Londýn - Jen pět sportovních odvětví si během třiceti letních olympijských her udrželo nesmrtelnost a nikdy z programu nevypadlo.
Sportovní gymnastika, šerm, atletika, plavání a cyklistika. Všechny ostatní disciplíny byly nasazené později a nebo si někdy prožily přestávku.
V Riu už osmadvacet sportů
Novoty v olympijském programu neminuly ani Londýn. Soutěžilo se tu ve 26 sportech. Oproti Pekingu chyběl baseball a softball, v brazilském Riu naopak přibude golf a sedmičkové rugby, přičemž tentokrát žádný sport nezmizí.
Přesto takové přetahování lanem, šplh či jízda na motorovém člunu jsou olympijské disciplíny, které už zřejmě navždy zůstanou jen zajímavou historií.
V roce 2009 se Mezinárodní olympijský výbor rozhodl vybrat ze škatulky "odložených" sportů do velké olympijské rodiny rugby a golf a zařadit je zpět do programu od brazilských her 2016.
Golf může přivést velká jména
Už teď můžeme říct, že to rozhodně nebyl krok vedle. Vždyť za čtyři roky se mohou v Jižní Americe objevit zajímavá jména. Například golfová hvězda Tiger Woods.
"Pokud se tam dostanu, bude to skvělé. Ale netuším, jak to bude vypadat. Už takhle máme vždy sedm velkých akcí, tímhle přibude další. Bude to každopádně nabité léto," svěřil se Woods americkému serveru washingtonpost.com.
Phelps - plavec skončil. Zrodí se Phelps - golfista?
Hry v Riu ale mohou napsat mnohem zajímavější příběhy trochu netradičních golfistů. K tomuto sportu totiž chce přejít aktuálně nejúspěšnější olympionik americký plavec Michael Phelps.
Ten se rozhodl, že po ukončení kariéry v bazénu bude účinkovat v reality show, kde ho golfovému řemeslu vyučí Hank Haney, bývalý kouč Tigera Woodse.
"Jakmile vstoupím do této nové kapitoly mého života, věřím, že budu schopný přesunout svou konkurenceschopnost k čemukoliv, na co se zaměřím. A golf je jednou z věcí, na které se chci soustředit," citovala agentura ČTK slova sedmadvacetiletého Phelpse.
Bude v olympijské kariéře pokračovat Šebrle?
Ale pro příklady osobností sportovního světa, které vidí v golfu svou budoucnost pod pěti kruhy, nemusíme chodit za velkou louži.
S kariérou profesionálního golfisty koketuje i český desetibojař Roman Šebrle. O potenciální olympijské účasti mluví opatrně, našlápnuto má ale každopádně slušně. Jeho handicap je velmi dobrý, na hřištích se většinou pohybuje v paru.
"Golf na olympiádu stoprocentně patří. Pokud jde o mě, netuším, jak to bude. Olympiáda je strašně lákavá. Možná se po atletice zkusím golfu naplno věnovat, najmu si trenéra, překopu svůj švih. Ale jestli to dá na olympiádu ... Je to spíš můj velký sen," uvedl Šebrle na stránkách České golfové federace.
Ženský box okouzlil Londýn
Ani londýnské hry se neobešly bez inovací. Poprvé se tu představily ženy jako boxerky. Doposud se tu utkávali v ringu pouze muži. A o svou budoucnost se rozhodně bát nemusí.
Přestože na ženy v ringu se mnohdy skrze prsty dívají sami boxeři, dámská boxerská špička britskou metropoli doslova uchvátila. Vždyť slov uznání se dočkala i z úst legendárního Lennoxe Lewise.
"Holky zde odvádějí skvělou práci, stačí se podívat například na Katie Taylorovou," pochválil mimo jiné irskou olympijskou vítězku ve váze do 60 kilogramů a možná nejznámější boxerku světa.
Velké popularitě se ale netěší jen box, ale i ostatní bojové, respektive úpolové sporty. Vedle "šermu pěstí" je na programu her také zápas, judo nebo taekwon-do.
Motosport nemá šanci
Naopak marně se ozývají fanoušci motosportu, kteří by rádi pod pěti kruhy viděli závodit motocyklisty nebo jezdce formule jedna.
Předseda MOV Jacques Rogge se totiž nejednou nechal slyšet, že nechce na olympiádě sporty, ve kterých nerozhodují výkony a schopnosti sportovců (pilotů), ale především technika.
Golf a rugby tak musí fanouškům sportu coby oživení stačit. Pokud zaujmou stejně jako ženský box v Londýně, máme o zábavu postaráno.
I díky této dvojici se tak počet sportů na hrách zase vrátí na dříve obvyklých 28.