Praha podesáté hostí plochodrážní elitu

Radek Vičík Radek Vičík
25. 8. 2006 0:00
Praha - Pražská Markéta bude v sobotu už podesáté dějištěm plochodrážní Grand Prix. České barvy bude hájit jediný jezdec.

Domácí plošinář Adrian Rymel navíc startuje na divokou kartu, která pořadateli zajišťuje, aby domácí fanoušky nalákal nejen na velké hvězdy, ale i vlastní závodníky.

České závodníky kosí zranění

Původně byl do závodu nominován veterán Bohumil Brhel. Ten si však před týdnem v ruské lize zlomil lýtkovou a holenní kost levé nohy a letošní sezona tak pro něho předčasně skončila.

Jen tak podtrhl hrůzostrašnou domácí sezonu, v níž zranění kosí jednoho z reprezentantů za druhým. Už v zimě skončil na závodech v Argentině Antonín Šváb v bezvědomí.

Vážný úraz utrpěl 12. července v britské lize Aleš Dryml, který skončil v kritickém stavu a stále pokračuje v rehabilitaci doma v Pardubicích.  Mimo hru je nadále i jeho mladší bratr Lukáš.

Po zranění Brhela musela domácí plochodrážní generalita znovu vybírat, kdo dostane důvěru utkat se se světovou špičkou. Volba padla na třicetiletého Adriana Rymela, který se dlouhá léta specializuje na závody v Británii, kde v bodovém průměru patří mezi nejlepší jezdce.

Infobox

Přehled vítězů GP České republiky a nejlepší česká umístění
1997 - Greg Hancock (USA), ...15. Tomáš Topinka
1998 - Tony Rickardsson (Švéd.), ...12. Antonín Kasper ml.
1999 - Tomasz Gollob (Pol.), ...5. Antonín Kasper ml.
2000 - Billy Hamill (USA), ...12. Antonín Kasper ml.
2001 - Billy Hamill (USA), ...12. Bohumil Brhel
2002 - Jason Crump (Austr.), ...8. Lukáš Dryml
2003 - Jason Crump (Austr.), ...6.Tomáš Topinka 
2004 - Jason Crump (Austr.), ..12. Bohumil Brhel
2005 - Tony Rickardsson (Švéd.), ... 15. Aleš Dryml ml.

"Dostal přednost, protože z těch, co nám z reprezentace zbyli, má nejlepší formu," uvedl ředitel pražské Grand Prix Petr Ondrašík pro ČTK.

Brhel není jediným závodníkem, který musel závod kvůli zranění oželet. V pondělí se v britské lize zranil nejlepší tamní jezdec Scott Nicholls, jemuž patří v průběžné klasifikaci šampionátu šesté místo. V pražském podniku jej nadhradí Ryan Sullivan z Austrálie.

Crump chce na Markétě korunovaci

Největším favoritem závodu je Jason Crump, který si podle vlastních slov přijel pro titul. "Do konce seriálu chybí tři závody a do Prahy jedu s cílem zabojovat. Pokud se už tam stanu mistrem světa, bude to skvělé," uvedl Crump na svých oficiálních stránkách.

A Australan nemluví do větru, vždyť před osmým podnikem GP má v čele náskok 61 bodů před druhým Gregem Hancockem z USA.

A protože závodníky pak čekají už jen dva podniky, stačí Crumpovi v Praze postoupit do finálové jízdy a má jistý titul světového šampiona.

To je velmi reálné, protože ve všech odjetých podnicích se mu podařilo do první čtyřky dostat a jen v poslední velké ceně ve švédské Malille nebyl na stupních vítězů.

Čeští diváci by tak byli poprvé v historii svědky korunovace, na Markétě se o vítězi MS ještě nikdy nerozhodlo.

Naopak s určitostí už neuvidí obhájce titulu Tony Rickardssona. Ten totiž 2. srpna ukončil z obavy o své zdraví kariéru.

Po jednom z pádů si totiž Švéd delší dobu stěžoval na dvojí vidění a nechtěl dál riskovat. V letošní Grand Prix odjel pět podniků a stále se drží na 13. místě průběžného pořadí.

Pořadatelé předpokládají, že vedle domácích příznivců ploché dráhy budou v hledišti hrát prim Poláci, pro něž je plochá dráha jedním z národních sportů.

Letos však příliš důvodů  k radosti nemají. Nejen, že doposud neslavili ani jediné vítězství červenobílých barev, ale nejlepšího jezdce mají v MS až na osmém místě.

Přitom Tomasz Gollob začal výborně. V úvodních třech závodech byl dvakrát třetí, ale pak ho forma rychle opustila.

Ve čtvrtém podniku byl zase bronzový Jaroslaw Hampel, jenže ten podává velmi nevyrovnané výkony. Dokáže dojet na stupně vítězů a v příští závodě vyjet jen dva body.

Příjemným překvapením je naopak Dán Hans Adersen. Na divokou kartu vyhrál v červnu domácí podnik, pak byl jednou třetí a jednou druhý a v šampionátu se rázem vyšvihl na devátou příčku.

Češi doma na stupně vítězů ještě nedosáhli

Formát Grand Prix prošel řadou změn. Nyní se ustálil na klasickém závodě 16 jezdců ve 20 rozjížďkách  Prvních osm pak pokračuje ve dvou semifinálových jízdách. Z každé z nich postoupí dva do bojů o místa na stupních vítězů.

Prahu si šéf promotérské organizace BSI a sedminásobný vítěz Zlaté přilby Ole Olsen zjevně oblíbil. Vždyť české hlavní město od roku 1998 v jinak velmi proměnlivém programu Grand Prix nikdy nechyběoa.

Nejúspěšnějším závodníkem je na Markétě Australan Crump, který zde vyhrál třikrát za sebou v letech 2002 až 2004.

Z českých účastníků si vedl nejlépe v roce 1999 dnes již zesnulý Antonín Kasper mladší, který obsadil páté místo.

Roku 2003 skončil jen o příčku hůř Tomáš Topinka. Loni dostal divokou kartu Aleš Dryml mladší, jenž však obsadil až předposlední 15. příčku.

Ve světovém šampionátu se českým a československým plošinářům dařilo více v dobách, kdy o titulu rozhodoval jediný finálový závod. Roku 1979 byl polském Chorzowě sedmý Zdeněk Kudrna, za devatenáct let jeho výkon zopakoval v dánském Vojensu Roman Matoušek.

V éře Grand Prix byl nejlepší před čtyřmi lety Lukáš Dryml na konečné desáté příčce.

Závod na břevnovském ovále začíná v sobotu v 19:00. Ale už od deseti hodin začíná na Václavském náměstí spanilá jízda motocyklů, která vede přes Ladronku zamíří na Markétu.

Na každé zastávce spanilé jízdy probíhá výstava motocyklů všeho druhu a také doprovodný zábavný program včetně koncertů a soutěží.

 

Právě se děje

Další zprávy