Dráhař Kelemen vypadl v 1. kole sprintu, Wiggins má osmou olympijskou medaili

ČTK ČTK
Aktualizováno 13. 8. 2016 0:52
Mimořádná představení nabídli britští dráhaři, kteří zlepšili ve finále stíhacího závodu na 4000 metrů, v němž porazili Austrálii, podruhé během dne světový rekord.
Pavel Kelemen.
Pavel Kelemen. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Dráhový cyklista Pavel Kelemen na olympijských hrách v Riu de Janeiro po postupu z kvalifikace sprintu mezi nejlepších osmnáct vypadl v 1. kole. Po porážce v souboji s francouzským velikánem Grégorym Baugém, obhájcem stříbra z minulých her v Londýně, neuspěl v boji o postup do osmifinále v opravné jízdě.

Kelemen se v ní utkal s Australanem Patrickem Constablem a Polákem Damianem Zielinským. Přestože se zdálo, že má závod dobře rozjetý, v posledním kole už mu scházela síla na rozhodující nástup a dojel poslední.

"Tam už je to lehčí vabank, jak je to ve třech. Měl jsem to krásně rozjetý, Australana jsem měl jako ovci; nasával jsem ho, pak jsem ho dojel a prostě mi vytuhly nohy a už to nešlo," řekl Kelemen, jenž se v Brazílii představí ještě jednou. V úterý ve své skvělé disciplíně keirinu, v níž loni dosáhl na titul mistra Evropy.

Mimořádná představení nabídli britští dráhaři, kteří zlepšili ve finále stíhacího závodu na 4000 metrů, v němž porazili Austrálii, podruhé během dne světový rekord. Maximum z olympiády v Londýně 2012, jež posunuli už na cestě do finále o více než vteřinu na 3:50,570, dokázali ještě vylepšit na 3:50,265.

Ve strhující finálové jízdě vybičovali tým ve složení Edward Clancy, Steven Burke, Owain Doull a Bradley Wiggins k dalšímu světovému rekordu fantastickým výkonem jejich dlouhodobí rivalové z Austrálie, kteří ještě po třech čtvrtinách závodu vedli. Jenže favorizovaní Britové vydrželi déle ve čtyřech a nakonec vyhráli o více než sedm desetin vteřiny. Bronz získali v souboji s Novým Zélandem Dánové.

Šestatřicetiletý vítěz slavné Tour de France z roku 2012 Wiggins naplnil svou vidinu dalšího úspěchu pod pěti kruhy a s osmi cennými kovy je nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob.

Dosud se o tento post dělil co do počtu cenných kovů s jiným dráhařem Chrisem Hoyem, v jehož sbírce je šest zlatých a jedno stříbro. Wiggins má po úspěchu v Riu na kontě čtyři zlaté, stříbro a dva bronzy z dráhy a kromě toho ještě triumf ze silniční časovky před čtyřmi lety v Londýně.

První čínské zlato v dráhové cyklistice na olympijských hrách vybojovaly Kung Ťin-ťie a Čung Tchien-š', které vyhrály týmový sprint. S ohledem na výsledky posledních let v očekávaném souboji předčily na 500 metrech jasně takřka o tři desetiny sekundy Rusky. Číňanky v předchozích bojích vytvořily nový světový rekord (31,928 vteřiny).

Obhájkyně zlata z Londýna Němky dosáhly alespoň na bronz, když zdolaly o pouhých 22 tisícin Australanky. Anna Mearesová si tak musí na svou šestou olympijskou medaili ještě počkat.

XXXI. letní olympijské hry v Riu de Janeiro:

Cyklistika - dráhová:

Muži - týmový stíhací závod na 4 km:

Finále: Británie (Clancy, Burke, Doull, Wiggins) 3:50,265 (světový rekord) - Austrálie (Edmondson, Bobridge, Hepburn, Welsford) 3:51,008,

o 3. místo: Dánsko (Hansen, Larsen, Madsen, Von Volsach) 3:53,789 - Nový Zéland 3:56,753.

Další pořadí: 5. Německo, 6. Itálie, 7. Švýcarsko, 8. Čína.

Ženy - týmový sprint:

Finále: 1. Čína (Kung Ťin-ťie, Čung Tchien-š') 32,107 - Rusko (Šmelevová, Vojnovová) 32,401,

o 3. místo: 1. Německo (Welteová, Vogelová) 32,636 - Austrálie 32,658.

Další pořadí: 5. Nizozemsko, 6. Francie, 7. Španělsko, 8. Kanada.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Nový šéf ÚOHS Petr Mlsna se ujme svého úřadu, převezme funkci od Petra Rafaje

Nový předseda Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) Petr Mlsna dnes v brněnském sídle úřadu převezme funkci od dosavadního předsedy Petra Rafaje, který k 1. prosinci rezignoval. Mlsnu v úterý do funkce jmenoval prezident Miloš Zeman.

Jmenování Mlsny prezidentovi navrhla vláda. Zeman už dříve řekl, že ho považuje za velmi vhodného kandidáta. Dvaačtyřicetiletý Mlsna vzešel z výběrového řízení, do něhož se přihlásilo 11 uchazečů. Výběrové řízení na předsedu ÚOHS se konalo poprvé, dosud jeho předsedu vybírali politici.

Mezi dalšími kandidáty byli bývalý ministr dopravy za ANO Vladimír Kremlík, někdejší místopředsedové antimonopolního úřadu Robert Neruda a Michal Petr, nynější první místopředseda úřadu Hynek Brom a státní tajemník ministerstva zemědělství Jan Sixta.

Zdroj: ČTK
Další zprávy