McLaren si Alonsa hýčká, povolil by mu i start v Le Mans. Zájem o Španěla hned projevila Toyota

Radek Vičík Radek Vičík
18. 9. 2017 20:20
McLaren nabízí Fernandovi Alonsovi po letošním startu v Indianapolisu další lahůdku, pustí ho do čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans. Stačí "maličkost", upsat se týmu i na příští sezonu.
Fernando Alonso.
Fernando Alonso. | Foto: McLaren Honda Formula 1 Team

Woking - Vedle letos tak "tradičního " nedokončeného závodu formule 1 slyšel Fernando Alonso v Singapuru samé nadějné věci.

McLaren vyslyšel jeho tříleté žehrání na agregáty Honda a ukončil s japonským dodavatelem motorů spolupráci s tím, že od příštího roku je nahradí Renault. Samotnému španělskému pilotovi pak vedení týmu nabídlo, že když prodlouží kontrakt, může se příští rok svézt ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans.

Boss Zak Brown je takový grand, že mu dovolí startovat za cizí značku. "Rok 2018 je pro nás příliš brzký termín, musíme se nejdřív soustředit na stabilizaci týmu formule 1. Ale o Le Mans jsme diskutovali, a pokud budou ty správné okolnosti, jsme této myšlence otevřeni," řekl výkonný šéf stáje, která stále ještě nese jméno McLaren Honda Formula 1 Team.

Alonso se nikdy netajil touhou startovat v nejslavnějším vytrvalostním závodě světa, ale předtím Ferrari ani doposud McLaren mu to nedovolily. Teď všem britskému týmu natolik "nateklo do bot", že udělá téměř cokoliv, aby si dvojnásobného mistra světa udržel.

Na rozdíl od 500 mil v Indianapolisu by Španěl startem v Le Mans nepřišel o Velkou cenu formule 1, protože se promotéři obou podniků po krátké termínové válce opět dohodli na tom, že se ve Francii pojede ve volném termínu kalendáře Grand Prix.

Speciál Toyota, který by mohl příští rok v Le Mans pilotovat Fernando Alonso.
Speciál Toyota, který by mohl příští rok v Le Mans pilotovat Fernando Alonso. | Foto: Toyota Motorsport

Takovou velkou rybu si hned nenechali ujít zástupci Toyoty, která se už téměř čtvrt století marně snaží 24 hodin Le Mans vyhrát. Letos byl japonský tým největším favoritem, zvítězil v kvalifikaci, ale všechny tři vozy postihly větší či menší technické problémy a pro vítězství si dojelo konkurenční Porsche.

Šéf vytrvalostního projektu Toyoty Rob Leupen spoléhá na to, že jeho technický ředitel Pascal Vasselon s Alonsem už dříve spolupracoval ve formuli 1.

"Vždycky nás zajímá jednání se špičkovými jezdci a Pascal má s Fernandem dobré vztahy už z dob, kdy pracoval pro Michelin v F1. Ale víc říct nemůžeme, je to příliš čerstvé," uvedl Leupen.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Pivovary budou zřejmě trvale osvobozeny od daně za vylité pivo

Pivovary zřejmě budou i do budoucna osvobozeny od spotřební daně za vylité nebo jim vrácené pivo. Předpokládá to vládní novela, kterou Sněmovna podle dnešního stanoviska svého rozpočtového výboru schválí. Nyní platí tento princip v souvislosti s koronavirovou krizí do konce letošního roku. Předloha, o níž by měli poslanci hlasovat ve čtvrtek, jej zavádí trvale.

Možnost vracení nespotřebovaného piva určeného k likvidaci či přepracování zpět do režimu podmíněného osvobození od daně mají pivovary od jara. Před epidemií koronaviru zákon převod piva zpět do daňového skladu neumožňoval. Od příštího roku nebude přesun vyžadovat povolení jako nyní, ale rozhodnutí, což by mělo snížit administrativu. Kontrolu likvidace piva by prováděla celní správa.

před 15 minutami

Případ pražských taxikářů, kteří předražovali jízdné, předal soud magistrátu. Mohlo by jít o přestupek

Pražský městský soud ve středu předal magistrátu případ taxikářů, kteří předražovali jízdné. Podle odvolacího senátu totiž díky novele trestního zákoníku, která upravuje hranici nepatrné škody nespáchali trestný čin, mohlo by jít ale o přestupek. Soud však zároveň uložil obžalovaným podmínky za to, že upláceli úředníka magistrátu, který jim za to poskytl informace o kontrolách taxislužeb. Rozsudek soudu je pravomocný.

Zdroj: ČTK
Další zprávy