nikolu Ogrodníkovou.

Oštěpařka Barbora Špotáková během kvalifikace na OH 2020.
Oštěpařka Barbora Špotáková během kvalifikace na OH 2020. | Foto: Reuters
4:15

Velmi pěkný běh Jana Jirky, který dobíhá na pátém místě. Dokázal porazit Jána Volka ze Slovenska i domácího Abdula Hakima Saniho Browna, nicméně čas to nebyl podle přání českého reprezentanta.

4:13

Chystá se druhý běh na 200m mužů a v deváté dráze je připraven také Jan Jirka. Pro postup by musel doběhnout mezi nejlepšími třemi, avšak vzhledem k osobnímu rekordu českého sprintera by se jednalo o velké překvapení.

4:09

Ve kvalifikaci oštěpu se právě zlepšila Haruka Kitagučiová, čímž byla Nikola Ogrodníková odsunuta na poslední postupové místo. Je bohužel malá pravděpodobnost, že by se podívala do finále.

4:04

Ani první hod Ireny Gillarová se nebude měřit. Obě Češky tak začínají s křížkem.

3:56

Úvodní pokus kvalifikace se Barboře Špotákové vůbec nepovedl a Češka si jej nakonec vůbec nenechala změřit. Uvidíme, s čím se vytáhne Irena Gillarová.

3:53

Naprostá destrukce Bahrajnu byla k vidění ve čtvrtfinále házenkářského turnaje v podání Francouzů. Jedni z největších favoritů na zlato totiž suverénně ovládli oba poločasy a po výsledku 42:28 se mohou těšit na semifinále. V něm se Francie utká s Německem nebo Egyptem.

Kentin Mahe z Francie se raduje z branky ve čtvrtfinále OH 2020 proti Bahrajnu.
Kentin Mahe z Francie se raduje z branky ve čtvrtfinále OH 2020 proti Bahrajnu. | Foto: Reuters
3:49

Pomalu se chystá druhá kvalifikační skupina oštěpařek, ve které se představí také Barbora ŠpotákováIrena Gillarová. Obě Češky budou bojovat o překonání hranice 63 metrů, čímž by si zajistily přímý postup do finále. Velmi nervózní momenty však bude prožívat Nikola Ogrodníková, která je po první skupině až sedmá.

3:45

Už i v klasickém volejbalu máme první postupující tým. Reprezentanti ruského olympijského výběru totiž nejrychlejším možným způsobem ve třech sadách přehráli Kanadu a mohou se těšit na semifinále proti vítězi zápasu Japonsko - Brazílie.

Ivan Jakovlev z Ruska se raduje ve volejbalovém čtvrtfinále proti Kanadě na OH 2020.
Ivan Jakovlev z Ruska se raduje ve volejbalovém čtvrtfinále proti Kanadě na OH 2020. | Foto: Reuters
3:37

Známe první semifinalistky v plážovém volejbale. Američanky Rossová/Klinemanová dokázaly porazit německý pár Kozuchová/Ludwigová a po setech 21:19, 21:19 jsou v bojích o medaile.

3:33

To nejpodstatnější z dnešního dění:

- Kajakář Josef Dostál bude bojovat o medaile, bratři Fuksovi jsou jen ve finále B.

- Z rozběhů na 400 metrů postoupila Lada VondrováBarbora Malíková končí.

- Nevýrazný kvalifikaci předvedla Nikola Ogrodníková. Do boje o finále půjdou ještě dvě oštěpařky (Špotáková, Gillarová) a také koulař Staněk.

- Ve kvalifikaci se představí také lezec Adam Ondra a tři čeští jezdci na koni.

3:28

Druhý postup z toho bohužel nebude. Barbora Malíková nepředvedla zrovna nejlepší výkon sezóny a ve svém rozběhu končí na šesté pozici. Musíme se tak spokojit s jednou semifinálovou účastí v podání Lady Vondrové.

3:20

Za několik málo minut nás čeká poslední rozběh na 400 metrů, ve kterém se předvede také mladá česká hvězdička Barbora Malíková. Stejně jako v případě Lady Vondrové bude případný postup velkým úspěchem.

3:16

Začalo už také úvodní čtvrtfinále basketbalového turnaje mužů. V závěru první čtvrtiny si Slovinsko drží více než desetibodový náskok nad Německem. Favorizovaný celek tak rázně vykročil za očekávaným semifinále.

Další basketbalová čtvrtfinále: 6:40 Španělsko - USA, 10:20 Itálie - Francie, 14:00 Austrálie - Argentina

Luka Dončič ze Slovinska střílí ve čtvrtfinále na OH 2020.
Luka Dončič ze Slovinska střílí ve čtvrtfinále na OH 2020. | Foto: Reuters
3:10

Lada Vondrová právě absolvovala rozběh na 400 metrů a po fantastickém výkonu si osobním rekordem 51,14 vybojovala třetí postupové místo! Teprve jednadvacetiletá Češka nestačila jen na legendární Allyson Felixovou a ve fotofiniši prohrála s Roneishou McGregorovou z Jamajky.

Lada Vondrová v cíli rozběhu na 400m na OH 2020.
Lada Vondrová v cíli rozběhu na 400m na OH 2020. | Foto: Reuters
3:08

Hodně nervózní bude při sledování druhé kvalifikační skupiny Nikola Ogrodníková. Ta totiž nedokázala hodit limit pro finále a navíc je momentálně až sedmá! Do bojů o medaile se přitom zapojí jen dvanáct nejlepších.

3:05

Několika mohutnými tempy se Josef Dostál prodral na druhé místo, čímž si bez problémů pohlídal postup do finále. Semifinále ovládl v nejlepším olympijském čase Bálint Kopasz z Maďarska. Finále budeme sledovat od 5:20!

3:02

První polovinu semifinále zvládl Josef Dostál s přehledem na čtvrtém místě. Dá se očekávat, že si český kajakář nechává rezervu pro finiš.

3:00

Zároveň bylo odstartováno semifinále Josefa Dostála, který by si z pozice favorita měl pohlídat jednu ze čtyř postupových pozic.

3:00

Nikola Ogrodníková se třetím kvalifikačním pokusem nedokázala zlepšit a aktuálně je tedy až na šestém místě. To není zrovna ideální umístění, neboť několik oštěpařek poslední hod teprve čeká a na řadu přijde ještě jedna celá kvalifikační skupina.

Nikola Ogrodníková během druhého kvalifikačního pokusu na OH 2020.
Nikola Ogrodníková během druhého kvalifikačního pokusu na OH 2020. | Foto: Reuters
2:56

Tak to je velká škoda. Petr a Martin Fuksové měli skvělou polovinu semifinále, když se drželi vepředu, avšak na rozdíl od ostatních už nedokázali stupňovat tempo. Je z toho tedy páté a jediné nepostupové místo.

2:55

Tak ale pozor! Další dvěstěpadesátka českým borcům vůbec nevyšla a přineslo to propad na nepostupové místo.

2:54

V polovině semifinále jsou Češi v těsném kontaktu s vedoucí Brazílií i druhým Německem. Zatím to vypadá dobře.

2:53

Po 250 metrech jsou Petr a Martin Fuksové na třetí příčce, když se drží vedoucí dvojice Brazílie - Německo.

2:52

Druhé semifinále deblkánoe je odstartováno! Bratrům Fuksovým stačí porazit jednu posádku, aby postoupili do áčkového finále, tak snad se to povede.

2:48

Nyní už je zase pomalu čas zaměřit se na rychlostní kanoistiku. Za pár minut by totiž o finále měli bojovat bratři Fuksovi, které čeká semifinále na 1000 metrů. Proti sobě budou mít Kanadu, Brazílie, Německo a Kubu.

2:43

První úspěšný hod si v kvalifikaci oštěpařek připisuje Nikola Ogrodníková, která oštěp druhým pokusem poslala na 60 metrů a 3 centimetry. Aktuálně je tak pátá, jedinou jistou postupující je Polka Andrejczyková.

Nikola Ogrodníková během prvního pokusu ve kvalifikaci oštěpařek na OH 2020.
Nikola Ogrodníková během prvního pokusu ve kvalifikaci oštěpařek na OH 2020. | Foto: Reuters
2:35

Rozběh na 1500 metrů nedokončil Soufiane El Bakkali, který tak po včerejším zlatu ze steeplu nebude moc zabojovat o svůj druhý medailový úspěch na těchto hrách. Každopádně známe postupující a pomalu se můžeme vrhnout na čtvrtku žen. Ta nás velmi zajímá, neboť se v rozbězích představí i dvojice Lada VondrováBarbora Malíková.

2:30

První čtvrtfinálové utkání v házené mužů právě začalo. Roli jasných favoritů plní Francouzi, kteří by při boji o semifinále neměli mít s Bahrajnem moc velké problémy. Kromě tohoto utkání dnes budou hrát Švédové se Španělskem (6:15), Dánové s Norskem (10:00) a Němci s Egyptem (13:45).

2:26

Svůj úvodní pokus ve kvalifikaci oštěpařek má za sebou Nikola Ogrodníková. Solidní hod letěl kdesi k limitu pro postup, ale Nikola si nepohlídala přešlap.

2:24

O postup do semifinále už se bojuje i v plážovém volejbalu. Německý pár Kozuchová/Ludwigová právě 19:21 prohrál úvodní sadu čtvrtfinále proti favorizovanému páru Rossová/Klinemanová. Další čtvrtfinále obstarají od 7:00 páry Ana Patricia/Rebecca - Heidrichová/Verge-Depreová.

Plážová volejbalistka Margareta Kozuchová z Německa během čtvrtfinále na OH 2020.
Plážová volejbalistka Margareta Kozuchová z Německa během čtvrtfinále na OH 2020. | Foto: Reuters
2:20

Dnešní den nám odhalí také semifinalisty mužského volejbalu. Aktuálně už ruští sportovci bojují s Kanadou a v prvním setu vedou 17:12. Dále se představí Japonsko s Brazílií (6:00), Itálie s Argentinou (10:00) a na závěre Polsko s Francií (14:30).

2:11

Pár minut před třetí hodinou se v semifinále předvedou také rychlostní kanoisté Petr a Martin Fuksovi. Ti potřebují porazit aspoň dvě posádky, aby postoupili do finále A. Hned po jejich semifinálové rozjížďce se pak do svého boje o finále vrhne také Josef Dostál.

2:05

Již za patnáct minut bude zahájena kvalifikace oštěpařek, ve které se představí také Nikola Ogrodníková. Česká atletka se pokusí překonat hranici 63 metrů, čímž by si zajistila přímý postup do finále. Barbora Špotáková s Irenou Gillarovou budou v druhé kvalifikační skupině, která začne ve 3:50.

1:58

Vítejte u on-line přenosu z již jedenáctého dne olympijského programu. I dnes bude olympiáda pro českého fanouška enormně zajímavá, neboť o medaile zabojují rychlostní kanoisté a kvalifikaci čeká oštěpařky či lezce Adama Ondru.

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 24 minutami

Volejbalisté v Evropské lize zdolali Belgii, jako jediní ve skupině jen vítězí

Čeští volejbalisté ve druhém kole Evropské ligy zvítězili v Kutné Hoře nad Belgií jednoznačně 3:0 na sety a jsou jediným neporaženým týmem ve skupině C. Zkomplikovali si závěr úvodní sady, kterou přesto vyhráli 26:24, ale v další dvou setech už dovolili soupeři jen 16 a 12 bodů. S plným bodovým ziskem vedou skupinu a udělali významný krok k postupu do Final Four.

Nejproduktivnějším hráčem českého výběru byl sedmnáctibodový univerzál Indra. Zdatně mu sekundoval smečař Jan Galabov, který zapsal 15 bodů.

Další zápas v Evropské lize čeká české volejbalisty ve středu večer v Lotyšsku, které po úvodní porážce s Belgií nestačilo dnes doma ani na Estonsko a podlehlo 2:3.

před 34 minutami

Hindley se v předposlední etapě Gira oblékl do růžového, Hirt zůstal šestý

Australský cyklista Jai Hindley v horské předposlední etapě Gira d'Italia vysvlékl z růžového trikotu lídra Ekvádorce Richarda Carapaze a před nedělní závěrečnou časovkou má v čele náskok 1:25 minuty. Jan Hirt dokončil 20. etapu o délce 168 km čtrnáctý a zůstal průběžně šestý. Z vítězství se po úniku radoval domácí Ital Alessandro Covi.

Šestadvacetiletý Hindley setřásl Carapaze za pomoci kolegy z týmu Bora-Hansgrohe Lennarda Kämny zhruba dva kilometry před cílem v náročném stoupání na Passo di Fedaia. Vítěz Gira 2019 a olympijský vítěz z Tokia Carapaz, jenž měl v průběžném vedení jen třísekundový náskok, na útok australského soupeře nedokázal zareagovat a ztratil půldruhé minuty.

Hirt ve stoupání na nejvyšší horu Dolomit Marmoladu dlouho jel s nejlepšími a neudržel se jich až při závěrečném zrychlení. Do cíle dorazil půlminuty za Carapazem a za sebou nechal průběžně čtvrtého Vincenza Nibaliho z Itálie i pátého Pella Bilbaa. Na Španěla před časovkou ve Veroně ztrácí 12 sekund.

Cyklistický závod Giro d'Italia - 20. etapa (Belluno - Marmolada, 167 km):

1. Covi (It./SAE Team Emirates) 4:46:34, 2. Novak (Slovin./Bahrajn Victorious) -32 3. Ciccone (It./Trek-Segafredo) -37, 4. Pedrero (Šp./Movistar) -1:36 5. Arensman (Niz./DSM) -1:50, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -2:30, 7. Leemreize (Niz./Jumbo-Visma) -3:04, 8. Carthy (Brit./EF Education-EasyPost), 9. Landa (Šp./Bahrajn Victorious) oba -3:19, 10. Kämna (Něm./Bora-hansgrohe) -3:39, …14. Hirt (ČR/Intermarché-Wanty-Gobert) -4:25.

Průběžné pořadí:

1. Hindley 86:07:19, 2. Carapaz (Ekv./Ineos Grenadiers) -1:25, 3. Landa -1:51, 4. Nibali (It./Astana) -7:57, 5. Bilbao (Šp./Bahrajn Victorious) -8:55, 6. Hirt -9:07, 7. Buchmann (Něm./Bora-hansgrohe) -11:18, 8. Pozzovivo (It./Intermarché-Wanty-Gobert) -16:04, 9. López (Šp./Trek-Segafredo) -17:29, 10. Carthy -17:56.

Zdroj: ČTK
Další zprávy