Beznohý jezdec slavil senzační triumf. Ve formuli zvítězil 764 dní od amputací

Radek Vičík Radek Vičík
20. 5. 2019 20:53
Předloni v dubnu přišel britský pilot Billy Monger po havárii ve Formuli 4 o obě nohy pod koleny. O 764 dní později, v neděli ve francouzském Pau, oslavil v závodě seriálu Euroformula Open své první vítězství po návratu na trať.
Billy Monger slaví vítězství v nedělním závodě šampionátu Euroformula Open ve francouzském Pau.
Billy Monger slaví vítězství v nedělním závodě šampionátu Euroformula Open ve francouzském Pau. | Foto: Euroformula Open

Pau je francouzská obdoba Monte Carla. Závodit na tomto městském okruhu je tedy podle slov trojnásobného šampiona F1 Nelsona Piqueta podobné, jako "jezdit na kole po obýváku". A na takové náročné trati a ještě za mokra se Monger dokázal probít do čela téměř z posledního místa.

Dvacetiletý Brit vsadil po zaváděcím kole na návrat do boxů, kde nazul pneumatiky na vodu. Tento krok se mu bohatě vyplatil. Předjel celé startovní pole a v půlce závodu už byl v čele. Cílovou čáru nedělního podniku seriálu Euroformula Open v rámci 78. Grand Prix Pau proťal jako vítěz s náskokem 1,1 vteřiny před Dánem Nicolaiem Kjaergaardem.

"Jsem v sedmém nebi! Nemůžu uvěřit tomu, že mi čekání na vítězství trvalo pouhé dva roky!" uvedl nadšený mladík, jehož monopost je speciálně upravený tak, aby ho mohl ovládat jen rukama.

Mongerovo jméno se ocitlo na čestném seznamu vítězů vedle Juana Manuela Fangia, Alberta Ascariho, Jima Clarka, Jochena Rindta, Jackieho Stewarta, Juana Pabla Montoyi či Lewise Hamiltona. Ti všichni v Pau dokázali vyhrát ať už v nemistrovském podniku F1 nebo závodech Formule 2, Formule 3 či Formule 3000. Seriál Euroformula Open se jede jako regionální šampionát se starší verzí monopostů F3.

Raketový vzestup talentovaného Brita zastavila 16. dubna 2017 těžká havárie v závodě britské Formule 4 na okruhu Donnington Park. V rychlosti přes 240 km/h vrazil do monopostu, který před ním náhle zpomalil.

Mongeorva havárie v britské Formuli 4:

Po nehodě skončil na několik dní v umělém spánku. Tou dobou už šampioni F1 Lewis Hamilton, Jenson Button a Nico Rosberg rozjeli prostřednictvím crowdfundingu velkou mezinárodní sbírku. Jen za první měsíc na podporu mladého pilota vybrala v přepočtu přes 10 milionů korun.

Loni se Monger vrátil na závodní okruhy. Téměř přesně rok po děsivém karambolu stál na stupních vítězů. Na okruhu Oulton Park byl třetí v závodě britské F3. Stejný výkon během sezony ještě třikrát zopakoval a v celkovém pořadí mu patřila 6. příčka. V neděli Pau pak přišlo první vítězství s protézami.

Houževnatý Brit se úspěchem na jihozápadě Francie zapsal po bok takových velikánů světa rychlých kol, jako byl dnes už zesnulý Švýcar Clay Regazzoni či stále ještě aktivní pilot Alessandro Zanardi.

Billy Monger slaví své první stupně vítězů v britské F3.
Billy Monger slaví své první stupně vítězů v britské F3. | Foto: Carlin Racing

Oba bývalí závodníci F1 se dokázali - ať už s ochrnutýma nohama nebo s protézami - po téměř fatálních nehodách vrátit na závodní tratě a Ital Zanardi má dokonce čtyři zlaté medaile z paralympiády. Loni všechny šokoval pátým místem v závodě DTM v Misanu, kde startoval jako host.

Monger se už dokonce svezl v monopostu F1, loni v červnu usedl na oválu v Rockinghamu do upraveného Sauberu C30. Vedle formulí se zajímá také o vytrvalostní závody. Jako člen týmu kvadruplegika (tedy s postižením všech končetin) Frederica Sausseta se chce zúčastnit slavné čtyřiadvacetihodinovky v Le Mans.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Policie zadržela dvojici podezřelých kvůli střelbě na Třebíčsku

Brněnská zásahová jednotka zadržela na Žďársku dva lidi, které policie hledala kvůli dnešní střelbě na Třebíčsku. Při střelbě ani policejním zásahu nebyl nikdo zraněn. Oba jsou v policejní cele, kde budou pokračovat úkony v trestní řízení, řekla ČTK mluvčí policie Dana Čírtková.

Dvojici policie dopadla v domě nedaleko místa, kde vpodvečer našla odstavené jejich auto. Že po stříbrném Fordu Focus policie pátrá, oznámila na twitteru dnes odpoledne. Předpokládala, že v autě jely tři osoby. Žádala veřejnost o spolupráci při hledání auta. Posádku, která byla ozbrojená, se lidé neměli snažit zastavit.

"Při páchání trestné činnosti majetkového charakteru došlo dnes kolem 14:30 ke střelbě. Při té střelbě nebyl nikdo zraněn, poté pachatelé z místa střelby ujeli," řekla Čírtková ČTK po 18:00. Nejprve policie okolnosti případu neupřesnila vůbec. "Byli ozbrojeni, proto jsme vydali naléhavou výzvu s cílem co nejdřív vozidlo s podezřelými osobami zadržet," řekla Čírtková.

Zdroj: ČTK
Další zprávy