Alternativní motory ve formuli nebudou. Ale na zlepšení zvuku se pracuje

ČTK ČTK
25. 11. 2015 14:01
Ecclestone a prezident FIA Jean Todt měli v plánu zavést novinku od sezony 2017. Dvoutřetinovou většinu ale v komisi F1 nesehnali.
Nových motorů se formule 1 hned tak nedočká
Nových motorů se formule 1 hned tak nedočká | Foto: Renault Sport

Paříž - Mezinárodní automobilová federace (FIA) a šéf formule 1 Bernie Ecclestone neuspěli s návrhem na zavedení takzvaných alternativních motorů, jehož hlavním cílem měla být úspora nákladů. V komisi F1 se nenašla potřebná dvoutřetinová většina hlasů pro.

Ecclestone a prezident FIA Jean Todt měli v plánu zavést novinku od sezony 2017. K současným výrobcům motorů pro závody F1 (Mercedes, Ferrari, Renault a Honda) měl přibýt další a FIA nedávno kvůli tomu také vypsala i výběrové řízení. Zájem prý projevily čtyři společnosti včetně Ilmor, AER a Mecachrome.

Alternativní pohonné jednotky měly být levnější než současné hybridní turbomotory, jejichž cena se podle agentury SID pohybuje kolem 16 milionů eur. Po jejich zavedení v roce 2014 se výrazně zhoršila finanční situace menších týmů.

Podle FIA se ale nynější výrobci motorů zavázali přijít s vlastním řešením. Jeho výsledkem by měla být záruka dodání motorů pro jednotlivé stáje coby zákazníky a snížení pořizovacích nákladů, ale také zjednodušení technické specifikace a vylepšení zvuku, který od roku 2014 ztratil na síle. Návrh má být předložen do 15. ledna.

 

Právě se děje

před 10 hodinami

Prezidentem lékařské komory se stal její dosavadní šéf Kubek

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede dalších pět let její dosavadní šéf Milan Kubek. Na sobotním sjezdu v Praze získal post prezidenta již počtvrté. Kubek ve volbě porazil současného viceprezidenta stavovské organizace lékařů Zdeňka Mrozka.

Kubek získal 176 hlasů, Mrozek 108. Nikdo další nekandidoval. Volba trvala téměř tři hodiny, delegáti si nového šéfa odhlasovali až ve třetím kole.

Staronový prezident ČLK stojí v čele komory 15 let, organizaci vede od roku 2006, Předtím byl Kubek, který má angiologickou ambulanci na poliklinice v Praze 9, předsedou Lékařského odborového klubu. Podle Kubka by ČLK měla poskytovat svým členům co nejlepší servis.

Zdroj: ČTK
Další zprávy