Zemřela rallyová legenda. Šampion Mikkola závodil ještě po padesátce

ČTK rav ČTK, rav
27. 2. 2021 10:56
Ve věku 78 let v pátek zemřel finský automobilový jezdec Hannu Mikkola. O jeho úmrtí informoval web wrc.com, podle oznámení rodiny zemřel na rakovinu.
Hannu Mikkola
Hannu Mikkola | Foto: Audi AG

Rodák z Joensuu zažil své největší úspěchy v továrním týmu Audi, který jako první využil změn pravidel a na počátku 80. let uvedl do světa automobilových soutěží vůz s pohonem všech čtyř kol.

Speciál Audi Quattro v původní "dlouhé verzi" A1 a A2 přinesl Mikkolovi v roce 1983 titul mistra světa. Vedle toho byl třikrát vicemistrem a třikrát skončil v hodnocení šampionátu na třetím místě.

Fin vyhrál celkem 18 rallye mistrovství světa. Dodnes se se sedmi triumfy dělí s krajanem Marcusem Grönholmem o vedení v historických tabulkách Finské rallye, známé také jaké Rallye 1000 jezer. Právě před svými fanoušky se v roce 1993 se šampionátem rozloučil sedmým místem, tehdy mu bylo už 51 let.

Hannu Mikkola v Audi Quattro z roku 1983
Hannu Mikkola v Audi Quattro z roku 1983 | Foto: Audi AG
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 6 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy