Schumi: skvělý jezdec, průměrný lyžař i motorkář

Radek Vičík Radek Vičík
31. 12. 2013 11:30
Michael Schumacher měl za celou svoji kariéru v F1 jediné vážnější zranění. Po havárii na lyžích teď bojuje o život.
Michael Schumacher na lyžích. Na tomto obrázku je bez helmy, která mu zachránila život.
Michael Schumacher na lyžích. Na tomto obrázku je bez helmy, která mu zachránila život. | Foto: Reuters

Praha - Na přelomu letopočtů se zraky motoristického světa tradičně ubírají do dějiště Rallye Dakar, kde se připravuje další díl (nejen) pouštního šílenství. Ale letošní rok milovníci rychlých kol ze všeho nejvíc hltají novinky z kliniky z Grenoblu, kde od neděle leží Michael Schumacher.

Nejlepší pilot formule 1 všech dob, který získal sedm titulů mistra světa a vyhrál celkem 91 Grand Prix, si přivodil těžké zranění při lyžování v zimním středisku Meribel ve francouzských Alpách. V F1 přitom odjel téměř 100 tisíc ostrých závodních kilometrů s jedinou opravdu vážnou havárií.

Prokleté brzdy

Přihodila se ve Velké ceně Británie 1999 na legendárním okruhu v Silverstone. Krátce po startu "Schumimu" totálně selhaly brzdy na předních kolech jeho Ferrari, v rychlé zatáčce Stowe jako nic přejel bezpečnostní zónu a narazil do svodidel. Ačkoliv štěrk letící stroj výrazně zbrzdil, i tak byla nárazová rychlost italskými inženýry vypočítána na přibližně 106 km/h.

Z vraku vozu, zaklíněného pod bariérami z pneumatik, vyprošťovali německého jezdce dlouhé minuty. Z havárie si odnesl kromě šoku dvojitou frakturu pravé nohy pod kolenem. Kvůli zranění vynechal následujících šest závodů a přišel tak o naděje vybojovat titul mistra světa.

Osudové setkání

"Věděl jsem, že dva až tři měsíce budu mimo kokpit a že se mi naděje na titul rozplynuly," řekl Schumacher několik dní po úspěšné operaci. Při ní se jeho životní dráha poprvé proťala s uznávaným pařížským neurochirurgem Gerardem Saillantem, díky jehož péči se německý jezdec vrátil na závodní tratě po pouhých 98 dnech.

To bylo, co se týče opravdu vážných bouraček ve formuli, opravdu všechno. Jenže pokaždé, když odložil helmu na hřebík, přišlo ohrožení života při nějakém "amatérském" adrenalinovém sportu.

Opojen rychlostí dvou kol

Po prvním odchodu do závodnického důchodu to Schumacher zkoušel na motorce. I když všude prohlašoval, že se nechystá startovat novou kariéru, zkusil si německý šampionát IDM a byl častým hostem různých soukromých akcí na řadě evropských tratí. Včetně brněnského Masarykova okruhu, kde se v přísné novinářské "karanténě" proháněl v létě 2008.

O rok později ale ve španělské Cartageně spadl tak, že ho opět musel dávat dohromady profesor Saillant. Schumacher si tehdy poranil obratel, žebra a dolní části lebky. "Tohle bylo Michaelovo nejvážnější zranění v celé jeho dosavadní kariéře," řekl tehdy francouzský neurochirurg.

Profesor pod policejní ochranou

Bohužel se mýlil. Rok po tentokrát už definitivním odchodu z F1 přišlo zranění mnohem nebezpečnější. A ni zde v konsiliu specialistů samozřejmě nechybí ani Schumacherův "osobní" neurochirurg Saillant. Toho do Grenoblu přivezla francouzská policie s majáčky a sirénou, jakmile se rozkřiklo, co se v Meribelu vlastně stalo.

Schumacherův pokoj je ovšem po informační stránce hermeticky uzavřený, podle německého Bildu dokonce lékaři a sestry nesmí používat ani svoje soukromé mobily.

Na kamarády není čas

V neděli večer chtěl svého bývalého kolegu z formule 1 navštívit bývalý francouzský závodník Olivier Panis, který žije přímo v Grenoblu. Došel ale jen ke dveřím oddělení traumatologie. Když ochrance u vstupu řekl, kam má namířeno, byl sice slušně ale pádně vypoklonkován ven.

Se Schumacherem mohou teď být jen jeho nejbližší. To všechno krátce před oslavou jeho 45. narozenin, která byla plánována na 3. ledna…

 

Právě se děje

Další zprávy