Plochá dráha na Markétě bude bezpečnější. Nakonec se našly peníze na sezonu i nové mantinely

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 4. 2018 15:19
Sobotním závodem Prague Open na pražské Markétě vstoupí plochodrážní sezona do nové sezony. O novinkách, seriálu Grand Prix a současné ekonomické situaci pro Aktuálně.cz hovořili předseda Auto Klubu Markéta Petr Ondrašík a sportovní ředitel Pavel Ondrašík.
Václav Milík na loňské Zlaté přilbě
Václav Milík na loňské Zlaté přilbě | Foto: ČTK

Jak jste spokojeni se zimní přípravou špičkových jezdců?

Byla na odpovídající úrovni a většinou v posilovně. Všichni závodníci jsou v dobrém zdravotním stavu, vším potřebným dobře vybaveni, takže mohou do sezony vstoupit v plné síle. Menší problémy zavinilo pouze nepříznivé počasí, které se mírným rozbahněním podepsalo na dráze.

Došlo k nějakým změnám na soupisce jezdců, kteří by se letos měli představit?

Jejich základna se rozšířila o čtyři juniory,kteří loni na motocyklech 125 ccm patřili mezi do elitní desítky a budou přecházet na dvěstěpadesátky a půllitry.. Máme pro ně rezervována dvě místa, takže v extraligových závodech budou rotovat. Do zahraničí je zatím jejich cesta hodně složitá, takže první zkušenosti budou získávat v domácí soutěži. Jsou to nadějní jezdci, kteří by v budoucnu mohli posílit upadající úroveň české ploché dráhy.

Kteří plochodrážníci v současnosti sbírají zkušenosti v zahraničí?

Například Milík v Polsku a Kůs má angažmá v Anglii. Holub a Smetana mají smlouvy v Polsku, ale zatím je otázka, zda vůbec v jejich soutěžích dostanou nějakou příležitost.

V čem vidíte největší příčiny úpadku tohoto kdysi velice populárního českého sportu?

Zájem mladých lidí klesá i v řadě jiných sportů. Pomoci mohou především pěkné výsledky na mezinárodní scéně, což se výrazně v poslední době projevilo například u biatlonu. Je to však svým způsobem sinusoida, čili nahoru - dolů. Pro zlepšení této situace je třeba něco dělat a naše cesta vede právě přes šanci pro juniory.

Došlo na vašem stadionu v Břevnově k nějakým významným změnám?

Určitě je to rekonstrukce bezpečnostních bariér, které v současné podobě patří mezi nejmodernější na světě. Podařilo se nám je posunout na špičkovou úroveň. Náklady přesáhly dva miliony korun, ale magistrát hlavního města Prahy nám je ze 70 procent podařil uhradit.

Můžete je Petře, jaký bývalý závodník, porovnat s některými někdejšími bariérami?

Vzpomínám si na rok 1971, na můj první velký závod v jugoslávském Mariboru. Tam byly podél celé dráhy bariéry z betonu - a mně se podařilo zvítězit. Nám se teď naopak podařilo eliminovat všechny nebezpečné části a v tomto stavu by toto zařízení mělo vydržet možná desítky let.

Loni na podzim jste netajil složitou ekonomickou situaci. Zůstává ve stejné podobě, nebo se aspoň trochu zlepšila?

Od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy by letos mělo naší pokladnu posílit 1,550 000 Kč a od pražského magistrátu 1,2 milionů korun. Bez této podpory bychom nejvýznamnější závod sezony Grand Prix jen stěží mohli uspořádat. Pokud jde o sponzory, tak hlavního nemáme, ale určité částky, potřebné na domácí závody, získáváme od spřízněných firem. Pomohl nám i lepší kurs koruny vůči dolaru a euru. V porovnání s loňskem se nám dýchá trochu lépe.

Chcete tedy říci, že Grand Prix budete pořádat i v dalších letech?

To stoprocentně nevím, protože letos nám končí tříletá smlouva a budeme jednat o její další prodloužení. Věřím však, že letošní ročník 26. května na Markétě nebude poslední. Naší devizou je totiž uznávaná serioznost a zároveň i světová výjimečnost. Jsme totiž jediní, kteří organizovali všech dosavadních 21 ročníků.

A jaká je naděje, že se této vrcholné světové plochodrážní události zúčastní i český jezdec?

Cesta do této elitní společnosti je velice náročná. Vede fotbalově řečeno z "druhé ligy," v níž v jednom z řady závodů stačí určité zaváhání a je po šanci na postup. Stalo se to i Milíkovi, takže z pozice druhého náhradníka může jen doufat, že se na něj usměje potřebné štěstí.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Disident Jiří Wonka uspěl se soudní rehabilitací za omezení osobní svobody

Okresní soud v Pardubicích ve čtvrtek vyhověl návrhu disidenta Jiřího Wonky. Domáhal se soudní rehabilitace za omezení jeho osobní svobody. Dva dny v listopadu 1988 byl násilně hospitalizován na psychiatrickém oddělení pardubické nemocnice, kam ho dopravili po zásahu příslušníků Státní bezpečnosti. Právní zástupce Lubomír Müller u soudu uvedl, že jde o morální satisfakci, do dnešního dne se Wonkovi nikdo neomluvil.

"To byla perzekuce, to si nikdo neumí představit. Dva dny jsem byl neoprávněně zadržován na psychiatrii. Doktoři se mnou nechtěli nic mít, říkali, ježišmarjá, zítra vás pustíme zadním vchodem, my to ani neřekneme estébákům," řekl novinářům Wonka.

Jiří Wonka podepsal Chartu 77. Následně ho vyhodili z práce, živil se pak jako dělník. Byl opakovaně stíhaný za protestní dopisy úřadům a soudům. V roce 1986 v bytě disidenta Pavla Wonky, jeho bratra, StB zabavila 7500 korun. Podle Jiřího Wonky byly peníze jeho.

Jiří Wonka podal žalobu, soud, který ji zamítl, se konal 23. listopadu 1988. Po skončení za ním přišli dva příslušníci StB. Podle Wonky se neprokázali žádným oprávněním a chtěli, aby šel s nimi. Wonka se chytil ústředního topení a volal o pomoc. Příslušníci Sboru národní bezpečnosti (SNB), kteří přijeli, vyhodnotili jeho chování jako narušování veřejného pořádku. Policisté mu nasadili mu pouta, odvlekli ho do auta a odvezli na okresní správu SNB. Lékařka pak doporučila Wonkovo vyšetření na psychiatrii, kam ho navečer odvezli. Na příjmu Wonka uvedl, že je "celý zmlácený a má chromé horní končetiny". Stěžoval si na "brutální zákrok policie", že mu příslušníci SNB "pohmoždili ruce a sešlapali ho do auta".

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

SZPI varuje před nebezpečným doplňkem stravy Amygdalín. Po požití se v těle mění na jedy. Z jedné dávky vzniká život ohrožující množství kyanovodíku

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Ukrajina začala vyšetřovat údajné vměšování do voleb v USA

Ukrajina zahájila vyšetřování ohledně vměšování do prezidentských voleb ve Spojených státech, oznámila agentura Reuters s odvoláním na kancelář ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. Spojené státy tento měsíc uvalily sankce na několik Ukrajinců, včetně vlivného poslance z prezidentovy strany, za jejich spoluúčast na pokusech zdiskreditovat Joea Bidena před prezidentskými volbami v USA.

Šéf prezidentské kanceláře Andrij Jermak v prohlášení, zveřejněném na webu prezidentova úřadu, přislíbil, že státní orgány učiní vše, co je v jejich silách, aby postavily před soud ty, kteří vměšování organizovali, anebo se na něm podíleli, a to bez ohledu na jejich postavení.

Kriminální ústředna DBR podle Jermaka zahájila v této věci trestní řízení. "Vyšetřování probíhá a čekáme na jeho výsledky. Vyšetřování musí zodpovědět na mnoho otázek," uvedl šéf prezidentské kanceláře. Ujistil, že Kyjev by si přál, aby spolupráce s novou americkou vládou dosáhla zcela nové kvality.

Zdroj: ČTK
Další zprávy