Evansova naděje na titul žije, v Katalánské rallye dojel před Ogierem

Radek Vičík Radek Vičík
17. 10. 2021 13:15
Elfyn Evans má stále šanci sesadit svého týmového kolegu od Toyoty Sébastiena Ogiera z trůnu mistra světa v automobilových soutěžích. Brit obsadil v Katalánské rallye druhé místo, a protože byl jeho francouzský rival čtvrtý, ztrácí na něj nyní 17 bodů. Soutěž ovládl Thierry Neuville v Hyundai.

Poslední rychlostní zkouška se kvůli přeháňkám proměnila ve velké drama. Belgičan měl sice před jejím startem drobné problémy s motorem, ale podařilo se mu odstartovat a udržet si náskok v čele. Dojel si tak pro patnáctý triumf v kariéře.

"Bohužel před posledním testem tam bylo zase spousta stresu. To mě zklamalo, protože jinak to mohl být perfektní a krásný víkend. Takhle není. Ulevilo se mi, že jsem v cíli," cituje agentura ČTK vítězného Belgičana.

Evans na Neuvilla ztratil 24,1 sekundy, třetí byl domácí matador Dani Srdo s Hyundai. Pro Brita bylo důležitější, že Ogiera porazil nejen v celkovém pořadí, ale o příčku také v hodnocení závěrečné super stage, za kterou se rozdávají dodatečné body.

Před závěrečnou Rallye Monza má Francouz 204 bodů a jeho pronásledovatel 187. K mání bude posledních 30 bodů, nikdo další už tuto dvojici nemůže ani teoreticky překonat. Třetí Neuville získal 159 bodů.

Rozhodnut není ani boj o Pohár konstruktérů, v němž má Hyundai nadále (byť jen matematickou) šanci obhájit titul a překonat dosud vedoucí Toyotu. Ta má navrch o 47 bodů.

Český mladík Erik Cais ve Fordu při své premiéře v MS obsadil 13. místo, od bodů ho dělilo necelých 40 vteřin. V hodnocení kategorie WRC2 byl druhý. Další český nováček, Dominik Stříteský se Škodou, odstoupil po nehodě v sedmé rychlostní zkoušce.

Katalánská rallye, podnik mistrovství světa v automobilových soutěžích.

1. Neuville, Wydaeghe (Belg./Hyundai i20) 2:34:11,8, 2. Evans, Martin (Brit./Toyota Yaris) -24,1, 3. Sordo, Carrera (Šp./Hyundai i20) -35,3, 4. Ogier, Ingrassia (Fr./Toyota Yaris) -42,1, 5. Rovanperä, Halttunen (Fin./Toyota Yaris) -1:31,8, 6. Greensmith, Patterson (Brit./Ford Fiesta) -4:17,3, …13. Cais, Žáková (ČR/Ford Fiesta) -10:45,5, Stříteský, Hovorka (ČR/Škoda Fabia) nedokončili.

Průběžné pořadí MS (po 11 z 12 závodů): 1. Ogier 204 b., 2. Evans 187, 3. Neuville 159, 4. Rovanperä 140, 5. Tänak (Est./Hyundai) 128, 6. Breen (Ir./Hyundai i20) 76.

Pořadí týmů: 1. Toyota 474, 2. Hyundai 427, 3. M-Sport Ford 187, 4. Hyundai 2C 52.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 hodinami

Vláda USA žaluje Texas, změnou volebních obvodů podle ní diskriminuje menšiny

Americké ministerstvo spravedlnosti dnes podalo žalobu na stát Texas, který podle něj překreslením hranic volebních obvodů diskriminuje tamní latinskoamerickou a černošskou populaci. Jedná se o první žalobu, která napadá nové volební hranice po jejich nedávné změně v souvislosti s se sčítáním lidu. Právní experti očekávají, že se podobných sporů povede celá řada.

Podle americké ústavy se přiděluje počet křesel ve Sněmovně reprezentantům jednotlivým státům podle počtu jejich obyvatel. Ten se zjišťuje každých deset let sčítáním lidu. Texas kvůli nárůstu svého obyvatelstva získal loni nárok na dvě křesla navíc, a bude tak mít 38 zástupců v dolní kongresové komoře. V horní komoře, Senátu, je zastoupení států rovné, každý tam má dvě křesla.

Zvýšením nebo snížením počtu obvodů vzniká nutnost znovu nakreslit jejich hranice, což je v USA předmětem dlouholetých politických sporů. Činitelé politických stran totiž mají k dispozici velice přesné voličské mapy, jež jim umožňují zvolit tvar tak, aby v nově vzniklém obvodu získal jejich kandidát rozhodující výhodu. Proces mají často v rukou komise, které ovládá strana, jež je ve státu zrovna u moci.

Podle žaloby pochází téměř veškerý populační přírůstek v Texasu z komunit Hispánců, černochů a Asiatů, nové mapy těmto skupinám obyvatelstva však nezajišťují možnost, aby si spravedlivě zvolili svoje politické zástupce. Tím stát podle ministerstva porušil některá ustanovení zákona o občanských právech z roku 1965.

Další zprávy