Drahotová je očištěna. Neužila zakázanou látku a může startovat na olympiádě

ČTK ČTK
Aktualizováno 19. 7. 2021 19:21
Chodkyně Anežka Drahotová může startovat na olympijských hrách. Disciplinární komise Českého atletického svazu po dnešním jednání uvedla, že tři roky starý dopingový nález dvojnásobné medailistky z mistrovství Evropy nezpůsobilo užití zakázané látky. Česká výprava do Tokia tak bude mít 116 členů.
Anežka Drahotová po stříbrném úspěchu na mistrovství Evropy 2018.
Anežka Drahotová po stříbrném úspěchu na mistrovství Evropy 2018. | Foto: ASC Dukla/Ivana Roháčková

Drahotová prohlásila, že pro ni osvobozující verdikt znamená velkou úlevu. "Děkuju všem svým fanouškům, rodině a vůbec všem, kteří ve mně věřili a věří. Pro mě je nejdůležitější pravda a ta je pořád stejná. Svědomí mám čisté, nedopovala jsem a nic jsem neporušila," řekla ve vyjádření pro média atletka, která ve čtvrtek oslaví 26. narozeniny.

Pozitivní vzorek pocházel podle Antidopingového výboru ČR z 31. července 2018. Krátce poté Drahotová získala stříbro na evropském šampionátu v Berlíně. Podle jejího právního zástupce Jana Šťovíčka šlo o zvýšenou hladinu testosteronu.

Podle komise Drahotová prokázala, že podezřelé hodnoty vznikly přirozenou cestou. Chodkyni proto označila za nevinnou.

"Ve vzorcích A a B Anežky Drahotové byly zjištěny změny v poměrech izotopů C12 a C13, což by mohlo být dle článku 2.1 směrnice o boji proti dopingu porušením těchto pravidel. Disciplinární komise ČAS dále konstatovala, že Anežka Drahotová prokázala, že tyto změny nejsou způsobeny vnikem zakázané látky do jejího těla, když vznikly přirozenou cestou na základě změny stravovacích návyků a změny zdravotního stavu," uvedl v tiskové zprávě předseda komise Miroslav Ševčík.

"Sportovec, ale i posudky endokrinologů a odborníků z VŠCHT prokázaly neexistenci zavinění nebo nedbalosti, a z toho důvodu není uložen žádný zákaz činnosti, který by jinak připadal v úvahu," doplnil Ševčík.

Podle dřívějších informací serveru iDNES.cz šlo u Drahotové o nesrovnalosti v biologickém pasu. Vzorky se skladují několik let a zkoumají neustále novými způsoby, proto trvalo roky, než se atletka o pozitivním nálezu dozvěděla.

Drahotová v posledních měsících přišla o pozici české chodecké jedničky. Loni v říjnu ji na republikovém šampionátu těsně porazila Tereza Ďurdiaková, která letos v dubnu titul obhájila. Drahotová mistrovský závod v Olomouci nedokončila, do její další přípravy pak zasáhla informace o dopingovém podezření.

Kromě stříbra z Berlína má Drahotová ve sbírce také bronz v závodu na 20 km z ME 2014 v Curychu. Před sedmi lety ovládla juniorské mistrovství světa v Eugene na trati 10 km ve světovém rekordu. O rok dříve se stala juniorskou evropskou šampionkou. V roce 2015 byla osmá na MS v Pekingu, na olympijských hrách v Riu de Janeiro skončila desátá.

Český olympijský výbor nominoval na hry v Tokiu 117 sportovců, z týmu posléze vypadla atletka Zuzana Hejnová. Dvojnásobná mistryně světa v běhu na 400 metrů překážek v minulém týdnu uvedla, že se po vleklých potížích s achilovkou necítí ve formě.

 

Právě se děje

před 11 minutami

Magistrát se odvolá proti demolici vily z počátku 20. století v Praze 5

Pražský magistrát se odvolá proti povolení demolice bourání vily z počátku 20. století v ulici Nad Výšinkou v Praze 5. Na mimořádném jednání to v úterý schválili městští radní. K odvolání hlavní město vyzvala mimo jiné městská část, která s demolicí nesouhlasí a sama odvolání podat nemůže. Vilu, kterou nechal vybudovat stavitel Viktor Beneš, vlastní Valérie Haščáková, manželka spolumajitele investiční skupiny Penta Jaroslava Haščáka.

Demoliční výměr vily ve čtvrti Na Hřebenkách vydal stavební úřad Prahy 5 v pátek 9. července, lhůta pro odvolání podle primátora Zdeňka Hřiba (Piráti) vyprší ve středu. Odvolání je již podle něj připraveno. "Nebude problém stihnout ten zítřejší (středeční) termín," řekl.

Hřib zopakoval, že vedení města považuje vilu za cennou a s bouráním nesouhlasí. Primátor dále řekl, že rada se dnes také shodla na tom, že ve spolupráci s Prahou 5 podá žádost o prohlášení budovy kulturní památkou. Žádostí podle něj na ministerstvo kultury míří více, proti bourání vznikly také petice.

Předseda magistrátního výboru pro územní rozvoj Petr Zeman (Praha Sobě) dodal, že zařazení na seznam kulturních památek nebude automaticky znamenat záchranu vily, protože v metropoli jsou památky, které jejich majitelé nechávají dlouhodobě chátrat. Vila je podle Zemana specifická, což bude znamenat nutnost najít pro ni vhodné využití. Politik se podle svých slov snaží kontaktovat majitelku vily, což se mu zatím nepodařilo. Požádal proto Pentu, aby dialog zprostředkovala.

Zdroj: ČTK
před 21 minutami

Amazon bitcoin přijímat nebude. Cena kryptoměny po výstupu nad 40 000 dolarů klesla

Cena nejznámější kryptoměny bitcoin po krátkém pondělním výstupu nad 40 000 dolarů (zhruba 872 000 Kč) opět klesla. Největší světový internetových obchod Amazon totiž popřel zprávu, že hodlá do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Informovala o tom agentura Reuters.

Podle serveru CoinDesk se bitcoin krátce po 13:00 SELČ prodával za 37 598 dolarů. Jeho cena tak za posledních 24 hodin vykazovala pokles zhruba o 2,5 procenta. V pondělí večer přitom vystoupila až na 40 539,39 dolaru. Hranici 40 000 dolarů tak překonala poprvé od poloviny června.

K růstu ceny bitcoinu přispěla nedělní zpráva londýnského listu City A.M., že Amazon plánuje do konce roku začít přijímat platby v bitcoinech. Amazon ale v pondělí tuto zprávu popřel. "Bez ohledu na náš zájem o tuto oblast není spekulace ohledně našich konkrétních plánů pro kryptoměny pravdivá," uvedla firma.

Zdroj: ČTK
Další zprávy