Nečas zapsal při přestřelce dvě asistence, Vejmelka vychytal výhru 27 zákroky

Aktualizováno 23. 3. 2024 9:59
Útočník Martin Nečas dvěma nahrávkami neodvrátil prohru Caroliny 6:7 po samostatných nájezdech v pátečním utkání NHL na ledě Washingtonu. Karel Vejmelka 27 zákroky dovedl Arizonu k vítězství nad Seattlem 2:1 v prodloužení.
Martin Nečas a brankář Darcy Kuemper v zápase Washingtonu s Carolinou
Martin Nečas a brankář Darcy Kuemper v zápase Washingtonu s Carolinou | Foto: Reuters

Nečas se do statistik zapsal v závěru druhé a třetí třetiny. Šest sekund před druhou sirénou český útočník v rohu "umotal" obránce Trevora van Riemsdyka, počkal si na ideální příležitost pro nahrávku a vyzval ke skórování Bradyho Skjeie. Carolina v tu chvíli vedla 4:3.

Hurricanes náskok neudrželi a tři minuty před koncem základní hrací doby ztráceli jednu branku. Při risku bez brankáře ale udeřili a poslali zápas do prodloužení.

Nečas na útočné modré čáře řídil celou hostující šestici, několikrát si vyměnil puk s Brentem Burnsem a následně ho posunul do střelecké pozice Sebastianu Ahovi. Finský útočník propálil clonu před brankářem a svým třetím gólem v zápase zařídil prodloužení.

V tom gól nepadl a v závěrečných nájezdech uspěl pouze Dylan Strome, jenž v páté sérii rozhodl o vítězství Capitals. Ti vyhráli čtvrtý z posledních pěti zápasů a posunuli se na deváté místo Východní konference bod za osmý Detroit. Carolina ztratila po pěti výhrách a na Východě zůstala na třetím místě.

"Byl to zvláštní zápas. Vypadalo to, jako by každý malý odraz hrál v náš neprospěch. Rozhodčí nám neuznali dva góly a navíc jsme často hráli v oslabení. Postupně se to nabalovalo, ale kluci se vždy dokázali zvednout a dotáhli zápas až do nájezdů. Za to jim musím poděkovat," řekl trenér Hurricanes Rod Brind'Amour.

Jevgenij Kuzněcov, jenž se do Washingtonu vrátil poprvé od březnové výměny, v zápase nebodoval. Ruský útočník se dočkal vřelého přijetí. Klub pro něj připravil vzpomínkové video a nezapomněli na něj ani fanoušci.

"Pro každého hráče to znamená strašně moc. Chtěl bych všem poděkovat za všechny dobré i špatné vzpomínky, které z Washingtonu mám. Bylo to skvělých 11 let," uvedl Kuzněcov, jenž v dresu Capitals v roce 2018 zvedl nad hlavu Stanley Cup.

Vejmelka naskočil do branky Arizony po jednozápasové pauze a podruhé za sebou inkasoval jediný gól. Hokejisté Seattlu ho překonali pouze ve 48. minutě, kdy se prosadil Ryker Evans. Arizona minutu a osm sekund před závěrečnou sirénou zásluhou Claytona Kellera srovnala a v prodloužení rozhodl o výhře Coyotes Dylan Guenther.

Vejmelka k výhře pomohl úspěšností zákroků 96,4 procenta a byl za svůj výkon vyhlášen druhou hvězdou zápasu. Arizona i díky němu vyhrála třetí z posledních čtyř zápasů. Seattle na vítězství čeká již sedm duelů.

"Byl to jiný zápas než obvykle. Připomínal mi play off. Spousta soubojů a zblokovaných střel, navíc se dlouho čekalo na první gól. Sice jsme ho dostali my, ale kluci předvedli skvělý comeback," hodnotil Vejmelka duel dvou celků ze spodní poloviny tabulky Západní konference.

Druhé místo na Západě udrželo Colorado. Hokejisté Avalanche porazili Columbus 6:1 a odrazili dotírající Dallas, který přehrál Pittsburgh 4:2. Na vysoké výhře hokejistů z Denveru se gólem a asistencí podílel Nathan MacKinnon, jenž prodloužil svou domácí bodovou sérii na 33 zápasů.

Druhý nejproduktivnější hráč ligy bodoval ve všech dosavadních domácích utkáních a nadále živí naději na to, že jako první v historii odehraje 41 domácích duelů alespoň s jedním kanadským bodem. Dosavadní rekord drží Wayne Gretzky, jenž v sezoně 1988/1989 v dresu Los Angeles bodoval ve 40 kláních.

"Je skvělé trénovat někoho, jako je Nathan. Vnáší do hry nadšení a intenzitu jako nikdo jiný v lize. Tahle skvělá série je výsledkem odhodlání a tvrdé práce. Všichni na střídačce tím žijí," řekl trenér Avalanche Jared Bednar.

Výsledky NHL:

Washington - Carolina 7:6 po sam. nájezdech (1:2, 2:2, 3:2 - 0:0)

Branky: 13., 35. a 49. Milano, 34. Ovečkin, 44. Carlson, 54. McMichael, rozhodující sam. nájezd D. Strome - 7., 36. a 58. Aho (na třetí Nečas), 20. Slavin, 40. Skjei (Nečas), 50. Jarvis. Střely na branku: 25:31. Diváci: 18.573. Hvězdy zápasu: 1. Milano (Washington), 2. Aho (Carolina), 3. D. Strome (Washington).

Arizona - Seattle 2:1 v prodl. (0:0, 0:0, 1:1 - 1:0)

Branky: 59. Keller, 65. Guenther - 48. R. Evans. Střely na branku: 26:28. Karel Vejmelka za Arizonu odchytal 63 minut a 53 sekund, inkasoval jeden gól z 28 střel a úspěšnost zákroků měl 96,4 procenta. Diváci: 4600. Hvězdy zápasu: 1. Guenther, 2. Vejmelka, 3. Keller (všichni Arizona).

Colorado - Columbus 6:1 (1:1, 2:0, 3:0)

Branky: 28. a 48. Rantanen, 11. Makar, 26. Colton, 47. MacKinnon, 54. Ničuškin - 5. Severson. Střely na branku: 50:24. Diváci: 18.117. Hvězdy zápasu: 1. Rantanen, 2. MacKinnon, 3. Makar (všichni Colorado).

Dallas - Pittsburgh 4:2 (1:1, 2:0, 1:1)

Branky: 26. a 28. Benn, 8. Pavelski, 45. Steel - 3. Bunting, 52. Rakell. Střely na branku: 23:22. Diváci: 18.532. Hvězdy zápasu: 1. Benn, 2. J. Robertson, 3. Steel (všichni Dallas).

5. St. Louis 70 37 3 30 202:211 77
6. Minnesota 70 34 8 28 216:225 76
7. Arizona 70 29 5 36 205:230 63
8. Chicago 70 19 5 46 152:252 43