Plochá dráha na Markétě bude bezpečnější. Nakonec se našly peníze na sezonu i nové mantinely

Jaroslav Pešta Jaroslav Pešta
4. 4. 2018 15:19
Sobotním závodem Prague Open na pražské Markétě vstoupí plochodrážní sezona do nové sezony. O novinkách, seriálu Grand Prix a současné ekonomické situaci pro Aktuálně.cz hovořili předseda Auto Klubu Markéta Petr Ondrašík a sportovní ředitel Pavel Ondrašík.
Václav Milík na loňské Zlaté přilbě
Václav Milík na loňské Zlaté přilbě | Foto: ČTK

Jak jste spokojeni se zimní přípravou špičkových jezdců?

Byla na odpovídající úrovni a většinou v posilovně. Všichni závodníci jsou v dobrém zdravotním stavu, vším potřebným dobře vybaveni, takže mohou do sezony vstoupit v plné síle. Menší problémy zavinilo pouze nepříznivé počasí, které se mírným rozbahněním podepsalo na dráze.

Došlo k nějakým změnám na soupisce jezdců, kteří by se letos měli představit?

Jejich základna se rozšířila o čtyři juniory,kteří loni na motocyklech 125 ccm patřili mezi do elitní desítky a budou přecházet na dvěstěpadesátky a půllitry.. Máme pro ně rezervována dvě místa, takže v extraligových závodech budou rotovat. Do zahraničí je zatím jejich cesta hodně složitá, takže první zkušenosti budou získávat v domácí soutěži. Jsou to nadějní jezdci, kteří by v budoucnu mohli posílit upadající úroveň české ploché dráhy.

Kteří plochodrážníci v současnosti sbírají zkušenosti v zahraničí?

Například Milík v Polsku a Kůs má angažmá v Anglii. Holub a Smetana mají smlouvy v Polsku, ale zatím je otázka, zda vůbec v jejich soutěžích dostanou nějakou příležitost.

V čem vidíte největší příčiny úpadku tohoto kdysi velice populárního českého sportu?

Zájem mladých lidí klesá i v řadě jiných sportů. Pomoci mohou především pěkné výsledky na mezinárodní scéně, což se výrazně v poslední době projevilo například u biatlonu. Je to však svým způsobem sinusoida, čili nahoru - dolů. Pro zlepšení této situace je třeba něco dělat a naše cesta vede právě přes šanci pro juniory.

Došlo na vašem stadionu v Břevnově k nějakým významným změnám?

Určitě je to rekonstrukce bezpečnostních bariér, které v současné podobě patří mezi nejmodernější na světě. Podařilo se nám je posunout na špičkovou úroveň. Náklady přesáhly dva miliony korun, ale magistrát hlavního města Prahy nám je ze 70 procent podařil uhradit.

Můžete je Petře, jaký bývalý závodník, porovnat s některými někdejšími bariérami?

Vzpomínám si na rok 1971, na můj první velký závod v jugoslávském Mariboru. Tam byly podél celé dráhy bariéry z betonu - a mně se podařilo zvítězit. Nám se teď naopak podařilo eliminovat všechny nebezpečné části a v tomto stavu by toto zařízení mělo vydržet možná desítky let.

Loni na podzim jste netajil složitou ekonomickou situaci. Zůstává ve stejné podobě, nebo se aspoň trochu zlepšila?

Od Ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy by letos mělo naší pokladnu posílit 1,550 000 Kč a od pražského magistrátu 1,2 milionů korun. Bez této podpory bychom nejvýznamnější závod sezony Grand Prix jen stěží mohli uspořádat. Pokud jde o sponzory, tak hlavního nemáme, ale určité částky, potřebné na domácí závody, získáváme od spřízněných firem. Pomohl nám i lepší kurs koruny vůči dolaru a euru. V porovnání s loňskem se nám dýchá trochu lépe.

Chcete tedy říci, že Grand Prix budete pořádat i v dalších letech?

To stoprocentně nevím, protože letos nám končí tříletá smlouva a budeme jednat o její další prodloužení. Věřím však, že letošní ročník 26. května na Markétě nebude poslední. Naší devizou je totiž uznávaná serioznost a zároveň i světová výjimečnost. Jsme totiž jediní, kteří organizovali všech dosavadních 21 ročníků.

A jaká je naděje, že se této vrcholné světové plochodrážní události zúčastní i český jezdec?

Cesta do této elitní společnosti je velice náročná. Vede fotbalově řečeno z "druhé ligy," v níž v jednom z řady závodů stačí určité zaváhání a je po šanci na postup. Stalo se to i Milíkovi, takže z pozice druhého náhradníka může jen doufat, že se na něj usměje potřebné štěstí.

 

Právě se děje

před 26 minutami

Nymburk zřejmě dohraje play off basketbalové Ligy mistrů v září

Nymburští basketbalisté by měli spolu s dalšími čtvrtfinalisty dohrát Ligu mistrů na přelomu září a října formou závěrečného turnaje Final Eight. Při pondělní videokonferenci o tom rozhodlo vedení soutěže, která byla přerušena kvůli pandemii koronaviru. Hrát se bude jen na jeden zápas.

Vedení Ligy mistrů už sice stanovilo i přesný termín závěrečného turnaje pro nejlepší osmičku (30. září až 4. října), to se však stále může změnit. Aby se play off mohlo uskutečnit, musí být splněny čtyři podmínky. Musí se otevřít hranice, úřady musí povolit konání sportovních akcí, musí být povoleno hrát s diváky a kluby musí mít dost času na přípravu.

"Nyní se to zdá jako nejpravděpodobnější varianta, ale je možné, že se situace v Evropě bude měnit v pozitivním i negativním smyslu. Nikdo tak nedokáže odhadnout, jak to bude v září vypadat s cestováním. Takže je možné, že tato varianta bude ještě přehodnocena," uvedl výkonný ředitel Nymburka Ondřej Šimeček v tiskové zprávě

před 1 hodinou

Ajax ukončil kontrakt s Nourim, jenž má poškozený mozek

Ajax Amsterodam ukončil kontrakt s někdejším velkým fotbalovým talentem Abdelhakem Nourim, jenž má po prodělaném infarktu během přípravného utkání v roce 2017 trvale poškozený mozek. Nizozemská média uvedla, že Ajax od té doby Nouriho stále platí, ale vzhledem k tomu, že se smlouva díky klauzuli měla 1. července automaticky prodloužit, kontrakt nyní klub vypověděl.

Deník De Telegraaf uvedl, že Ajax jedná s Nouriho rodinou o kompenzaci pro bývalého hráče, jenž byl nedávno po letech v nemocnici propuštěn do domácí péče. Stav dvaadvacetiletého bývalého záložníka se mírně zlepšuje, ale je upoután na lůžko a odkázán na pomoc druhých.

Velký fotbalový talent zkolaboval v červenci 2017 během přípravného utkání Ajaxu proti Werderu Brémy. Navzdory tomu, že byl na hřišti oživen a letecky přepraven do nemocnice, utrpěl vážné poškození mozku.

Po tlaku ze strany rodiny Ajax v roce 2018 uznal, že nese za Nouriho zdravotní stav zodpovědnost, neboť kvůli pozdnímu použití defibrilátoru nebyl fotbalistův mozek dlouho zásobován kyslíkem.

Nourimu, jenž se narodil v Amsterodamu marockým rodičům, byla předpovídána velká fotbalová budoucnost. Pravidelně nastupoval za mládežnické reprezentační týmy a v sezoně 2016/17 si zahrál patnáct zápasů v různých soutěžích za áčko Ajaxu.

Další zprávy