Začátek sezony, jaký nikdo nečekal. Lacko vyměnil zdravotní dovolenou za stupně vítězů

Radek Vičík Radek Vičík
26. 5. 2018 18:42
Český jezdec neměl v Misanu podle doporučení lékařů vůbec startovat, ale pilot Buggyry vybojoval v sobotu dvě umístění na druhém ze stupňů vítězů.
Adam Lacko přijímá gratulace od manželky po druhém místě v úvodní jízdě v Misanu.
Adam Lacko přijímá gratulace od manželky po druhém místě v úvodní jízdě v Misanu. | Foto: Buggyra

Misano Adriatico (od našeho zpravodaje) - Ještě začátkem května ležel Adam Lacko v nemocnici kvůli komplikacím po operaci slepého střeva, ale už v sobotu hned první den evropského šampionátu tahačů na okruzích dojel  na stupních vítězů. Na okruhu v italském Misanu patřilo pilotu Buggyry a obhájci titulu v jedné osobě dvakrát nečekané druhé místo.

Lackovu úspěchu v prvním závodě dne předcházelo velké drama. Ve druhém kole se MAN dalšího českého pilota Františka Vojtíška proměnil v hořící pochodeň. Veterán truckových závodů však zachoval klid, vůz rychle zastavil a bez následků opustil kabinu.

"Slyšel jsem rámus od motoru a v zadní kameře viděl oheň, tak jsem rychle zastavil," řekl 57letý pilot a zároveň odmítl, že by se bál: "Neměl jsem strach, už jsem toho zažil tolik, že mě to nerozhodilo."

Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu.
Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu. | Foto: Buggyra

Ohořelý MAN a rozlitý benzín po trati způsobily půlhodinové zpoždění. Restart vyšel výborně Lackovi, který se rázem probil na třetí místo. Celých 12 kol pak dokázal svoji Buggyru vodit po trati tak, že pronásledovatelé Ryan Smith ani Norbert Kiss neměli šanci. V cíli byl po trestu Antonia Albaceteho dokonce dekorován jako druhý.

Ve druhé jízdě, v níž si první osmička vyměnila na startu své pozice (ale kvůli trestům soupeřů byl Lacko šestý), znovu došlo k velké havárii. Tentokrát se však obešla bez přerušení, ale závodník Buggyry na ní znovu vydělal. Posunul se na třetí příčku, kterou úspěšně hájil před svým největším rivalem Hahnem, a po předjetí Francouze Janiece v závěrečném kole poskočil dokonce znovu na konečné druhé místo.

Němec Hahn sice vede průběžné hodnocení šampionátu, ale Lacko se drží v tabulce hned za ním se ztrátou pouhých tří bodů.

Přitom ještě v pátek nebylo jasné, jestli vůbec bude startovat. V Roudnici nad Labem byl pro tento případ připraven na rychlý přesun do Itálie David Vršecký, jehož letos v kokpitu Buggyry nahradil Brit Oly Janes.

Lékaři dokonce úřadujícímu šampionovi Lackovi doporučovali návrat na závodní okruhy nejdříve v půlce června, tedy až na podnik na Hungaroringu.

V Misanu jsou v neděli na programu další dva závody.

Závody mistrovství Evropy tahačů v Misanu (Itálie):

První jízda: 1. Hahn (Něm./Iveco) 25:01,941, 2. Lacko (ČR/Buggyra) -8,707, 3. Kiss (Maď./Mercedes) -9,537.

Druhá jízda: 1. Lenz (Něm./Man) 1:59,973, 2. Lacko -4,755, 3. Hahn -8,895.

Průběžné pořadí ME: 1. Hahn 27 b., 2. Lacko 24, 3. Janiec (Fr./Man) a Lenz po 14.

Lacko se v prvním závodě sezony dostal dvakrát na stupně vítězů | Video: BUGGYRA brand
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Pondělní ráno bylo v Česku mrazivé, místy i pod minus 20 stupňů

Teploty v Česku v pondělí nad ránem klesly místy pod minus 20 stupňů Celsia, především na severovýchodě země. Největší mráz byl kolem 05:30 v Orlickém Záhoří na Rychnovsku, kde meteorologové naměřili minus 26,2 stupně. Vyplývá to z průběžných údajů zveřejněných na facebooku Českého hydrometeorologického ústavu (ČHMÚ). Na některých místech teploty ještě klesají, definitivní údaje o ranních minimech proto budou známy až dopoledne.

Teploty klesaly hluboko pod bod mrazu hlavně v místech, kde se v noci na delší dobu vyjasnilo. Kromě Orlického Záhoří bylo dnes nad ránem velmi chladno také v Hošťálkové na Vsetínsku. Teplota tam klesla na minus 24,3 stupně Celsia. O půl stupně tepleji bylo v Rýmařově na Bruntálsku. Pod minus 22 stupňů se teplota dostala například v Opavě.

Po mrazivém víkendu se v Česku na začátku nového týdne oteplí. Už dnes se teploty dostanou nad nulu na jihozápadě Čech. Od středy pak bude nad nulou i na horách a v nížinách může být uprostřed týdne místy i kolem pěti stupňů nad nulou. Ke konci týdne se sice na horách opět ochladí, v nížinách ale zůstanou nejvyšší denní teploty kolem dvou stupňů, uvádí ČHMÚ.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Biden se chystá zrušit Trumpovo povolení pro ropovod Keystone, informuje americká televize

Nově zvolený americký prezident Joe Biden plánuje zrušit povolení pro kontroverzní ropovod Keystone XL za devět miliard dolarů (asi 195 miliard Kč) hned v první den v nejvyšší funkci. Uvedla to kanadská televize CBC News s odvoláním na své zdroje. Biden bude uveden do Bílého domu ve středu 20. ledna.

Bidenův tým hned neodpověděl na žádost o vyjádření. Nevyjádřila se ani společnost provozující ropovod, TC Energy. Mluvčí kanadského ministerstva přírodních zdrojů předal dotaz kanadské velvyslankyni ve Washingtonu, kterou se dosud nepodařilo zastihnout, uvedla agentura Reuters.

Ropovod má být dlouhý 1900 kilometrů a má přepravovat ropu z kanadské provincie Alberta do amerického státu Nebraska. Ale zpomalily jej právní spory v USA a odpor ochránců životního prostředí, indiánů a farmářů.

Projektu nyní hrozí potenciálně smrtící úder, pokud Biden po středeční inauguraci splní slib, že zruší prezidentské povolení, které vydal jeho předchůdce Donald Trump, napsal Reuters.

Zdroj: ČTK
Další zprávy