Na svítkovský ovál o víkendu zamíří pět z šesti nejlepších jezdců letošní Grand Prix v čele s mistrem světa Jasonem Crumpem. Australan to ale nebude mít v 58. ročníku závodu vůbec snadné.
O pátou přilbu se bude ucházet jeho krajan Leigh Adams, loňský triumf přijede obhajovat anglický jezdec Scott Nicholls a silní budou také Dánové.
Jejich kvarteto zdobí Nicky Pedersen a největší překvapení Grand Prix, Hans Andersen. "Kdo ví, co by se dělo s Crumpovým titulem, kdyby nevynechal první čtyři závody," připomněl manažer závodu Evžen Erban.
Avšak ani zbývající dva Dány, Kenentha Bjerreho a Jespera B. Jensena, není možné odepisovat. Černým koněm závodu může být podle mínění Evžena Erbana Ukrajinec Andrij Karpov.
Kvalitní jezdci přijedou i z Polska, vedle Krzystofa Kasprzaka, Sebastiana Ulamka a Grzegorze Walaska by měl startovní listinu na poslední chvíli doplnit také Piotr Protaszewicz.
Tradiční německou účast ozdobí mistr světa na dlouhé ploché dráze Robert Barth, který se loučí s kariérou. Na slavnostním nástupu bude k vidění celkem třináct vlajek zúčastněných zemí.
Tradiční klání má ve světě stále velký zvuk a jezdci mají o start eminentní zájem. "Naší největší devizou je atmosféra. Ta se třeba z Grand Prix v Lotyšském Daugavpilsu, kam přišly čtyři tisíce lidí, nedá vůbec srovnat," vysvětlil Erban.
Závodníky vedle toho láká unikátní trofej, kterou nikde jinde na světě nezískají. "Nicky Pedersen za mnou přišel sám a dohodli jsme se za 30 minut. Jason Crump dokonce ani nechtěl žádnou smlouvu. Řekl, že prostě přijede," dodal pardubický manažer.
Trofej se drží staré tradice
Samotná zlatá přilba je opět z dílny pardubického klenotníka Pavla Lejhance. "Vlastně je stříbrná a pozlacená stejnou technologií, jakou vznikala ta úplně první v roce 1929," uvedl Lejhanec s tím, že shodný je i tvar trofeje.
Kromě cennosti, kterou si téměř všichni vítězové doma ukládají do nedobytných trezorů, získá nejlepší muž závodu motocykl Jawa. Obě trofeje jsou nyní vystaveny v Pardubicích.
Přilba bude z Lejhancova klenotnictví převezena na ovál v neděli dopoledne historickým automobilem se slavnostním motocyklovým doprovodem.
V Pardubicích se bude o víkendu opět závodit po oba dny. Sobota patří závodu o Zlatou stuhu, který je nejdéle trvajícím juniorským závodem na světě.
Mladíky čeká velká změna, místo tradičního modelu se šestnácti jezdci jich pojede dvacet a na startu každé jízdy se potká pětice jezdců. Dvanáct nejlepších postoupí do dvou semifinále, vrcholem bude šestičlenné finále
"Ke změně jsme přistoupil kvůli přemíře přihlášek. Zvolili jsme stejný model jako na Zlaté přilbě SNP ve slovenské Žarnovici. A vracíme se tak k dávné tradici, kdy byla stuha takovou malou Zlatou přilbou," sdělil Erban.
Ani při juniorském klání nebudou chybět úspěšní jezdci letošní sezony. Na startovní listině figurují chorvatský juniorský mistr Evropy Jurica Pavlič, bronzový z MS juniorů Christian Hefenbrock či pátý muž z téhož podniku Kenenth Krusse Hansen z Dánska. Českou plochou dráhu bude zastupovat šestice mladíků.
Českou účast ochromila zranění
Sobotní program doplní také první jízdy vylučovacích skupin Zlaté přilby, které se pojedou už za umělého osvětlení.
O uznávanou helmu se letos bude ucházet opět několik Čechů, ale největší hvězdy budou chybět. "Plochodrážní reprezentace vypadá jako po návratu z fronty," posteskl si Evžen Erban.
Není divu, vždyť vážnou havárii měli v této sezoně Antonín Šváb, Aleš Dryml, Bohumil Brhel, Jiří Štancl, Tomáš Topinka a při posledním závodě extraligy Tomáš Suchánek.
Nejnovějším přírůstkem do marodky je Zdeněk Simota, který je mimo hru po pondělním divokém karambolu v anglické lize.
Sezonu nedokončil ani Lukáš Dryml a v Pardubicích bude chybět i domácí šampion Adrian Rymel, který jede ve stejném termínu baráž polské ligy.
"Jistou ironií je, že jsme termín Zlaté přilby přesunovali právě kvůli bratrům Drymlovým a jejich případné účasti ve finále mistrovství Evropy 1. října. Oba budou alespoň přítomni závodu, Aleš jako spolukomentátor České televize," povzdechl si manažer Zlaté přilby.
Do pardubického klubu vstoupilo během sezony město, takže se pomalu rozběhly práce na renovaci 42 let starého areálu. Mění se rošty na tribunách a začíná postupná náhrada sedaček. Cílem je, aby zcela zrekonstruovaný stadion mohl za dva roky hostit jubilejní 60. Zlatou přilbu.
Vedle Němce Bartha na trati proběhne loučení i na startovní věži. Závod bude totiž dlouhých po letech rozhodovat český rozhodčí.
Pro Milana Špinku je to poslední sezona, protože mu letos končí mezinárodní licence. Pardubický rodák ochutnal Zlatou přilbu i na vlastní kůži, v roce 1973 ji dokonce vyhrál.
Sobotní program začíná na ovále ve Svítkově slavnostním zahájením ve 13:00. V neděli je nástup účastníků závodu naplánovaný už na 12:15 a držitel 58. zlaté přilby bude znám přibližně v 16:30. Vstupenky na tribuny stojí od 100 do 800 korun.