Martín vítězstvím ve sprintu zdramatizoval boj o titul šampiona MotoGP

rav ČTK rav, ČTK
25. 11. 2023 15:39
Domácí jezdec Jorge Martín vyhrál dnešní sprint MotoGP v rámci Velké ceny Valencie a snížil svoji ztrátu na lídra šampionátu Francesca Bagnaiu na 14 bodů. Obhájce titul dojel pátý, sezonu završí nedělní hlavní závod. Filip Salač byl v kvalifikaci Moto2 osmý.
Jorge Martin slaví vítězství ve sprintu v rámci VC Valencie MotoGP 2023
Jorge Martin slaví vítězství ve sprintu v rámci VC Valencie MotoGP 2023 | Foto: Reuters

Martín potvrdil svoji výbornou formu ve sprintech. Letošní novinku sobotního programu světového šampionátu vyhrál už podeváté.

Elitní třída je poslední, kde není boj o korunu šampiona ještě rozhodnutý. K mání bude posledních 25 bodů v zítřejším hlavním podniku Grand Prix. Ten startuje na trati ve Valencii ve 15 hodin SEČ a Bagnaiovi k obhajobě titulu stačí dojet pátý.

Filip Salač obsadil v kvalifikaci Moto2 osmé místo a zítra odstartuje z třetí řady. Na nejrychlejší čas Španěla Árona Caneta ztratil půl sekundy.

V trénincích se Salačovi i kvůli technickým potížím nedařilo, ale v kvalifikaci si vedl o poznání lépe. V první části byl český jezdec nejlepší, nakonec si zajistil osmé místo na startu.

Před posledním závodem sezony je Salač v Moto2 jedenáctý a za desátým Celestinem Viettim zaostává o šest bodů. Letos vybojoval devět umístění v první desítce a byl druhý ve Francii, ale závěr sezony má slabší.

Kvůli problémům s motorem neodstartoval do předchozí Velké ceny Kataru a z posledních pěti závodů získal jen dva body za 14. místo v Malajsii.

Ve Valencii se Salač rozloučí s italskou stájí Gresini, v příští sezoně bude jezdit za belgický tým Marc VDS.

Kvalifikace na Velkou cenu Valencie, závěrečný závod mistrovství světa silničních motocyklů:

MotoGP: 1. Viňales (Šp./Aprilia) 1:28,931, 2. Bagnaia (It./Ducati) -0,092, 3. Zarco (Fr./Ducati) -0,213.

Sprint: 1. Martín (Šp./Ducati) 19:38,827, 2. B. Binder (JAR/KTM) -0,190, 3. M. Márquez (Šp./Ducati) -2,122.

Průběžné pořadí MS: 1. Bagnaia 442, 2. Martín 428, 3. Bezzecchi (It./Ducati) 329, 4. B. Binder 277, 5. Zarco 205, 6. A. Espargaró (Šp./Aprilia) 198.

Moto2: 1. Canet (Šp.Kalex) 1:33,314, 2. Aldeguer (Šp./Boscoscuro) -0,174, 3. Ramírez (Šp./Kalex) -0,194, …8. Salač (ČR/Kalex) -0,530.

Moto 3: 1. Veijer (Niz./Husqvarna) -1:38,311, 2. Sasaki (Jap./Husqvarna) -0,048, 3. Öncü (Tur./KTM) -0,052.