Aaron Morgan zůstal upoutaný na vozík a Bobby Trundley je autista. Přesto mají oba něco společného. Jako první posádka s postižením vyrazili do závodů britského šampionátu sportovních British GT.
Ba co víc, piloti ve fialových overalech Teamu Brit dokázali s McLarenem 570S GT4 koncem dubna v Oulton Parku vybojovat druhé místo ve své kategorii Pro/Am GT4.
Zkušenosti nabrané v britském seriálu slouží k tomu, aby se Morgan a Trundley mohli časem posunout do silnějších vozů a tam si splnit velký sen: být členy prvního týmu ve čtyřiadvacetihodinovce v Le Mans, v němž se budou střídat pouze postižení jezdci.
31letý Morgan zažívá poněkud hořké výročí, právě je polovinu života na vozíku. Jako patnáctiletý spadl na motokrosové motorce tak nešťastně, že si poranil páteř a zůstal od pasu dolů ochrnutý.
To mu nevzalo chuť do závodění a i jako nejmladší parasportovec v historii získal britskou závodnickou licenci. Po startu v poháru identických vozů BMW se předloni spojil s Teamem Brit. V jeho barvách se dal dohromady s 22letým Trundleym.
Ten od narození zápasí s autismem. Ale ani tato vývojová porucha mu nezabránila stát se automobilovým závodníkem. Pro Trundleyho přípravu jsou důležité simulátory, na nichž denně tráví hodiny virtuálním závoděním. Navíc tak kompenzuje svoji abnormální sociální interakci, protože tady může trénovat naprosto sám.
"Laserové skenery přenášejí do simulace každou nerovnost trati či obrubníky, aby se zážitek co nejvíce přiblížil skutečnosti. Virtuální závody jsou také cenným nástrojem pro závodění se skutečnými auty. Pochytíte základní zvyklosti a procvičíte se v nich předtím, než poprvé vyrazíte na trať. A taky tím ušetříte množství peněz," vysvětlil mladý jezdec.
V Oulton Parku se posádka Morgan-Trundley neztratila a dokázala pokořit řadu rivalů se stejně výkonnými vozy GT4.
"Aaron i já jsme se toho hodně naučili a s každým závodem se budeme dál zlepšovat," uvedl v cíli Trundley, který se i se svým parťákem už těší na další závod British GT.