Surfařky hitem olympiády. Baví i pády skateboardistů, Peruánec vzteky nakopl prkno

Surfařky hitem olympiády. Baví i pády skateboardistů, Peruánec vzteky nakopl prkno
V neděli začalo na olympijských hrách v Tokiu představování nových sportů, které prožívají pod pěti kruhy premiéru. Anat Leliorová z Izraele právě běží s prknem do vln.
Leilani McGonagleová z Kostariky vyhlíží vhodnou vlnu. Právě o čekání na ten správný příliv, po kterém se mohou reprezentantky svézt, je celý závod.
Ve startovním poli nechybí ani jedna z největších hvězd světového surfingu, Američanka Caroline Marksová.
V pondělí už byla na programu eliminační kola o dvou závodnicích.
Foto: Reuters
Miroslav Harnoch Miroslav Harnoch
26. 7. 2021 7:46
Podívejte se na obrázky z prvních závodů v nových olympijských sportech na hrách v Tokiu. Divákům se totiž poprvé představil skateboarding a surfing.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 hodinami

Vesmírný teleskop Jamese Webba dnes dosáhl své konečné pozice zhruba 1,5 milionů kilometrů od Země

Na twitteru to napsal americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA). Dosud největší a nejvýkonnější zařízení svého druhu do kosmu vynesla raketa na konci loňského prosince, fungovat začne asi za čtyři měsíce.

Teleskop se na svou pozici dostal pomocí trysek při operaci, která trvala zhruba pět minut. Inženýři ze zemského střediska v americkém Baltimoru je aktivovali ve 20:00 SEČ, napsala agentura AFP.

Sedmitunové zařízení bude pozorovat vesmír z takzvaného druhého Lagrangeova bodu (L2), kde se vyvažují gravitační síly Země a Slunce. Díky tomu může teleskop udržovat stabilní pozici a zároveň je dostatečně daleko od Slunce na to, aby dokázal zachytit velice slabé infračervené záření, které dorazí na jeho zrcadla z prvních hvězd a galaxií, jež vznikaly před 13,5 miliardami let.

První pozorování se od zařízení, které je nyní od Země zhruba čtyřikrát dál než Měsíc, očekávají letos v červnu. Předcházet jim bude nastavení zrcadel a ochlazení detektorů infračerveného záření.

Další zprávy