Britové s Wigginsem zajeli světový rekord ve stíhacím závodu

ČTK ČTK
12. 8. 2016 22:47
Šestatřicetiletý vítěz Tour de France Wiggins má díky postupu do finále jistotu osmé olympijské medaile a stane se nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob.
Britští dráhoví cyklisté.
Britští dráhoví cyklisté. | Foto: Reuters

Rio de Janeiro - Britští dráhaři v sestavě s Bradleym Wigginsem zajeli na olympijských hrách v Riu de Janeiro ve stíhacím závodu na 4 km nový světový rekord 3:50,570 a jsou ve finále. Dosavadní maximum (3:51,659), které jim patřilo čtyři roky od olympiády v Londýně, vylepšili o více než vteřinu.

Šestatřicetiletý vítěz Tour de France Wiggins má díky postupu do finále jistotu osmé olympijské medaile a stane se nejúspěšnějším britským sportovcem všech dob.

Britové měli světový rekord, který podle zpráv překonali v Riu již během tréninku, nadosah již ve čtvrtek. V kvalifikaci jim nový zápis do rekordních tabulek unikl o necelé tři desetiny.

Ve finále Britové vyzvou své hlavní rivaly Australany. O bronz pojedou Dánové proti Novému Zélandu.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska

Americký prezident Donald Trump nařídil stáhnout většinu amerických vojáků ze Somálska, oznámil Pentagon. Spojené státy mají v této africké zemi zhruba 700 vojáků. Jejich úkolem je pomáhat místní armádě porazit radikály ze skupiny Šabáb, která je napojená na mezinárodní teroristickou síť Al-Káida. Misi v Somálsku se ve Spojených státech velké pozornosti nedostává, přestože je klíčovým pilířem globálních snah Pentagonu porazit Al-Káidu.

Možné důsledky stažení amerických vojáků ze Somálska se Pentagon podle agentury Reuters v prohlášení snaží zlehčit. Experti však dlouhodobě varují, že stažení těchto sil může vést k vážnému zhoršení bezpečnostní situace v africké zemi. Pentagon uvedl, že snížení počtu vojáků nepředstavuje změnu americké pozice. 

Rozhodnutí šéfa Bílého domu Reuters označil za součást širšího Trumpova záměru snížit počty amerických vojáků na zahraničních misích před tím, než v lednu 2021 opustí Bílý dům. Snížit se má také počet amerických vojáků v Iráku a Afghánistánu.

Další zprávy