Začátek sezony, jaký nikdo nečekal. Lacko vyměnil zdravotní dovolenou za stupně vítězů

Radek Vičík Radek Vičík
26. 5. 2018 18:42
Český jezdec neměl v Misanu podle doporučení lékařů vůbec startovat, ale pilot Buggyry vybojoval v sobotu dvě umístění na druhém ze stupňů vítězů.
Adam Lacko přijímá gratulace od manželky po druhém místě v úvodní jízdě v Misanu.
Adam Lacko přijímá gratulace od manželky po druhém místě v úvodní jízdě v Misanu. | Foto: Buggyra

Misano Adriatico (od našeho zpravodaje) - Ještě začátkem května ležel Adam Lacko v nemocnici kvůli komplikacím po operaci slepého střeva, ale už v sobotu hned první den evropského šampionátu tahačů na okruzích dojel  na stupních vítězů. Na okruhu v italském Misanu patřilo pilotu Buggyry a obhájci titulu v jedné osobě dvakrát nečekané druhé místo.

Lackovu úspěchu v prvním závodě dne předcházelo velké drama. Ve druhém kole se MAN dalšího českého pilota Františka Vojtíška proměnil v hořící pochodeň. Veterán truckových závodů však zachoval klid, vůz rychle zastavil a bez následků opustil kabinu.

"Slyšel jsem rámus od motoru a v zadní kameře viděl oheň, tak jsem rychle zastavil," řekl 57letý pilot a zároveň odmítl, že by se bál: "Neměl jsem strach, už jsem toho zažil tolik, že mě to nerozhodilo."

Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu.
Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu. | Foto: Buggyra

Ohořelý MAN a rozlitý benzín po trati způsobily půlhodinové zpoždění. Restart vyšel výborně Lackovi, který se rázem probil na třetí místo. Celých 12 kol pak dokázal svoji Buggyru vodit po trati tak, že pronásledovatelé Ryan Smith ani Norbert Kiss neměli šanci. V cíli byl po trestu Antonia Albaceteho dokonce dekorován jako druhý.

Ve druhé jízdě, v níž si první osmička vyměnila na startu své pozice (ale kvůli trestům soupeřů byl Lacko šestý), znovu došlo k velké havárii. Tentokrát se však obešla bez přerušení, ale závodník Buggyry na ní znovu vydělal. Posunul se na třetí příčku, kterou úspěšně hájil před svým největším rivalem Hahnem, a po předjetí Francouze Janiece v závěrečném kole poskočil dokonce znovu na konečné druhé místo.

Němec Hahn sice vede průběžné hodnocení šampionátu, ale Lacko se drží v tabulce hned za ním se ztrátou pouhých tří bodů.

Přitom ještě v pátek nebylo jasné, jestli vůbec bude startovat. V Roudnici nad Labem byl pro tento případ připraven na rychlý přesun do Itálie David Vršecký, jehož letos v kokpitu Buggyry nahradil Brit Oly Janes.

Lékaři dokonce úřadujícímu šampionovi Lackovi doporučovali návrat na závodní okruhy nejdříve v půlce června, tedy až na podnik na Hungaroringu.

V Misanu jsou v neděli na programu další dva závody.

Závody mistrovství Evropy tahačů v Misanu (Itálie):

První jízda: 1. Hahn (Něm./Iveco) 25:01,941, 2. Lacko (ČR/Buggyra) -8,707, 3. Kiss (Maď./Mercedes) -9,537.

Druhá jízda: 1. Lenz (Něm./Man) 1:59,973, 2. Lacko -4,755, 3. Hahn -8,895.

Průběžné pořadí ME: 1. Hahn 27 b., 2. Lacko 24, 3. Janiec (Fr./Man) a Lenz po 14.

Lacko se v prvním závodě sezony dostal dvakrát na stupně vítězů | Video: BUGGYRA brand
 

Právě se děje

před 19 minutami

Při požáru panelového domu v Kladně zemřela žena, 14 zraněných

Při požáru panelového domu v Kladně v noci na dnešek zemřela žena. Zraněno bylo 14 lidí a hasiči evakuovali 115 lidí. Příčinu vzniku ohně bude zjišťovat vyšetřovatel, řekl ČTK mluvčí středočeských hasičů Petr Svoboda.

Hasiči na místo vyjížděli před 03:30. "V době příjezdu hasičů byl byt v 11. patře požárem kompletně zasažen a požár se rozšířil i do bytu nad ním do 12. patra," uvedl Svoboda. Na místě zasahovaly desítky hasičů, zhruba po hodině byl oheň pod kontrolou.

"V bytě zasaženém výbuchem a následným požárem nalezena žena ročník 1958 bez známek života. Další osoba z tohoto bytu, muž ročník 1958 z bytu vyběhl ven, nyní je s popáleninami hospitalizován," informovali policisté na twitteru.

Podle mluvčí středočeské záchranné služby Petry Effenbergerové bylo na místě 13 posádek záchranářů. Ošetřili 13 lidí, kteří se nadýchali kouře, po nezbytné péči na místě pak většinu převezli do kladenské nemocnice. "Jedna osoba byla vážně popálená. Po intenzivní péči včetně připojení na umělou plicní ventilaci byla převezena do pražské nemocnice Vinohrady," dodala mluvčí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy