Bude kvůli Ukrajině zrušena formule v Rusku? Vatanen je pro

ČTK ČTK
4. 9. 2014 13:34
Na říjen naplánovaná premiéra Velké ceny formule 1 na území Ruska vyvolává ve vedení Mezinárodní motoristické federace (FIA) napětí.
Ari Vatanen
Ari Vatanen | Foto: ČTK

Monza - Na říjen naplánovaná premiéra Velké ceny formule 1 na území Ruska vyvolává ve vedení Mezinárodní motoristické federace (FIA) napětí.

Fin Ari Vatanen, bývalý slavný závodník a blízký spolupracovník předsedy FIA Jeana Todta, vyzval promotéra seriálu Bernieho Ecclestonea a týmy F1, aby závod zrušili. Britskému listu The Telegraph poté naznačil, že podobný názor má i Todt, zatím ho ale nemůže veřejně prezentovat, protože "má svázané ruce".

"Mluvili jsme o tom, jsme přátelé. Myslím, že můj postoj částečně sdílí," prohlásil Vatanen, jenž v roce 2009 proti Todtovi kandidoval v předsednických volbách, nyní ale s Francouzem úzce spolupracuje. "Neříkám, že souhlasí se vším, co jsem řekl, má ale mnohem menší prostor pro manévrování. Nemůže dělat velké kroky ze dne na den," dodal.

"Je na Berniem, aby závod zrušil"

Dvaašedesátiletý Vatanen, šéf estonské motoristické federace a bývalý člen Evropského parlamentu, se před víkendovou Velkou cenou Itálie v Monze snaží svým vystoupením vyvolat diskusi o případných sankcích proti Rusku. V soukromém rozhovoru prý Todt vyjádřil obavu, že by uspořádání ruské Grand Prix v dějišti olympijských her v Soči mohlo být chápáno jako přimhouření oka nad rolí, kterou hraje Rusko v současném konfliktu na Ukrajině.

"Často se říká, že by formule 1 neměla míchat dohromady politiku a sport, ruský režim už ale politiku a sport nehorázným způsobem smíchal, takže musíme odpovědět. Je na Berniem a majitelích, aby závod zrušili," dodal finský mistr světa v rallye z roku 1981.

Ecclestone, jenž má s ruským prezidentem Vladimirem Putinem dobré vztahy, patřil vždy k obhájcům ruské Grand Prix, která je na programu mistrovství světa F1 12. října. Otevřeně se zatím proti uspořádání podniku nepostavil ani Todt.

O možnosti sankcí se v posledních dnech hovoří i v souvislosti s fotbalovým mistrovstvím světa, které by mělo Rusko hostit v roce 2018. Podle diplomatů ale není reálné očekávat, že by případný bojkot sportovních akcí zasáhl i takovéto velké podniky. Mezinárodní fotbalová federace FIFA o možnosti odebrat Rusku pořadatelství šampionátu neuvažuje.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 41 minutami

Biden se v říjnu sejde s Macronem. Francouzský prezident také pošle svého velvyslance zpět do USA

Americký prezident Joe Biden ve středu za diplomatické roztržky vyvolané novým bezpečnostním paktem s Austrálií telefonicky hovořil se svým francouzským protějškem Emmanuelem Macronem. Bílý dům a Elysejský palác následně ohlásily na konec října setkání obou prezidentů, které se má uskutečnit v Evropě. Také informovaly o Macronově rozhodnutí poslat příští týden francouzského velvyslance zpět do USA.

Francie svého ambasadora minulý týden povolala ke konzultacím v reakci na nové bezpečnostního partnerství mezi USA, Británií a Austrálií, jehož součástí je poskytnutí amerických jaderných ponorek australské armádě. Austrálie zároveň oznámila odstoupení od dohody o dodávce ponorek uzavřené v roce 2016 s francouzskou firmou Naval Group a francouzská vláda v reakci neskrývala rozhořčení.

Zdroj: ČTK
Další zprávy