Toyota prolomila prokletí z Le Mans až doma. Bohové hory Fudži seslali mlhu, která se dala krájet

Radek Vičík Radek Vičík
16. 10. 2017 16:01
Až po čtyřech měsících se tým Toyoty otřepal z debaklu ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans. Na domácí půdě mu pomohlo počasí. Okruh ve Fudží bičoval déšť a snesla se hustá mlha.
Z ostatních soupeřů vítězné Toyoty s číslem osm byla v husté mlze vidět jen světla. | Video: FIA WEC

Fudži - Od nešťastného vystoupení v Le Mans se týmu Toyota v mistrovství světa ve vytrvalostních závodech (WEC) lepila smůla na paty. Radost se dostavila až v neděli doma v závodě 6h Fudži.

Dávno byl zapomenut skvělý vstup do sezony v podobě dvou vítězství. Až po dalších třech porážkách od Porsche se nad svými krajany slitovali bohové hory Fudži a po necelých čtyř a půl hodinách závodění seslali na trať tak hustou mlhu, že závod musel být přerušen.

V té chvíli vedla Toyota číslo 8. Pomohlo jí štěstí. Vůz totiž na rozdíl od zbývajících tří soupeřů v elitní třídě LPM1 neabsolvoval třetí zastávku v boxech.

Závod měl být restartován na posledních deset minut vypsaného limitu. Nakonec však ředitelství definitivně vyvěsilo červenou vlajku a místo souboje na trati následovala jen demonstrativní jízda všech vozů za safety carem do boxů.

Pro trio Sébastien Buemi, Anthony Davidson a Kazuki Nakadžima to neznamenalo jen třetí triumf v sezoně, ale zároveň zachování naděje na zisk titulu. Posádka Porsche ve složení Timo Bernhard, Brendon Hartley a Earl Bamber byla v depu právě ve chvíli, kdy byl závod zastaven a skončila až čtvrtá. Její náskok nyní činí 39 bodů, a o vítězi tak rozhodnou zbývající dva závody v Šanghaji a Bahrajnu.

"Je to báječný výkon pro celý tým i naše fanoušky. Děkuju jim za podporu a to, že v takovém nečase vydrželi v hledišti až do samého konce. Kazuki dneska jel skvěle, proto si zaslouží zvláštní ocenění," řekl po závodě spokojený Buemi.

Restart byl pro soupeře "osmičky" jedinou nadějí využít toho, že vůz nebyl ještě u mechaniků a měl mít málo paliva.  To však šéfové Toyoty popírají. "Ve voze bylo dost paliva na deset minut, které měly ještě následovat. I kdyby se restartovalo, dojeli bychom do cíle (bez nutnosti dotankování)," vysvětlil sportovní ředitel Toyoty Pascal Vasselon.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 8 hodinami

Šéf polského agrárního hnutí a novinář prý byli špehováni programem Pegasus

Šéf polského konzervativního agrárního hnutí AgroUnia Michal Kolodziejczak a novinář Tomasz Szwejgiert, který napsal knihu o ministrovi vnitra ve vládě národně-konzervativního Práva a spravedlnosti, jsou dalšími oběťmi špehování za pomoci izraelského počítačového programu Pegasus. Dnes o tom podle agentury AP informovala kanadská analytická skupina Citizen Lab.

Už v uplynulých týdnech vyšlo najevo, že izraelský program Pegasus, který napadá mobilní telefony a je podle svého výrobce primárně určen pro odhalování teroristů a zločinců, byl v Polsku použit proti třem lidem. Jde o právníka, prokurátorku a senátora - všichni jsou kritiky Práva a spravedlnosti. AP uvádí, že šlo o první potvrzené případy, kdy nástroj využívaný represivními režimy byl nasazen v Evropské unii. Zjištění vedlo ke zřízení vyšetřovací komise v polském Senátu ovládaném opozicí; tato komise však nemá žádné pravomoci.

před 9 hodinami

Odvolací soud v New Yorku zamítl odvolání a potvrdil doživotní trest mexickému narkobaronu Joaquínu Guzmánovi, který je známý pod přezdívkou El Chapo

V roce 2019 Guzmán dostal doživotí v jednom z největších procesů s nelegálními obchodníky s drogami v USA za pašování omamných látek a řadu násilných činů. Soud smetl ze stolu všechny argumenty Guzmánovy obhajoby, uvedla agentura AFP.

Další zprávy