Jako kdybych kopl penaltu za sebe, úplný úlet, soptil střelec Tomeček kvůli 124. ráně

ČTK ČTK
26. 7. 2021 9:38
Sportovní střelec Jakub Tomeček se do finále olympijské soutěže ve skeetu těsně neprobojoval. V dramatickém kvalifikačním rozstřelu prohrál duel o poslední šesté finálové místo s Dánem Jesperem Hansenem a skončil sedmý.
Sportovní střelec Jakub Tomeček na OH 2020
Sportovní střelec Jakub Tomeček na OH 2020 | Foto: Reuters

Rozhodnutí přinesla až 17. série rozstřelu, kam se Tomeček dostal po dvou chybách v závěrečné části kvalifikace. Tu poslední a celkově třetí v kvalifikaci přitom udělal u předposledního pokusu a zakončil ji s bilancí 122 tref ze 125 ran.

V následné bitvě s pěticí dalších konkurentů o tři postupová místa sice rodák z Kyjova jednou chyboval, přesto bojoval o poslední finálovou příčku do konce s Hansenem. Po řadě vzájemných soubojů Tomeček v 17. sérii minul a vypadl. Do finále nepostoupila ani Barbora Šumová, která skončila čtrnáctá.

Devatenáctý muž z olympiády v Londýně Tomeček měl i v druhé části kvalifikace soutěž dobře rozjetou. Poté, co v nedělní části chyboval ze 75 střel jen jednou, držel i dnes dlouho svou úspěšnou sérii a trefil 43 ran po sobě. Přestože v té následující chyboval, stále byl na průběžných příčkách, které by mu zajišťovaly finále.

Jenže při předposlední střele celé kvalifikace minul znovu a s celkovými třemi omyly už musel do rozstřelu. Právě chybu při 124. kvalifikační ráně si hodně vyčítal. "To je, jako kdyby běžec přes překážky utíkal a hodil totální držku přes překážku, jako kdybych si zakopl o tkaničky, jako kdybych penaltu kopl za sebe, úplně úlet," uvedl s tím, že jeho skutečné emoce by byly nepublikovatelné.

V rozstřelu si jako první postupové příčky brzy zajistili Američan Vincent Hancock a Abdallah Al-Rašídí z Kuvajtu. Brzy se k nim mohl přidat i Tomeček, ale udělal chybu.

"Uvědomoval jsem si moc dobře, že můžu postoupit, Taky jsem to šel trefit, ale netrefil," komentoval neúspěšný dvojstřel, který ho dovedl do souboje tří střelců o jedno místo. Zatímco Peruánec Nicolas Pecheco brzy vypadl, Dán Hansen zůstával bezchybný. V 17. sérii a po 33 střelách český reprezentant minul podruhé a jeho naděje na postup mezi nejlepší šestici zhasla. "Nemyslel jsem si, že tu chybu udělám já. Věřil jsem si, že budu trefovat do té doby, dokud on nemine. Ale bohužel jsem minul dřív," dodal Tomeček.

Šumová byla před poslední položkou ránu od finále, ale ani v pátém kole nezastřílela čistě. O šance ji připravila dvojchyba při dvojstřelu na pozici uprostřed. "Já jsem si tam špatně zavolala do výstřelu vedle. Školácká chyba, že jsem si to nepohlídala," litovala.

XXXII. letní olympijské hry v Tokiu - sportovní střelba:

Muži:

Skeet - 2. část kvalifikace: 1. Delaunay (Fr.) 124+6, …7. Tomeček (ČR) 122+5+8+19. - nepostoupil do finále.

Ženy - skeet: 1. Englishová (USA) 56, 2. Bacosiová (It.) 55, 3. Meng Wej (Čína), 4. Imprasertsuková (Thaj.), 5. Messerschmidtová (Něm.), 6. Vinogradovová (Rus.), …v kvalifikaci 14. Šumová (ČR).

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 46 minutami

České dráhy zahájily prodej lístků na noční vlaky k Baltskému moři

České dráhy zahájily prodej lístků na noční sezonní vlaky do Polska k Baltskému moři. Vlaky budou jezdit z Bohumína do mořských letovisek od 23. června do 3. září. Společnost to uvedla v tiskové zprávě. Ceny začínají na 578 korunách za jednosměrnou jízdenku. Do Polska k Baltskému moři jezdí z Prahy také autobusy FlixBus.

Noční vlaky Českých drah budou vyjíždět z Bohumína do Polska každý den. Do Kolobřehu pojede spoj Pirat v 21:18 s příjezdem po osmé ranní. V tomto vlaku nebude lůžkový vůz, lze zakoupit lístky pouze do klasických vozů první a druhé třídy. Dva lůžkové vozy nabídne druhý spoj Wydmy, který pojede z Bohumína do mořských letovisek Hel a Leba přes města Gdaňsk a Gdyně. Vyjíždět bude v 19:14, v Gdaňsku bude před pátou ráno, v poslední zastávce Leba zhruba v půl osmé ráno.

Cena jednosměrné jízdenky začíná na 578 korunách. Do prvního spoje do Kolobřehu 23. června lze podle dnešní nabídky e-shopu Českých drah zakoupit lístek za 699 Kč.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Cena plynu je poprvé za dva roky pod 24 eury za megawatthodinu

Velkoobchodní ceny plynu pro evropský trh pokračují v poklesu na další dvouletá minima, což by mohlo přinést úlevu spotřebitelům a podnikům, kteří v minulém roce platili vysoké účty za energie. Cena klíčového termínového kontraktu na plyn s dodáním v příštím měsíci dnes dopoledne ve virtuálním obchodním uzlu Title Transfer Facility (TTF) v Nizozemsku sestoupila až na 23,50 eura (zhruba 557 Kč) za megawatthodinu (MWh). To představuje nejnižší úroveň od června 2021, uvedla agentura DPA.

Cena plynu pro evropský trh má klesající tendenci od konce loňského roku a komodita od té doby prudce zlevnila. Její cena se začala zvyšovat předloni a pak výrazně loni na jaře po začátku války na Ukrajině. Rekordních téměř 350 eur za MWh se platilo loni v létě. Zastavení dodávek ruského plynu vyvolalo obavy z energetické krize.

Letos velkoobchodní ceny plynu klesají díky mírnější zimě, opatřením na snížení spotřeby plynu a solidním zásobám a dodávkám. Zásobníky v EU jsou nyní plné zhruba z 66 procent. Cena plynu na burze je teď hluboko pod úrovní administrativně stanoveného stropu v České republice, který činí 2500 Kč za MWh.

Zdroj: ČTK
Další zprávy