Dostála tahalo z vody osm Japonců, českého obra pak křísil i německý konkurent

Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
4. 8. 2021 7:41
Byl to možná nejsmutnější příběh celé české výpravy v Tokiu, ale za oponou a mimo zraky kamer přinesl kolaps Josefa Dostála po dojetí singlkajaků i velké sportovní gesto. Českého obra pomáhal křísit německý konkurent na úkor vlastního pohodlí.
Josef Dostál po dojetí finále K1 na olympijských hrách v Tokiu
Josef Dostál po dojetí finále K1 na olympijských hrách v Tokiu | Foto: ČTK

Tokio (Od našeho zpravodaje) - Nebyl to hezký pohled. Dva metry a tři centimetry měřící český kajakář musel po dojetí úterního singlového finále využít služby záchranného člunu, aby ho dotáhl k molu. Byl úplně vyšťavený.

"Říkal, že se z lodi vykulil sám, ale spíš tam bylo osm Japonců, kteří mu pomohli. Pak už jen ležel na platě, byla tam spoustu dobrovolníků, kteří mu podávali vodu," vyprávěla Anna Dostálová, sestra českého kajakáře, jež v týmu plní roli fyzioterapeutky. 

V tu chvíli byl Dostál na dně fyzických i psychických sil. Český tým se snažil zchladit jeho přehřátý organismus studenou vodou a ručníky. Velká pomoc ale nakonec přišla od konkurence.

Čtvrtý Němec Jacob Schopf dostal od svého týmu led, když ale viděl, jak na tom český reprezentant je, uznal, že on ho potřebuje daleko víc.

"Bylo to nádherné sportovní gesto. Přišel k němu, klekl si nad něj a led mu držel na čele. Byla to krásná ukázka olympijského ducha," prohlásila Dostálová.

Pak se osmadvacetiletý kajakář zvedl a s vypětím všech sil absolvoval kolečko rozhovorů. Teprve potom mohla naplno začít rekonvalescence. A ta byla potřeba, hned ve středu dopoledne čekal Dostála závod na deblkajaku po boku Radka Šloufa.

"Vlezl do ledového bazénku. Pepa je specifický v tom, že dobře cítí tělo a dobře ví, co potřebuje. I když já to vidím někdy třeba jinak, tak nechám jeho nakonec rozhodnout. Protože kdybych ho do něčeho nutila, tak ho donutím jednou, ale pak už neudělá vůbec nic. Trochu jsme proklepávali ruce," přiznala fyzioterapeutka.

Pro Dostála bylo páté místo z finále singlířů velkou ránou, pomýšlel jen na zlato, nakonec z toho nebyla ani medaile. Zpod slunečních brýlí mu během rozhovorů tekly slzy.

"Poprvé jsem ho viděla se usmát, až když si volal s rodinou," prozradila starší sestra.

Dostál se pak snažil hlavně brzo usnout a z negativních emocí se vyspat. "Jenže mi to vůbec nešlo. V osm jsem zalehl a usnul až někdy v jedenáct. Pomohl až Nohavica. Jarek má takové klidné písničky, většinou tak u třetí chrápu. Tímto mu chci na dálku poděkovat," vtipkoval už po středečním hladkém postupu do semifinále deblkajaků.

Jeho parťák měl pak pro něj jen slova chvály. "Včera jsem za ním ani nebyl, bylo kolem něj tolik lidí, že ani nebylo potřeba, abych ho povzbuzoval. Je to velký profík a dneska na něm vůbec nebylo poznat, že by byl na dně se silami," nešetřil superlativy Šlouf.

Dostál to tak ale úplně necítil. "Když jsem se vzbudil, tak jsem si píchnul do trapézu a úplně mnou projela příšerná bolest. Ale říkal jsem si, že musím být chlap a sebrat se z toho," dodal.

S masáží mu pomohla i sestra a celkově byl na středeční závodění dobře naladěn. Ve čtvrtek ho se Šloufem na deblkajaku čekají dvě kilometrové jízdy a oba doufají, že ta druhá bude o medaile.

"Brácha je bojovník a ví nejlíp, jak se dát dohromady. Je hodně chytrý, bere věci rozumově a ví, že udělal všechno, co mohl, teď už to bude jen lepší," shrnula jeho příběh sestra.

Video: Postele v Tokiu, které měly znemožnit sex, čelí neustálé zátěži

Jeho první prknem bylo víko od chladícího boxu. Teď je Ferreira olympijským šampionem | Video: Ondřej Zoubek, Erika Šedivá
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy