Schumacher uhájil vítězství před Alonsem

SportPlus
23. 4. 2006 15:40
Imola - Velkou cenu San Marina F1 vyhrál Michael Schumacher s Ferrari po souboji s obhájcem titulu Fernandem Alonsem (Renault). Třetí dojel pilot McLarenu Juan Pablo Montoya.
Michael Schumacher se raduje z vítězství ve Velké ceně San Marina.
Michael Schumacher se raduje z vítězství ve Velké ceně San Marina. | Foto: Reuters

Schumacher si připsal už 85. vítězství v kariéře. Alonso si zase upevnil vedení v průběžném hodnocení mistrovství světa.

Start vyšel nejlépe vítězi kvalifikace Michaelu Schumacherovi. Hned v první šikaně však velká cena skončila pro Christijana Alberse s Midlandem. Toho zezadu mírně postrčil Japonec Ide (Super Aguri) a Nizozemec skončil v kotrmelcích a nakonec koly vzhůru.

Jezdec se za krátkou chvíli vyprostil z vozu nezraněn, což nazančil gestem v podobě zvednutého palce. Na trať však zajel zaváděcí vůz a grand prix byla restartována až po několika kolech.

Nový start se opět vydařil Michaelu Schumacherovi. Ten s evidentně lehčím Ferrari svým soupeřům stále ujížděl a připisoval si jedno nejrychlejší kolo závodu za druhým.

Po prvních zastávkách v boxech se na druhou příčku dostal obhájce titulu mistra světa Fernando Alonso, kterého předtím od lídra závodu odděloval Feilipe Massa s druhým Ferrari.

O šance na úspěch v závodě přišel do té doby třetí Jenson Button v boxech. Po tankování vyjel se svojí Hondou ještě napojený na tankovací zařízení. Hadice smetla nekolik mechaniků, až nakonec Brit urazil tankovací hubici a zdržel se v boxové rovince.

Alonso začal Schumacherův náskok výrazně stahovat a v 35. kole se už zavěsil za vedoucí Ferrari. Španěl na něj dorážel, ale do vedení se nedostal a po čtyřech dramatických kolech zamířil do boxů.

Schumacher vydržel na trati jen o kolo více a když vyjížděl po tankování z depa, udržel se před Renaultem obhájce titulu.

Michael Schumacher s Ferrari v čele krátce po startu Velké ceny San Marina.
Michael Schumacher s Ferrari v čele krátce po startu Velké ceny San Marina. | Foto: Aktuálně.cz

Na první místě byl v té chvíli Juan Pablo Montoya s McLarenem, který však měl o zastávku v boxech méně. Když se o dvě kola později vydal do depa, na výjezdu v cílové překonal Massu a zařadil se na třetím místo.

V čele mezi tím pokračoval souboj Schumachera a Alonsa o vedení. Němec musel jet velmi defenzivní stopu, ale jeho španělský soupeř si byl vědom převahy v průběžném hodnocení šampionátu a neútočil za každou cenu.

Přesto se Alonso dopustil několika chyb. Ta rozhodující přišla čtyři kola před koncem. Schumacher si pak uhájil s přehledem vedení až do závěru.

Za Alonsem si třetí příčku připsal Juan Pablo Montoya s McLarenem. Jeho stájový koelga Kimi Räikkönen se sice dotáhl na čtvrtého Massu, ale předjet jej už nedokázal.

1. M. Schumacher (Něm./Ferrari) 1:31:06,486, 2. Alonso (Šp./Renault) -2,096, 3. Montoya (Kol./McLaren) -15,868, 4. Massa (Braz./Ferrari) -17,096, 5. Räikkönen (Fin./McLaren) -17,524, 6. Webber (Austr./Williams) -37,739, 7. Button (Brit./Honda) -39,635, 8. Fisichella (It./Renault) -40,200, 9. R. Schumacher (Něm./Toyota) -45,511, 10. Barrichello (Braz./Honda) -1:17,851.