Pešek upadl a přišel o vedení v šampionátu

SportPlus
3. 6. 2007 14:49
Peškova stíhací jízda skončila v Itálii v posledním kole
Ve finiši Velké ceny Itálie ve třídě do 125 ccm byl nejlepší Hector Faubel na Aprilii (zcela vpravo). | Foto: Reuters

Mugello - Český motocyklista Lukáš Pešek na Derbi nedojel v nedělní Velké ceně Itálie kvůli pádu v posledním kole. V Mugellu vyhrál Španěl Hector Faubel s Aprilií.

Pražský rodák tak nebodoval a přišel o vedení v průběžném hodnocení šampionátu. Do vedení se dostal se 102 body další Španěl Hector Faubel, druhý Gábor Talmacsi z Maďarska (oba Aprilia) má o sedm bodů méně. Třetí Pešek zůstal na 91 bodech.

"Jsem třetí a kousek od čela. Ať se teď chvíli na prvním místě stresuje někdo jiný," řekl Lukáš Pešek ve vysílání České televize.

Tomu na italském okruhu start nevyšel a do úvodních pasáží trati najel ze své osmé startovní příčky až za hranicí úvodní desítky. Záhy se však propracoval do první pětky a dotáhl se do souboje o příčky na stupních vítězů.

Boje ve skupinkách byly úporné, český závodník byl chvíli třetí a za několik zatáček se propadl na šestou příčku.

Osm kol před koncem se Pešek dostal do problémů. Téměř odpadl z vedoucí skupiny na jedenácté místo a na vedoucího Talmácsiho ztrácel pět vteřin.

Jak uvedl pro Eurosport jeho otec Karel Pešek, potíže továrního jezdce Derbi způsobil Ital Iannone riskantním předjížděním, kterým jej ohrozil a donutil jet po bezpečnostní štěrkové zóně.

Bývalý pilot F1 Michael Schumacher se přišel podívat na Velkou cenu Itálie silničních motocyklů v Mugellu. | Foto: Reuters

V té chvíli nasadil k ostré stíhací jízdě a dvě kola před koncem se dotáhl na vedoucí sedmičku. Ta si mezitím nedarovala ani centimetr tratě a jezdci se měnili ve vedení snad po každé zatáčce.

V poslední zatáčce však Lukáš Pešek v souboji o pátou příčku spadl a přišel o naděje bodovat. Ze země se zvedl a bez zranění odkráčel do depa. "V poslední zatáčce dostal smyk zadního kola,  " popsal situaci Karel Pešek.

"Příliš jsem přidal plyn a dostal jsem se do smyku, odešla mi pneumatika,. Je to moje chyba, ale sezona je dlouhá," řekl po Českou televizi sám Lukáš Pešek.

Závod třídy do 250 ccm vyhrál opět Španěl, v cíli se Radoval Alvaro Bautista. Jezdec na Aprilii několik zatáček před cílem ostře atakoval suveréna doposavadní sezony, krajana Jorge Lorenza. ted se do boje o vítězství prodral z 20. místa na startu po nepovedené kvalifikaci.

Ten ještě zvedl svoji Aprilii a celý nasupený dojel na osmém místě. Švýcar Thomas Lüthi z české stáje Emmi Caffé Latté obsadil pátou příčku.

Český motocyklista Karel Abraham také na Aprilii zůstal pět vteřin za bodovanými pozicemi, dojel šestnáctý.

"Docela se mi povedl start, ale pak jsem musel o deset vteřin zpomalit. S tím, že jsem nezískal ani bod, nejsem spokojený. Na druhou stranu jsem ale v posledních osmi kolech hodně zrychlil a časy byly perfektní," komentoval závod český jezdec.

V MotoGP se konečně mohli radovat domácí fanoušci, protože pro vítězství si dojel suverénně domácí matador Valentino Rossi. Tovární jezdec Yamahy tak vytvořil nový historický rekord, prootže dokázal na stejné trati vyhrát už pošesté za sebou.

Druhý skončil Španěl Danny Pedrosa na Hondě. O třetí příčku se poprali 36letý Alex Barros s 21letý Casey Stonerem. V cíli uspěl zkušený Brazilec na Ducati, který porazil lídra šampionátu z Austrálie na stroji stejné značky o pouhých 56 tisícin vteřiny.

Italští fanoušci slavili triumf svého miláčka divoce a hned po skončení závodu vtrhli na cílovou rovinku. Rossi na vedoucího Australana ztrácí už jen devět bodů.

Do 125 ccm:
1. Faubel 40:14,164, 2. Gadea (oba Šp./Aprilia) -0,020, 3. Corsi (It./Aprilia) -0,066, 4. Talmacsi (Maď./Aprilia) -0,134, 5. Kojama (Jap./KTM) -1,662, 6. Pasini (It./Aprilia) -1,691, 7. Cortese (Něm./Aprilia) -1,813, 8. Smith (Brit./Honda) -2,959, 9. Espargaro (Šp./Aprilia) -17,495, 10. Zanetti (It./Aprilia) -18,277, ...Pešek (ČR/Derbi) nedokončil.