Atletická medaile by byla zázrak. Ale Špotáková je úžasná, říká Kratochvílová

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
27. 7. 2021 18:25
Česká atletika sice vysílá na hry v Tokiu početnou výpravu, na medaili ale nejspíš žádný z jejích členů nedosáhne, myslí si Jarmila Kratochvílová, někdejší stříbrná medailistka z her v Moskvě, světová rekordmanka a v současnosti trenérka atletické mládeže.
Barbora Špotáková před odletem do olympijského Tokia
Barbora Špotáková před odletem do olympijského Tokia | Foto: Ivana Roháčková

Letos se českou atletickou jedničkou stal zásluhou titulu halového mistra Evropy koulař Tomáš Staněk. Myslíte si, že se může v Tokiu zařadit i mezi světovou elitu?

Hodně bude záležet na tom, jak se mu podaří zvládnout velice náročnou kvalifikaci, což se mu před pěti lety v Riu nepovedlo. Jeho nedávný vydařený pokus přes 21 metrů bude základem, horším výkonem by se do finále nedostal. V elitní osmičce se pak už může stát cokoliv. Je to zkušený atlet a pokud se mu nevrátí jeho nedávné zdravotní problémy, tak věřím, že se prosadí i mezi světovými koulařskými dravci.

Největší obdiv jistě patří oštěpařce Barboře Špotákové. Je určitá naděje, že by na své páté olympiádě mohla mít radost ze čtvrté medaile?

Je jí 40 let, má dvě děti a přitom s řadou domácích povinností si i v současné těžké době dokázala najít čas na tréninky. Je proto úžasné už to, že se na olympiádu kvalifikovala a do Tokia vydala. Posledním výkonem přes 63 metrů potvrdila, že její výkonnost se postupně zlepšuje. Je samozřejmě zkušená, technicky výborná a nechybí jí velká touha uspět i v této vrcholné soutěži. Pokud vím, tak většinou se maximálně soustředila hned na první pokus, takže bych jí moc přála, aby jí zase vyšel.

Další oštěpařka Nikola Ogrodníková má za sebou zdravotní problémy, které se zřejmě nejvíc podepsaly na nevyrovnaných výkonech. Najde podle vás cestu mezi osmičku nejlepších?

Půjde o to, aby byla stoprocentně zdravá a aby se jí podařilo zopakovat výkon kolem 65 metrů. Její vizitka je krásná. Vždy je úřadující vicemistryní Evropy a v letošních průběžných světových tabulkách jí patří páté místo. Je pochopitelně otázka, v jakém světle se představí soupeřky, ale cestu od finále by měla najít.

Oštěpař Jakub Vadlejch po delší zdravotní přestávce dosáhl v posledním závodě Diamantové ligy jen osmdesátimetrové hranice. Tento výkon by mu asi na dobré umístění nestačil…

Na olympiádě před pěti lety v Riu skončil sedmý, což by s nedávnými 80 metry na podobné umístění určitě nestačilo. Nelze však dělat předem nějaké pesimistické závěry. Ani některým špičkovým oštěpařům se letos moc nedařilo. Je zkušený, šikovný a věřím, že dosáhne svého současného možného maxima.

Lada Vondrová a Barbora Malíková si z červencového mistrovství Evropy do 23 let přivezly z běhu na 400 metrů ty nejcennější medaile. Lze čekat, že by se mohly prosadit i pod pěti kruhy?

Za vrchol považuji jejich postup do semifinále. Nejsem však nadšená ze studijní cesty devatenáctileté Malíkové do USA. Vstoupí do úplně jiného světa a přesto zámořskému studiu průmyslového designu a dalšímu sportovnímu růstu dala přednost před Prahou. Říká však, že se velké životní změny nebojí. Zkušenosti některých jiných děvčat však moc příznivé nejsou. Pokud jde o Vondrovou, tak je šikovná a má pořád dost času na zlepšení své současné výkonnosti. Myslím, že časem přejde na osmistovku.

Mohl by někdo při neúčasti Zuzany Hejnové i Anežky Drahotové ze zbývajících členů atletické výpravy na sebe výrazněji upozornit?

Asi jen štafeta 4×400 metrů v čele s Pavlem Maslákem. Je to pro mě podivuhodná disciplína, ale chlapci si při zhruba stejné výkonnosti dobře rozumějí a třeba překvapí výkonem i výsledkem. Snadné to však mít v žádném případě nebudou.

S jakým konečným účtem byste byla spokojena?

Za velký úspěch bych považovala každou účast ve finálové osmičce a medaile by pro mě byla skoro zázrakem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 51 minutami

Policie v doplněném spisu ke kauze Čapí hnízdo opět navrhla podání obžaloby. Uvedl to mluvčí Městského státního zastupitelství v Praze

Obhájci premiéra Andreje Babiše (ANO) a jeho někdejší poradkyně Jany Mayerové (nyní Nagyové) se v pondělí seznámili s doplněným trestním spisem v dotační kauze Čapí hnízdo. Uvedl to Deník N. Policie předala doplněný spis  Městskému státnímu zastupitelství v Praze, konkrétně státnímu zástupci Jaroslavu Šarochovi k rozhodnutí o dalším postupu. Opět navrhla podání obžaloby. 

Babiš i Mayerová jsou v souvislosti s udělením padesátimilionové dotace na stavbu farmy Čapí hnízdo obviněni z poškození finančních zájmů Evropské unie a z dotačního podvodu. Vinu dlouhodobě odmítají.

"Už jsme se dnes seznámili se spisem Čapí hnízdo. Pro nás se nic nezměnilo a nic nového jsme se nedozvěděli. Seznamovali jsme se s tím zhruba hodinu," řekl Deníku N Babišův advokát Josef Bartončík, který spolu se svým bratrem Michaelem hájí oba obviněné.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Nesrovnalosti i "atmosféra strachu", kritizuje volby v Rusku Evropská unie

Evropská unie v pondělí odsoudila "atmosféru zastrašování" v souvislosti s parlamentními volbami v Rusku a poukázala na četné nesrovnalosti při hlasování, na které upozorňovali nezávislí pozorovatelé. Polsko zase označilo za protiprávní skutečnost, že do ruské Státní dumy mohli volit i lidé z východní Ukrajiny, což zkritizovala také EU. Podle Británie průběh voleb, po nichž si dvoutřetinovou ústavní většinu v dolní komoře ruského parlamentu udrží vládní strana Jednotné Rusko, svědčí o vážném omezování demokratických svobod v Rusku.

"To, co jsme viděli před volbami, byla atmosféra zastrašování všech nezávislých kritických hlasů," řekl na tiskovém brífinku mluvčí šéfa unijní diplomacie Josepa Borrella. "Nebyli u toho žádní nezávislí mezinárodní pozorovatelé, takže je velmi obtížné zjistit, jak volby skutečně dopadly," dodal mluvčí Peter Stano. Od místních nezávislých pozorovatelů však má EU podle Stana indicie svědčící o "četných nesrovnalostech" při hlasování. Borrell se má podle něj tento týden sejít s ruským ministrem zahraničí Sergejem Lavrovem na okraj zasedání Valného shromáždění OSN v New Yorku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy