Tak těžký závod jsem si ani neuměl představit. Extrémní skiatlon opanovali Rusové

Aktualizováno 6. 2. 2022 10:53
Mistr světa Alexandr Bolšunov vyhrál skiatlon i na zimních hrách a má první individuální olympijské zlato. Úspěch ruských běžců na lyžích podtrhl druhým místem Denis Spicov, který na svého krajana ztratil více než minutu. Bronz získal Fin Iivo Niskanen. Český reprezentant Michal Novák obsadil osmnáctou příčku, což je jeho nejlepší individuální výsledek na velké akci.
Alexander Bolšunov slaví vítězství ve skiatlonu na olympiádě v Pekingu 2022
Alexander Bolšunov slaví vítězství ve skiatlonu na olympiádě v Pekingu 2022 | Foto: Reuters

Novák se v úvodu klasické části pohyboval v čele početné vedoucí skupiny, ale ve druhém kole zaútočil na občerstvovací stanici Niskanen a přidal se k němu jen Bolšunov. Český reprezentant přezouval do bruslařské části jako patnáctý a nakonec obsadil 18. místo. Na vítěze v závodě s velkými odstupy ztratil 4:41,1 minuty.

"Bylo to naprosto extrémní. Takovýhle těžký závod jsem si snad nedokázal ani představit. Jsou tu náročné tratě, málo kyslíku, pomalý sníh. Plus teda v tom druhém okruhu to tam Niskanen s Bolšunovem extrémně natáhli, to tempo bylo naprosto vražedné," řekl novinářům Novák.

Poprvé se na akci typu mistrovství světa nebo olympijských her dostal do první dvacítky. Na ZOH 2018 byl Novák nejlépe třiačtyřicátý na volné patnáctce, na MS je jeho maximem loňské 23. místo ve sprintu. "Vážím si toho, cením si toho, ale na druhou stranu… Možná s osmnáctým místem budu s odstupem času spokojený, vzhledem k tomu, jak to byl náročný závod. Ale možná mám na víc. Uvidíme v dalších závodech," přemítal.

Bolšunov měl jediný problém v prvním kole, kdy spadl. Rychle se ale dotáhl zpět a pak společně s Niskanen udělali závod, který tentokrát nekončil obvyklým finišem velké skupiny. Společně si vypracovali půlminutový náskok. Bolšunov nastoupil na začátku bruslařské části i Niskanenovi a finský závodník, jehož výrazně silnější stránkou je klasika, nedokázal vzdorovat. Rychle se propadl daleko za Spicova, ale bronzovou medaili s přehledem uhájil.

Pětadvacetiletý Bolšunov, který má tři stříbra a jeden bronz z minulé olympiády v Pchjongčchangu, v posledním okruhu už slavil a šťastně se zdravil se členy týmu. "Jsou to nepopsatelné pocity. Pořád mi nedochází, že jsem opravdu olympijský šampion. Poslední měsíc jsem v sebe hodně věřil a věděl jsem, že se musím stát olympijským vítězem. Jsem extrémně šťastný, že jsem to dokázal hned v prvním závodě," řekl krátce po dojezdu. Od rána si věřil na vítězství. "A když jsme v klasické části ujeli s Iivem, věděl jsem, že tohle je šance a nesmím si to nechat ujít," dodal.

Jasně druhý byl prakticky celou bruslařskou část Spicov, jemuž neuškodil ani pád po občerstvování v posledním kole. Rychle se zvedl a Niskanen nebyl ani v dohledu. Do cíle dojel Fin téměř minutu za Spicovem.

Nejlepším Norem byl v úvodním mužském olympijském závodě v běhu na lyžích až čtvrtý Hans Christer Holund, od medaile ho dělila půlminuta. Spolufavorizovaný Johannes Hösflot Klaebo se od začátku viditelně trápil a nakonec dojel s devítiminutovou ztrátou až čtyřicátý. Za ním byli další dva Češi, Petr Knop obsadil 44. a Adam Fellner 46. pozici.

XXIV. zimní olympijské hry v Pekingu:

Běh na lyžích:

Muži - skiatlon (2×15 km): 1. Bolšunov 1:16:09,8, 2. Spicov (oba Rus.) -1:11,0, 3. Niskanen (Fin.) -2:00,2, 4. Holund -2:30,9, 5. Golberg (oba Nor.) -2:52,5, 6. Poromaa (Švéd.) -2:53,9, 7. Hyvärinen (Fin.) -3:12,6, 8. De Fabiani (It.) -3:37,8, 9. Malcev (Rus.) -3:54,8, 10. Parisse (Fr.) -3:57,2, …18. Novák -4:41,1, 44. Knop -9:28,6, 46. Fellner (všichni ČR) -9:29,7.