Začátek sezony, jaký nikdo nečekal. Lacko vyměnil zdravotní dovolenou za stupně vítězů

Radek Vičík Radek Vičík
26. 5. 2018 18:42
Český jezdec neměl v Misanu podle doporučení lékařů vůbec startovat, ale pilot Buggyry vybojoval v sobotu dvě umístění na druhém ze stupňů vítězů.
Adam Lacko přijímá gratulace od manželky po druhém místě v úvodní jízdě v Misanu.
Adam Lacko přijímá gratulace od manželky po druhém místě v úvodní jízdě v Misanu. | Foto: Buggyra

Misano Adriatico (od našeho zpravodaje) - Ještě začátkem května ležel Adam Lacko v nemocnici kvůli komplikacím po operaci slepého střeva, ale už v sobotu hned první den evropského šampionátu tahačů na okruzích dojel  na stupních vítězů. Na okruhu v italském Misanu patřilo pilotu Buggyry a obhájci titulu v jedné osobě dvakrát nečekané druhé místo.

Lackovu úspěchu v prvním závodě dne předcházelo velké drama. Ve druhém kole se MAN dalšího českého pilota Františka Vojtíška proměnil v hořící pochodeň. Veterán truckových závodů však zachoval klid, vůz rychle zastavil a bez následků opustil kabinu.

"Slyšel jsem rámus od motoru a v zadní kameře viděl oheň, tak jsem rychle zastavil," řekl 57letý pilot a zároveň odmítl, že by se bál: "Neměl jsem strach, už jsem toho zažil tolik, že mě to nerozhodilo."

Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu.
Ohořelý kamion Františka Vojtíška v Misanu. | Foto: Buggyra

Ohořelý MAN a rozlitý benzín po trati způsobily půlhodinové zpoždění. Restart vyšel výborně Lackovi, který se rázem probil na třetí místo. Celých 12 kol pak dokázal svoji Buggyru vodit po trati tak, že pronásledovatelé Ryan Smith ani Norbert Kiss neměli šanci. V cíli byl po trestu Antonia Albaceteho dokonce dekorován jako druhý.

Ve druhé jízdě, v níž si první osmička vyměnila na startu své pozice (ale kvůli trestům soupeřů byl Lacko šestý), znovu došlo k velké havárii. Tentokrát se však obešla bez přerušení, ale závodník Buggyry na ní znovu vydělal. Posunul se na třetí příčku, kterou úspěšně hájil před svým největším rivalem Hahnem, a po předjetí Francouze Janiece v závěrečném kole poskočil dokonce znovu na konečné druhé místo.

Němec Hahn sice vede průběžné hodnocení šampionátu, ale Lacko se drží v tabulce hned za ním se ztrátou pouhých tří bodů.

Přitom ještě v pátek nebylo jasné, jestli vůbec bude startovat. V Roudnici nad Labem byl pro tento případ připraven na rychlý přesun do Itálie David Vršecký, jehož letos v kokpitu Buggyry nahradil Brit Oly Janes.

Lékaři dokonce úřadujícímu šampionovi Lackovi doporučovali návrat na závodní okruhy nejdříve v půlce června, tedy až na podnik na Hungaroringu.

V Misanu jsou v neděli na programu další dva závody.

Závody mistrovství Evropy tahačů v Misanu (Itálie):

První jízda: 1. Hahn (Něm./Iveco) 25:01,941, 2. Lacko (ČR/Buggyra) -8,707, 3. Kiss (Maď./Mercedes) -9,537.

Druhá jízda: 1. Lenz (Něm./Man) 1:59,973, 2. Lacko -4,755, 3. Hahn -8,895.

Průběžné pořadí ME: 1. Hahn 27 b., 2. Lacko 24, 3. Janiec (Fr./Man) a Lenz po 14.

Lacko se v prvním závodě sezony dostal dvakrát na stupně vítězů | Video: BUGGYRA brand
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Americký Senát schválil nominaci Barrettové do nejvyššího soudu

Americký Senát hlasy republikánské většiny schválil nominaci Amy Coneyové Barrettové do funkce soudkyně nejvyššího soudu. Informovala o tom agentura Reuters. Je to týden před prezidentskými volbami velký úspěch prezidenta Donalda Trumpa, který ji nominoval. Jeho kandidátka posílí konzervativní většinu v devítičlenném tribunálu v poměru šesti ku třem.

Senátoři hlasovali v pondělí pozdě večer téměř výhradně podle stranické příslušnosti. Pro Coneyovou Barrettovou se jich vyslovilo 52, proti její nominaci bylo 48 členů horní komory amerického Kongresu. Proti hlasovala jediná republikánská zástupkyně - senátorka za stát Maine Susan Collinsová, která už dříve uvedla, že nemá nic proti kvalifikaci navržené kandidátky, ale nemyslí si, že je vhodné hlasovat o jejím schválení před volbami.

Zdroj: ČTK
Další zprávy