Dojde i na polibek "šťastnýho vejce"? Jamajské boby znovu útočí, slibují oheň na ledě

av av
20. 1. 2022 10:18
Nepravděpodobná kombinace opět ožívá. Atraktivní spojení Jamajky a zimních disciplín před olympiádou v Pekingu poutá stále větší pozornost sportovního světa. Jamajský bob se vrací do akce, poprvé v historii dokonce ve trojitém vydání. Další milník zažijí čínské sjezdovky. Pod pěti kruhy si totiž premiérově zazávodí alpský lyžař oblékající černo-zeleno-žluté barvy karibského ostrova.
Legendární posádka jamajského bobu v Calgary 1988
Legendární posádka jamajského bobu v Calgary 1988 | Foto: ČTK

"Někteří lidi nevěří, že jamajskej bob zvítězí." Chytlavý motivační popevěk z kultovní, bezmála tři dekády staré komedie Kokosy na sněhu, v originále Cool Runnings, se příští měsíc nejspíš rozezní v Národním ledovém korytu Sia-chaj-tchuo.

A kdo ví, třeba dojde i na polibek "šťastnýho vejce".

Vůbec poprvé v dějinách totiž vysílá Jamajka na olympijské hry hned tři bobařské posádky. Tradici, kterou započal čtyřbob v roce 1988 v Calgary a stal se režisérovi Johnu Turteltaubovi inspirací k natočení oblíbeného snímku, tedy hry v Pekingu posunou na úplně novou úroveň.

"Bude to oheň na ledě," slibují Jamajčané.

Do boje pošlou po dlouhých čtyřiadvaceti letech od poslední účasti v Naganu mužský čtyřbob, bavit bude diváky také mužský dvojbob a rovněž ženský monobob, což je disciplína, která v čínských horách zažije olympijskou premiéru.

"Náš tým je demonstrací toho, že nic není nemožné," prohlásila na nominační tiskové konferenci jamajská ministryně sportu Olivia Grangeová. "Nemáme žádný sníh, přesto jsme tady a soutěžíme proti těm nejlepším," dodala hrdě.

Stále navíc existuje naděje, že se olympiády zúčastní i ženský dvojbob. Ten sice v kvalifikaci neuspěl, ale plní roli první náhradní posádky.

"Budou k vám vzhlížet generace mladých sportovců, jste velkou inspirací vzhledem k tomu, jak nepravděpodobná je účast tropické země na zimních hrách. Váš příběh je příběhem odhodlání a obětavosti, naplněný krví, potem a slzami," vzkázala ministryně jamajským olympionikům.

Nejlepším výsledkem jamajských bobistů je zatím čtrnácté místo z her v Soči před osmi lety. Pilot čtyřbobu Shanwayne Stephens před Pekingem věří v ještě větší úspěch. 

"Za poslední čtyři roky jsme udělali velkou spoustu tvrdé práce," uvedl pro NBC muž, který před dvěma lety pobavil i samotnou anglickou královnu, když v ulicích města Peterborough společně s kolegou Nimroyem Turgottem trénoval tím, že tlačil Mini Cooper. 

Jamajští bobisté při originálním tréninku v anglickém Peterborough.
Jamajští bobisté při originálním tréninku v anglickém Peterborough. | Foto: Reuters

Výraznou pozornost kromě bobistů poutá i Benjamin Alexander. Rodák z Londýna, bývalý model a DJ, který na lyže stoupl poprvé teprve před šesti lety, bude prvním alpským sjezdařem reprezentujícím Jamajku na OH.

"Chtěl jsem to zkusit, našel jsem sjezdovku a sjížděl ji pořád dokola. Když jsem jel poprvé, sedmadvacetkrát jsem spadl," vyprávěl osmatřicetiletý Alexander o těžkých začátcích. "Na konci dne už jsem během jedné jízdy spadl jen sedmkrát," pochlubil se rychlými pokroky. 

K olympijské účasti ho o pár let později navedl americký lyžař Gordon Gray. Alexanderovi řekl, že je "naprostý šílenec bez pudu sebezáchovy."

Jeho techniku označil za to nejhorší, co kdy viděl. Jeho odvaha mu ale učarovala. "Jsi nebojácný, tím máš polovinu bitvy vyhranou," řekl mu.

Teď bude Alexander celkově druhým Jamajčanem, který na olympiádě nazuje lyže. Tím prvním byl skikrosař Errol Kerr na hrách ve Vancouveru před dvanácti lety.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 50 minutami

Policisté obvinili pět lidí a firmu kvůli zakázkám Správy úložišť radioaktivních odpadů

Policisté v pondělí obvinili pět lidí a jednu firmu v souvislosti s veřejnými zakázkami Správy úložišť radioaktivních odpadů. Jde o trestný čin zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě, uvedl státní zástupce Jakub Bílý z Vrchního státního zastupitelství. Detektivové zasahují v budově správy úložišť v centru Prahy, potvrdil Vojtěch Srnka, mluvčí ministerstva průmyslu a obchodu, pod které správa spadá. Pokud má policie podezření, nechť ho vyšetří, řekl k věci ministr Jozef Síkela (za STAN).

Stíhání pěti lidí a jedné firmy v pondělí zahájila Národní centrála proti organizovanému zločinu, oznámil Bílý. Mluvčí centrály Jaroslav Ibehej uvedl, že jeho útvar provádí úkony trestního řízení a podávání informací si vyhradilo pražské vrchní státní zastupitelství. Za zjednání výhody při zadání veřejné zakázky, při veřejné soutěži a veřejné dražbě hrozí odsouzeným podle odstavců tohoto paragrafu trestního zákoníku, na které žalobce odkázal, vězení až na osm let.

Síkela uvedl, že je o policejním zásahu informován, ale nezkoumal jeho důvody. "Pokud mají policie a případně orgány činné v trestním řízení nějaké podezření, nechť ho vyšetří. A pokud se ukáže, že někdo se dopustil nějakého protiprávního jednání, nechť je podle zákonů České republiky potrestán," řekl ministr na pondělní tiskové konferenci k energetické bezpečnosti.

Podle serveru Hlídač státu uzavřela správa v posledních letech 626 smluv v celkové hodnotě sedm miliard korun. Server Seznam Zprávy napsal, že policisté se zajímají o roli ředitele správy úložišť Jana Prachaře v některých tendrech.

Zdroj: ČTK
Další zprávy