Ani na chvíli jsem nepochyboval, bouldering byl ale infarktový, přiznal Ondra

ČTK ČTK
3. 8. 2021 19:35
S vypětím všech sil si Adam Ondra pohlídal lezení na obtížnost a zvládl kvalifikaci olympijské premiéry lezecké kombinace. Do finále prošel z pátého místa a ve čtvrtečním boji o medaile plánuje odvážnější strategii.
Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020.
Sportovní lezec Adam Ondra na OH 2020. | Foto: Reuters

Lezeckou kombinaci začíná závod na rychlost, nejslabší disciplína českého favorita, v které byl osmnáctý. V následném boulderingu Ondra zvládl první top, ve druhém ale neuspěl, ve třetím si připsal zónu a druhý top přidal díky zvládnutému "netopýrovi".

"Bylo to hodně infarktové, hlavně když jsem nevylezl třetí boulder, kterému jsem byl opravdu hodně blízko. Ztratil jsem v něm hodně síly. Na poslední jsem si věřil, ale myslel jsem si, že budu po boulderingu někde v půlce startovního pole a byl jsem fakt hodně naštvaný," řekl.

Nedařilo se ale ani jeho soupeřům a v druhé disciplíně tak stačil jeho výkon na třetí místo. Hodně si proto oddechl. "Úplně nejvíc," přiznal osmadvacetiletý lezec z Brna.

Bouldering přitom začal dobře. Zvládl první cestu, která se mu nelíbila. "Na čtvrtý pokus to klaplo," řekl. Na dvojce přišel na správnou metodu pozdě a nestihl přezout boty, jak by chtěl.

"Na originální metodu lezení jsem přezul na tvrdší lezečku na levou nohu. Zjistil jsem, že touhle metodou to nepůjde, takže jsem to začal zkoušet jinak a potřeboval jsem zpátky měkkou botu, ale na pravou by se hodila tvrdá. Zbývalo mi už jenom půl minuty a už jsem to nestihl," popisoval.

Při třetím boulderu zvládl úvodní skok. "Ale na konci byl velmi fyzický dolez, kde jsem se bál, že to nepůjde. A taky to tak bylo," podotkl a ke čtvrtému dodal: "Bylo potřeba udělat takzvaného netopýra a přitáhnout se za špičky. Bál jsem se toho, naštěstí to nějak vyšlo."

V průběžném pořadí po dvou disciplínách figuroval na šestém místě. Aby se s jistotou dostal do postupové osmičky a neudělal chybu, tak si lezení na obtížnost hlídal. "Nechtěl jsem dopustit, co se stalo před dvěma lety v Hačiodži, kde jsem šel trochu na riziko a dotkl se nýtu, za což jsem byl následně diskvalifikován," zmínil předloňské mistrovství světa právě v Japonsku.

Ochozy areálu byly prázdné, Ondra si ale ještě před začátkem obtížnosti utišil pár desítek přítomných, většinou lidi z realizačních týmů a pořadatele. "Kdyby tady byl kotel lidí, tak by mně povzbuzování nevadilo. Ale tím, že jsem byl v téhle situaci a bylo tady málo diváků, tak jsem radši poprosil o tišší atmosféru, abych se ve spodní pasáži zbytečně nesplašil."

Na patnáctimetrové stěně častěji používal magnézium a snažil se své pohyby kontrolovat. "Takže kvůli tomuhle stylu lezení mi potom nahoře došly síly. Asi bych se znovu zachoval stejně, ale zároveň je to dobrá lekce, že ve finále na tu obtížnost prostě lézt nemůžu. Napálím to, musím jít daleko víc do rizika, což může být cesta k dobrému výsledku," prohlásil Ondra.

Nervóznější, protože ho čekal první olympijský start, Ondra nebyl. "Vlastně celou dobu jsem byl v pohodě. Až na obtížnost, kde jsem ani nebyl nervózní, nepochyboval jsem, že by to snad nemělo vyjít, ale lezl jsem, abych si to pohlídal, a to není nic pro mě," zopakoval.

Ve finále bude Ondra jedním z favoritů na stupně vítězů. Kombinace rychlosti, boulderingu a lezení na obtížnost je ale podle něj nevyzpytatelná. "Tenhle formát je prostě jenom částečně o tom, jak kdo zaleze. Ale je to dost o tom, jak zalezou ostatní," konstatoval.

To není Adam Ondra v tanečních. Takhle vypadá prohlídka lezecké trasy | Video: Petr Paseka

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 42 minutami

Italský expremiér Berlusconi odstoupil z prezidentského klání, tvrdí zdroj z jeho strany

Bývalý italský premiér Silvio Berlusconi se rozhodl nekandidovat na italského prezidenta. Napsala to agentura Reuters s odkazem na zdroj z Berlusconiho strany Vzhůru, Itálie (Forza Italia).

Jednání italských středopravicových stran před parlamentním hlasováním, které začne 24. ledna, podle Reuters stále pokračuje.

Kritik umění a poslanec za Berlusconiho stranu Vittorio Sgarbi začátkem týdne v rozhovoru s veřejnoprávní rozhlasovou stanicí RAI řekl, že podle jeho názoru Berlusconi nyní hledá cestu, jak z kampaně "důstojně" vycouvat, a že pravděpodobně doporučí jiného kandidáta.

Nyní 85letý Berlusconi stál v minulosti v čele čtyř kabinetů, ale jeho úspěch v prezidentské kampani se podle Reuters vždy jevil jako nepravděpodobný vzhledem k tomu, že byl odsouzen za daňové podvody a proslavil se večírky se sexuálním podtextem, které pořádal, zatímco byl ve funkci. Kromě toho stál před soudem kvůli podezření, že měl placený sexuální styk s nezletilou dívkou, a kvůli údajnému uplácení svědků během prošetřování této kauzy. Berlusconi veškerá pochybení popírá.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Poslední pozvánku na olympijský turnaj hokejistů v Pekingu obdržel David Musil

Posledním pětadvacátým hokejistou nominovaným do reprezentačního týmu pro olympijský turnaj v Pekingu je obránce David Musil z extraligového Třince. Ve výběru generálního manažera Petra Nedvěda a kouče Filipa Pešána tak aktuálně figurují tři brankáři, osm zadáků a 14 útočníků. Svaz o obsazení posledního volného místa informoval v tiskové zprávě.

Osmadvacetiletý Musil, jenž ve čtyřech zápasech okusil v minulosti i NHL, obléká dres Ocelářů od roku 2017, kdy se vrátil ze zámoří. S Třincem vyhrál dva mistrovské tituly. V reprezentačním dresu už má odehráno 47 zápasů, zúčastnil se dvou posledních odehraných mistrovství světa v letech 2019 a 2021.

"David je zkušený obránce, kterého máme prověřeného a v reprezentaci odvádí spolehlivé výkony," uvedl generální manažer Nedvěd. "Pasuje do role, pro kterou s ním počítáme. Není tajemstvím, že s trenéry jsme uvažovali i o Ladislavu Šmídovi. Nakonec jsme se s ním shodli, že přestávka kvůli operaci byla přece jenom příliš dlouhá a že je škoda, že se na led nemohl vrátit dříve. Sám řekl, že přemýšlí i o tom, zda by to bylo férové vůči dalším hráčům," dodal Nedvěd.

Minulý týden ve čtvrtek ohlášená nominace ještě nemusí být konečná. Uzavře se definitivně v pondělí, pak už jsou změny možné jen ze zdravotních důvodů. Vzhledem k okolnostem spojeným zejména s pandemií koronaviru čítá seznam náhradníků 30 jmen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy