Rajd Polski nadchnul davy. Náladu nepokazili ani přísní maršálové a deštivé počasí

Foto: Jiří Šimeček
Jiří Šimeček
3. 7. 2017 14:18
Podívejte se na fotoreporáž z Polské rallye, která se o uplynulém víkendu jela v okolí městečka Mikolajki.

Komentář - "Rajd Polski" je pro fanoušky motorismu ekvivalentem Finské rallye a minulý víkend to v Polsku bylo vidět i na jejich počtu. Davy diváků lemovaly rychlostní zkoušky i v deštivém počasí a byly lačné po rychlých autech. Co jim však často překazilo požitek z tohoto nádherného sportu plného adrenalinu byla místy až přehnaná bezpečnostní pravidla. 

Je to právě rallye, kde divák má být co nejblíže závodním speciálům, kde má cítit ten specifický odér spáleného vysokooktanového benzinu. To však na Polské rallye mnohdy zůstalo nenaplněno. Místa vyhrazená pro diváky byla na nelogických místech a v nezajímavých úsecích, mnohdy na nebezpečnějších místech, než diváci sami chtěli stát a bylo jim to znemožněno. Maršálové dohlížející na bezpečnost byli nekompromisní, a pokud uznali za vhodné, přivolali pomoc policistů. Šestá rychlostní zkouška byla dokonce zrušena kvůli bezpečnosti diváků. 

Je pochopitelné, že bezpečnost diváků je v dnešní době prioritou číslo jedna všech pořadatelů takovýchto akcí, ale úcta k divákovi je také důležitá. Motorismus diváky potřebuje více než ostatní sporty, a pokud je ztratí, bude konec. Diváci kteří jezdí z celého světa desítky hodin a stovky kilometrů, zaplatí vstupné a vidí na některých diváckých místech projíždějící závodníky ze vzdálenosti padesáti metrů rovného úseku a jsou "šikanováni" od pořadatelů, si cestu příště jistě rozmyslí. 

S podivem se pak šíří na internetu videa jako tohle, kde se o nějaké bezpečnosti opravdu hovořit nedá ani žertem. Toto by se na mistrovství České republiky v rallye pravděpodobně nestalo.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Při útoku na severozápadě Kamerunu zemřelo 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti

Při útoku na vesnici Ntumbo na severozápadě Kamerunu přišlo o život alespoň 22 lidí, nejméně polovinu z nich tvořily děti. S odvoláním na sdělení OSN o tom informoval zpravodajský server BBC. Útok se stal už v pátek a zatím se k němu nikdo nepřihlásil. Kamerunská vláda, která v regionu už několik let bojuje proti povstalcům, jakýkoli podíl na násilí odmítla.

James Nunan z Úřadu pro koordinaci humanitárních záležitostí OSN (OCHA) uvedl, že zavražděna byla mimo jiné těhotná žena a 14 dětí. Devíti z nich ještě nebylo ani pět let.

Hlavní opoziční strana Hnutí za obnovu Kamerunu (MRC) z útoku obvinila bezpečnostní složky a kamerunskou vládu. Kamerunská armáda obvinění odmítla.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 52 minutami

V Brně se srazily dvě tramvaje, celkem pět zraněných

Pět lidí se zranilo při srážce dvou tramvají v Křížové ulici v Brně. Tři zranění skončili v nemocnici. Ulice je uzavřená, omezení se dotklo šesti linek městské hromadné dopravy, a to tramvajových 2, 5, 6 a autobusových 44, 82 a 84. V obou tramvajích cestovalo dohromady 200 lidí, řekl provozní ředitel brněnského dopravního podniku Jan Seitl. Dopravní podnik by podle něj chtěl obnovit provoz kolem 10:00. 

Další zprávy