Schumacher vyhrál a dotáhl se na Alonsa

SportPlus
1. 10. 2006 9:41
Šanghaj - Německý pilot F1 Michael Schumacher se vítězstvím v GP Číny dotáhl na lídra šampionátu Fernanda Alonsa. Oba mají 116 bodů. Uvnitř Galerie

Obhájce titulu dovezl svůj Renault v Šanghaji na druhém místě, čímž na svého rivala ztratil dva body. Tedy přesně tolik, o kolik byl v čele průběžného pořadí MS.

Alonso přitom z pole position dlouho závod suverénně vedl, pak ale začal ztrácet a na chvíli se propadl dokonce na čtvrté místo. V té chvíli byl už mimo hru Kimi Räikkönen. Toho v 18. okruhu jako již poněkolikáté v této sezoně zradil jeho McLaren.

Alonso se trápil i v boxech, při druhé zastávce zratil kvůli problémům s výměnou pravého zadního kola téměř dvacet vteřin.

"Tady to pro mě prakticky skončilo. Devět z deseti kol jsem byl úplně mimo. Ale Michael si dnes zasloužil vyhrát, byl nejlepší," uznal Alonso, jemuž se příliš nevedlo ani po skončení závodu, kdy ve snaze předat lidem z týmu šampaňské ze stupňů vítězů láhev upustil, a ta se rozbila na kousky.

První příčku od něj převzal stájový kolega Giancarlo Fisichella, ale patnáct kol před koncem závodu využil Michael Schumacher jeho nezahřátých pneumatik a dostal se na první příčku. Záhy si vytvořil slušný náskok, jenž v poklidu udržel až do cíle.

"Bylo mi jasné, že tahle zatáčka bude těžká, znal jsem ji z tréninků. Ale říkal jsem si, že tady by se dalo s Giancarlem něco provést a to se mi povedlo," uvedl k předjížděcímu manévru v první zatáčce po výjezdu z depa Schumacher, jenž si dojel pro 91. vítězství v MS.

Osm okruhů před cílem Fisichella bez boje pustil druhé místo Alonsovi, jemuž nestačilo k dotažení lídra závodu ani zrychlení v závěru.

Renault tak může těšit alespoň návrat do čela Poháru konstruktérů, protože druhý pilot Ferrari Felipe Massa do cíle nedojel. Ale i souboj stájí je nesmírně napjatý, francouzská stáj vede se 179 body o jediný bodík.

Start velké ceny Číny, v čele oba monoposty Renault.
Start velké ceny Číny, v čele oba monoposty Renault. | Foto: Reuters

Nečekané drama se událo v poslední zatáčce, když o několik kol zpět jedoucí Takuma Sato se Super Aguri bezohledně trefil BMW-Sauber německého jezdce Nicka Heidfeld. Ten tak přišel o čtvrté místo a v následné hromadné kolizi výrazně ztratil také Rubens Barrichello v Hondě.

Ze čtvrtého místa se tak mohl radovat jeho stájový kolega Jenson Button, pátý skončil Pedro de la Rosa (McLaren) a až šestý Brazilec s uraženým předkem vozu. Sedmý proťal cílovou pásku smutný Heidfeld.

Do konce šampionátu chybějí už jen dva podniky, už za týden je na programu Velká cena Japonska v Suzuce. MS končí 22. října v Brazílii, kde se nejúspěšnější pilot historie Schumacher rozloučí s kariérou.

1. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:37:32,747 hod., 2. Alonso (Šp./Renault) -3,121, 3. Fisichella (It./Renault) -44,197, 4. Button (Brit./Honda) -1:12,056, 5. De la Rosa (Šp./McLaren) -1:17,137, 6. Barrichello (Braz./Honda) -1:19,131, 7. Heidfeld (Něm./BMW) -1:31,979, 8. Webber (Austr./Williams) -1:43,588, 9. Coulthard (Brit./Red Bull) -1:43,796, 10. Liuzzi (It./Toro Rosso) -1 kolo.