Stáje F1 neuvažují o bojkotu říjnové Velké ceny Ruska

ČTK ČTK
7. 9. 2014 13:52
Stáje formule 1 neuvažují, že by kvůli ukrajinskému konfliktu přistoupily k bojkotu říjnové Velké ceny Ruska v Soči.
Christian Horner
Christian Horner | Foto: Reuters

Monza - Stáje formule 1 neuvažují, že by kvůli ukrajinskému konfliktu přistoupily k bojkotu říjnové Velké ceny Ruska v Soči. Podle zástupců týmů je rozhodnutí o případném zrušení závodu v kompetenci Mezinárodní automobilové federace (FIA), ta ale zatím žádné sankce neplánuje.

"Dosud jsme žádný oficiální názor nebo stanovisko FIA nedostali a myslím, že bychom si měli počkat na to, co řeknou. Tohle je úkol FIA," prohlásil šéf stáje Mercedes Toto Wolf před Velkou cenou Itálie v Monze. Zabývat se otázkou bojkotu Ruska se nechtěli ani další zástupci stájí. "Když se tam bude konat závod, budeme tam," řekl šéf Red Bullu Christian Horner. Stejné stanovisko zaujali i jeho další kolegové.

Podle sportovního ředitele dodavatele pneumatik pro F1 Pirelli Paula Hemberyho převáží obchodní zájmy. "Rusko je pro nás důležitou zemí, my tam máme dvě továrny," konstatoval.

Diskusi o ruské Grand Prix, která by se měla jet 12. října na novém okruhu v dějišti olympijských her v Soči, se tento týden snažil vyvolat Fin Ari Vatanen. Bývalý mistr světa v rallye a blízký spolupracovník předsedy FIA Jeana Todta vyzval promotéra seriálu Bernieho Ecclestonea a týmy F1, aby závod zrušili.

"Často se říká, že by formule 1 neměla míchat dohromady politiku a sport, ruský režim už ale politiku a sport nehorázným způsobem smíchal, takže musíme odpovědět. Je na Berniem a majitelích (CVC), aby závod zrušili," řekl Vatanen, bývalý člen Evropského parlamentu, britskému listu The Telegraph (více zde).

 

Právě se děje

před 32 minutami

Izrael uvedl, že v Pásmu Gazy zasáhl 130 cílů a zabil 15 Palestinců

Izraelská armáda uvedla, že v odpovědi na raketové útoky z Pásma Gazy na území židovského státu zasáhla v noci na úterý 130 cílů a zabila 15 radikálních Palestinců. Informovaly o tom agentury AFP a DPA. Pokračuje tak pondělní eskalace násilí mezi Izraelem a Palestinci, při níž zemřely nejméně dvě desítky lidí a stovky dalších byly zraněny.

V pondělí bylo při střetech mezi palestinskými demonstranty a izraelskou policií v Jeruzalémě a na Západním břehu Jordánu zraněno více než 700 Palestinců, z nichž 500 muselo být ošetřeno v nemocnici, uvedla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy