Krále světových rallye znovu určí Rallye Monza. Ogier je blízko osmému titulu

ČTK Radek Vičík ČTK, Radek Vičík
18. 11. 2021 16:58
O titulu světového šampiona v automobilových soutěžích po roce rozhodne znovu Rallye Monza. Luxusní náskok nemusí stačit, jak se loni přesvědčil Elfyn Evans.
Piloti Toyoty Sébastien Ogier a Elfyn Evans v cíli Chorvatské rallye 2021
Piloti Toyoty Sébastien Ogier a Elfyn Evans v cíli Chorvatské rallye 2021 | Foto: Jaanus Ree / Red Bull Content Pool

Rok se sešel s rokem a znovu se rozhodující podnik sezony MS v rallye jede v Itálii. A znovu se o titul utkají dva piloti Toyoty. Loni na Rallye Monza dorazil Evans se 14bodovým náskokem před Sébastienem Ogierem.

Jenže Brit udělal ve druhé etapě velkou chybu a vyjel mimo trať. Zkušený Francouz si tak dojel pro sedmou korunu rallyového šampiona.

Tentokrát jsou karty rozdány opačně. Ogier má v čele seriálu 204 bodů, Evans o 17 méně. Rodákovi z Gapu tak stačí být v neděli na třetím místě konečného pořadí a bude šampionem bez ohledu na Evansův výsledek.

"Mám velké štěstí a privilegium, že mám za sebou dlouhou kariéru se spoustou vítězství a s mnoha tituly, takže můžu být uvolněný," řekl Ogier.

"V určitém okamžiku se tlak zvýší, ale to je něco, co potřebuji. Máme všechny karty v ruce, abychom získali titul, takže do toho prostě musíme jít," podotkl sedmatřicetiletý pilot týmu Toyota Gazoo Racing.

Řeč se pochopitelně stočila i na loňský ročník Rallye Monza. "Samozřejmě, že naše situace je mnohem příznivější než před rokem, protože tentokrát mám nějaký náskok. Ale ještě není hotovo," konstatoval Ogier, který již s předstihem ohlásil, že letos s pravidelnou účastí v MS končí.

"Je pravda, že je to pro nás s Julienem (Ingrassiou - spolujezdcem) konec jedné sportovní kapitoly. To ale není něco, nad čím teď přemýšlíme," podotkl Francouz.

Evans dokázal v závěru sezony výrazně snížit Ogierův náskok poté, co vyhrál ve Finsku a byl druhý v Katalánsku. Ví ale, že naděje na zisk titulu nejsou moc velké. "Šance je malá, ale já i Scott (Martin - spolujezdec) do toho dáme vše," slíbil Evans.

"Pokusíme se dosáhnout co nejlepšího výsledku a uvidíme, co se stane," pokračoval rodák z velšského Dolgellau. "Po náročném období v polovině sezony byly poslední závody lepší, ale Monza bude zase úplně jiná výzva. Erzety v horách mají opravdu pěkný charakter, ale zkoušky na okruhu jsou různorodé a ne tak plynulé. Po loňsku máme docela dobrou představu, co můžeme čekat.."

Vedle titulu mezi jezdci se v Monze bude bojovat i o prvenství mezi spolujezdci a v průběžném pořadí má Ingrassia náskok také 17 bodů na Martina. Definitivně rozhodnuto ještě není ani v kategorii týmů, kde má ale Toyota komfortní náskok 47 bodů na Hyundai. A ve hře je už jen 52 bodů.

Rallye Monza odstartuje v pátek a na jezdce čeká celkem 16 rychlostních zkoušek. Vítězná posádka bude známá v neděli krátce po poledni.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 12 závodů): 1. Ogier (Fr./Toyota Yaris) 204 b., 2. Evans (Brit./Toyota Yaris) 187, 3. Neuville (Belg./Hyundai i20) 159, 4. Rovanperä (Fin./Toyota Yaris) 140, 5. Tänak (Est./Hyundai) 128, 6. Breen (Ir./Hyundai i20) 76.

Pořadí týmů: 1. Toyota 474, 2. Hyundai 427, 3. M-Sport Ford 185, 4. Hyundai 2C 58.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy